Pomoc Ukrainie

Bezpłatna Świetlica Muzyczna dla dzieci z Ukrainy. "Jesteśmy zobowiązani do tego, żeby coś zrobić"

Pomoc Ukrainie

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Reporter:
Piotr Wojtasik
Bezpłatna świetlica muzyczna dla dzieci z Ukrainy
Bezpłatna świetlica muzyczna dla dzieci z Ukrainy Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Wojna w Ukrainie i napływ uchodźców do Polski sprawiły, że wiele osób zaczęło angażować się w pomoc tym, którzy zmuszeni byli uciekać ze swojej ojczyzny. Powstało też wiele inicjatyw dla dzieci. Jedną z nich jest Bezpłatna Świetlica Muzyczna dla dzieci z Ukrainy. Piotr Wojtasik z Dzień Dobry TVN przyjrzał się, jak placówka pomaga najmłodszym ofiarom wojny?

Bezpłatna Świetlica Muzyczna dla dzieci z Ukrainy

Od 14 marca we Wrocławiu działa Bezpłatna Świetlica Muzyczna dla dzieci z Ukrainy. Jej głównymi organizatorami są ks. Mirosław Maliński znany, jako Malina z Duszpasterstwem Akademickim Maciejówka wraz z Fundacją Mathesianum i Kościołem Rektoralnym Św. Macieja. - Jestem mamą i muzykiem z wykształcenia, więc pomyślałam, że musimy się zająć dziećmi, tymi najmłodszymi. One mają ogromną traumę za sobą. Każde dziecko to jest niesamowita historia. Pomyśleliśmy, że jesteśmy zobowiązani wręcz do tego, żeby coś po prostu zrobić - mówiła w rozmowie z naszym reporterem Kinga Gałek z Fundacji Mathesianum.

Choć dzieci, które przychodzą do świetlicy, mają za sobą bardzo różne doświadczenia, to jak mówił Paweł, wolontariusz umiały się odnaleźć w nowym miejscu. - Bardzo różnie reagowały. Generalnie ten kontakt był zawsze bardzo serdeczny. Dzieci, nawet jeśli na początku było widać, że niektóre przeżycia były dla nich bardzo trudne, to odnajdywały się u nas - mówił.

Obecnie ze świetlicy korzysta ok. 150 dzieci. - Musimy pamiętać o tym, że jest olbrzymia rotacja. Mamy z tymi dzieci są zmuszone do tego, żeby się przeprowadzać, szukać pracy, a poza tym dzieci chorują. Zazwyczaj ok. 30 dzieci jest - dodała. Warto dodać, że wszystkie zajęcia dla maluchów prowadzone są w języku ukraińskim. - To było dla nas szczególnie ważne, żeby to było w całości po ukraiński, żeby dzieci czuły się bezpiecznie, żeby na chwilę mogły zapomnieć, że nie są już w swoim kraju, że są na obczyźnie - mówiła.

Ukraińscy nauczyciele we Wrocławiu

W świetlicy pracują ukraińscy nauczyciele-uchodźcy. - Te panie posiadają, każda z nich, fantastyczne kwalifikacje. Więcej niż jedne studia. Zarówno pedagogiczne, psychologiczne, niezliczone kursy taneczne, studia muzyczne. Jedna pani jest skrzypaczką, jedna rytmiczką, jedna choreografką. To są świetnie wykształcone osoby - mówiła Kinga Gałek.

Warto dodać, że sposób działania świetlicy nieco różni się od tego, jak funkcjonują przedszkola w Ukrainie. - Tam mają głównie zabawy tzw. swobodne, a tutaj dzieci cały czas mają zajęcie - śpiew, taniec, rytmikę, również rysowanie. Zajęcia twórcze - dodała nasza rozmówczyni.

Wsparcie dla ukraińskich dzieci

Działanie Bezpłatnej Świetlicy dla dzieci z Ukrainy wspierają Zakład Narodowy im. Ossolińskich użyczający pomieszczeń, w których odbywają się zajęcia, a także portal, sklep i wydawnictwo 2RYBY.PL. Głównym sponsorem przedszkola są Saksońskie Ministerstwo Sprawiedliwości, Demokracji, Europy i Równego Traktowania, w tym Biuro Łącznikowe Wolnego Państwa Saksonia we Wrocławiu i Fundacja Ukraina. Natomiast dzięki pomocy Europejskiego Funduszu Leasingowego udało się wystartować za całym projektem.

Dodatkowo świetlicę wspierają Kawiarnia Cherubinowy Wędrowiec, skąd otrzymuje kawę do darmowej kawiarenki dla uchodźców, Pan Precel, który od początku, nieprzerwanie i codziennie funduje nadziewane, ciepłe precle dzieciakom, a także firma IDOM Inżynieria Architektura i Doradztwo sponsorującej przez pewien czas dzieciom paczki z drugim śniadaniem.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Katarzyna Oleksik

Reporter: Piotr Wojtasik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości