Razem z Ukrainą

Gry i zabawy dla dzieci z Ukrainy. Które pomogą przełamać barierę językową?

Razem z Ukrainą

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Gry i zabawy dla dzieci z Ukrainy, które przełamią barierę językową

Już ponad 1,7 miliona uchodźców z Ukrainy przekroczyło granice Polski. Głównie są to mamy z dziećmi. Nasi rodacy otworzyli serca, oferując im miejsce do zamieszkania i podstawowe produkty potrzebne do życia, także dla najmłodszych. Jak mądrze wybrać gry i zabawy dla naszych małych gości? Których unikać?

Gry dla dzieci z Ukrainy

Zabawa to naturalny sposób na rozwijanie kreatywności dzieci. Maluchy dzięki niej poszerzają horyzonty i uczą się budowania relacji z rówieśnikami. Gry pomagają rozładować napięcie emocjonalne, są więc idealnym sposobem na wyciszenie. Sprawdzą się też podczas pierwszych spotkań dzieci z Polski i Ukrainy. Jakie gry wybrać? Okazuje się, że możemy skorzystać z tych, które mamy w domu.

- Większość wydawnictw (...) ma instrukcje po ukraińsku, są dostępne bezpłatnie na stronie do pobrania. Możemy wziąć gry, które mamy w domu i wydrukować instrukcję - proponuje ekspertka ds. zabawek Magdalena Kordaszewska.

Ciekawą propozycją mogą być również gry klasyczne, takie jak warcaby czy szachy. - Te gry prawdę mówiąc nie wymagają instrukcji - wskazuje nasza rozmówczyni.

Zabawy dla ukraińskich dzieci

Zdaniem specjalistki, ważny jest odpowiedni dobór tematyczny zabawek.

- Wybierając te zabawki, uważałam na tematy. Czasami są pojazdy opancerzone, nie przyniosłam policji i karetki, bo uważam, że trzeba takim wyczuciem tu zadziałać - tłumaczy. - Przyniosłam "Świat bajek", bo te dzieci będą musiały w swoich głowach zbudować sobie nową przestrzeń i to myślę, że działa terapeutycznie i fantastycznie na wszystkie dzieci, także polskie - dodaje Magdalena Kordaszewska.

Młodsze maluchy nie mają aż tak dużej bariery językowej i mogą komunikować się za pomocą mowy niewerbalnej. To właśnie dzięki gestom i mimice są w stanie zaangażować innych do zabawy. Świetnie sprawdzą się tu figurki, pojazdy czy domki. W tym przypadku warto wykorzystać również masę plastyczną.

- Czasami jedna figurka postaci sprawi, że zbudujemy ten świat, (...) masa plastyczna, która jest bardzo giętka i zastyga w różne potwory - proponuje Magdalena Kordaszewska.

Wiele gier występuje w wersjach wielojęzycznych. Dzięki nim zarówno polskie, jak i ukraińskie mogą swobodnie zapoznać się z zasadami i zasiąść do rozrywki.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości