Szczoteczka bambusowa – alternatywa dla plastiku

Bambus jest najszybciej rosnącą rośliną na świecie, a jego hodowla nie wymaga użycia nawozów ani pestycydów. Stanowi on idealne tworzywo do produkcji przedmiotów codziennego użytku, np. szczoteczek do zębów. Bambus jest materiałem niezwykle trwałym, a ponadto zawiera naturalny środek antybakteryjny. Używając szczoteczki bambusowej, można zredukować ilość bakterii występujących w jamie ustnej.

Szczoteczki bambusowe stanowią alternatywę dla wszechobecnego plastiku. Zalecane są osobom, którym bliskie są idee ekologii, troski o środowisko naturalne. Rączka takiej szczoteczki wykonana jest w całości z drewna bambusowego, po zużyciu można ją wyłamać i wrzucić do kompostownika lub pojemnika na odpady BIO. Szczoteczki bambusowe są w 100% wegańskie, najczęściej ich włosie wykonane jest z materiału syntetycznego, np. nylonu.

Zalety szczoteczki bambusowej

Coraz więcej firm produkuje ekologiczne akcesoria do higieny osobistej, w tym szczoteczki bambusowe do zębów . Produkty te umożliwiają wyeliminowanie wszechobecnego plastiku, a tym samym dbanie o środowisko naturalne. Są one w 100% biodegradowalne, wolne od BPA, idealne dla wegan. Przy odpowiednim użytkowaniu szczoteczki bambusowej można korzystać z niej tak samo długo, jak z tradycyjnej, plastikowej. Najlepiej wymieniać ją co około 3 miesiące. Bambusowe szczoteczki do zębów pakowane są także w całkowicie biodegradowalne opakowania, które ulegają rozkładowi w glebie. Włosie szczoteczek bambusowych wykonane jest z mieszanki włókna bambusowego i nylonu, który również charakteryzuje biodegradowalność. Takie włosie jest wolne od Bisfenolu A, który niekorzystnie wpływa na zdrowie, a znajduje się w plastikowych szczoteczkach. Bambus wykorzystywany do produkcji szczoteczek do zębów oraz wielu innych akcesoriów łazienkowych pozyskiwany jest z prywatnych plantacji. Co ciekawe, roślina zawiera naturalnie występujące substancje antybakteryjne, które dodatkowo wspomagają pielęgnację zębów, a także sprawiają, że do uprawy bambusa nie ma potrzeby stosowania nawozów czy pestycydów.

Zobacz też:

Szczoteczka bambusowa dla dzieci i dorosłych

Szczoteczki do zębów występują w wersji dla osób w każdym wieku, nie tylko dla dorosłych. Szczoteczki bambusowe dla dzieci są nie tylko bezpieczne, funkcjonalne i przyjazne dla środowiska, ale bardzo często mają też ciekawy wygląd, np. kolorowe włosie. Interesujący design idzie w parze z użytecznością szczoteczki. Włosie pozbawione szkodliwych substancji doskonale czyści zęby oraz przestrzenie międzyzębowe, a przy tym nie uszkadza ich, nie podrażnia i nie rysuje szkliwa. Dodatkowo, właściwości antybakteryjne bambusa sprawiają, że dbanie o higienę jamy ustnej jest jeszcze łatwiejsze. Włosie może mieć różne kolory (czerwony, żółty, czarny, niebieski) i różny stopień twardości, jak tradycyjne szczoteczki z plastiku. O bambusową szczoteczkę do zębów trzeba szczególnie dbać. Należy osuszać ją po każdym użyciu i przechowywać w przewiewnym, suchym miejscu. Dlaczego? Bambus jest porowaty, chłonie wodę i może się rozszerzać. Jeśli szczoteczka ma służyć około 2–3 tygodni, trzeba przestrzegać powyższych zasad jej używania. Szczoteczki bambusowe dla najmłodszych wykonane są z miększego włosia. Można wybierać spośród szczoteczek z włosiem prostym lub ułożonym faliście, przy czym te pierwsze są bardziej powszechne (nie podrażniają dziąseł).

Dlaczego warto wybrać bambusową szczoteczkę do zębów?

Powodów, dla których warto zaopatrzyć się w szczoteczkę ekologiczną , jest kilka, dlatego warto rozważyć możliwość zmiany starych nawyków i wymienić plastik na drewno. Zwłaszcza, że cena takiej szczoteczki jest przystępna. Oto powody, które należy wziąć pod rozwagę:

 • Szczoteczki bambusowe określane są jako BPA Free, czyli nie zawierają bisfenolu A, który ma szkodliwe działanie na ludzki organizm (może on wpływać na rozwój nowotworów, otyłości, niepłodności, cukrzycy, nadpobudliwości i wielu innych schorzeń lub wad).
  • Bambus słynie z właściwości antybakteryjnych i antygrzybicznych, dzięki czemu pomaga w zachowaniu prawidłowej higieny jamy ustnej.
   • Szczoteczka bambusowa jest produktem w pełni biodegradowalnym. Zastąpienie plastikowych przedmiotów codziennego użytku naturalnymi produktami przyczynia się do ochrony środowiska i eliminacji zanieczyszczeń (plastikowa szczoteczka rozkłada się w środowisku naturalnym 500 lat).
    • Bambusowe szczoteczki do zębów dla dorosłych i dzieci posiadają specjalne certyfikaty, również te wydawane przez rzecznika praw dziecka (KidZone).
     • Szczoteczki bambusowe mają ciekawy design
      • Włosie szczoteczek występuje w trzech stopniach twardości: miękkie, średnie, twarde i dwóch możliwych kształtach: prosto przycięte lub faliste.
       • Szczoteczki pakuje się w pudełeczka lub woreczki, które są biodegradowalne lub pochodzą z recyklingu.

        Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

        podziel się:

        Pozostałe wiadomości

        Zmiana czasu w tym roku jest wyjątkowa

        Zmiana czasu w tym roku jest wyjątkowa

        Te znaki zodiaku kochają prezenty, nie zapomnij o nich w Dniu Kobiet!

        Te znaki zodiaku kochają prezenty, nie zapomnij o nich w Dniu Kobiet!

        Nowe szokujące reportaże na antenie TVN. "Superwizjer" powraca w wiosennej ramówce

        Nowe szokujące reportaże na antenie TVN. "Superwizjer" powraca w wiosennej ramówce

        Nie żyje gwiazda kulinarnego show. "Był po prostu uroczym człowiekiem"

        Nie żyje gwiazda kulinarnego show. "Był po prostu uroczym człowiekiem"

        Wielkie wietrzenie szafy. Co zrobić z zimowymi ubraniami?

        Wielkie wietrzenie szafy. Co zrobić z zimowymi ubraniami?

        Zupełnie nowe historie z życia wzięte w kolejnym sezonie "Ukrytej prawdy". Kiedy premiera w TVN?

        Zupełnie nowe historie z życia wzięte w kolejnym sezonie "Ukrytej prawdy". Kiedy premiera w TVN?

        Olga Bołądź ma urodziny tylko raz na cztery lata

        Olga Bołądź ma urodziny tylko raz na cztery lata

        Luty najkrótszym miesiącem? Kiedyś miał 30 dni

        Luty najkrótszym miesiącem? Kiedyś miał 30 dni

        Przesilenie wiosenne. Proste metody na uporczywy ból głowy

        Przesilenie wiosenne. Proste metody na uporczywy ból głowy

        Trzy polskie gwiazdy przyjaźnią się od wielu lat

        Trzy polskie gwiazdy przyjaźnią się od wielu lat