Przepisy kulinarne

Leszcz - jak łowić i przyrządzić tę rybę?

Przepisy kulinarne

Autor:
Adrian
Adamczyk
Leszcz. Ryba. Wędkarstwo

Leszcz jest wszechobecny w całej Europie, a także poza nią, dlatego często trafia na nasze talerze. Można go przyrządzić na wiele sposobów - ugotować, usmażyć lub zapiec. Ryba leszcz ma wiele drogocennych witamin.

Leszcz to ryba, która może osiągnąć nawet kilka kilogramów. Dowiedz się, jak wygląda połów leszcza, a także jak przygotować pyszny obiad z tą rybą w roli głównej.

Leszcz - jak łowić tę rybę?

Idealną metodą na łowienie leszcza w jeziorze jest wybranie głębokiego miejsca i przygotowanie zanęty o intensywnym zapachu. Najlepiej wybrać miejsce odległe od brzegów, leszcze najczęściej znajdują się na równinach dna. Przygotowane przynęty z makaronu, bobu lub grochu to idealny sposób na leszcza. Do tego można dorzucić też kaszę pęczak. Zanęta na leszcza może być także bardziej słodka, np. z piernika, melasy, wanilii i miodu. Najlepiej jednak skutecznie łowić leszcza za pomocą kukurydzy. Jeśli nie chcesz eksperymentować, przygotuj po prostu zwyczajną zanętę, czyli białe i czerwone robaki.

Łowienie leszczy nie wymaga drogiego sprzętu - przyda się zwyczajna wędka ze spławikiem. Wędka do połowu z brzegu powinna mieć od 4-5 metrów, natomiast jeśli chcesz łowić z łódki, wybierz wędkę, która ma od 2,5 do 3 metrów. Jeśli chcesz łowić leszcze na spławik, pamiętaj o tym, że te ryby mają rozwinięty zmysł wzroku i węchu. Wykorzystaj nie tylko odpowiednią przynętę, ale także linkę główną, która jest niewidoczna w wodzie, np. z cienkich żyłek. Przy łowieniu na spławik sprawdzi się kołowrotek matchowy ze średniej półki, dzięki któremu swobodnie złowisz wymarzoną rybę.

Zestaw na leszcza powinien zawierać długie przypony (powyżej jednego metra długości), dzięki czemu ryba nie wyczuje obciążenia i zje naszą przynętę. Przykładowy zestaw spławikowy na leszcza to waggler, żyłka 0,16 mm, śruciny, krętlik, przypon 0,14 mm oraz haczyk nr 10. Należy również pamiętać o rozłożeniu obciążenia. Głównym obciążeniem są 3 stile w odległości 10 centymetrów od przyponu.

Połów leszcza w głębokich zbiornikach wodnych jest bardziej obfity niż w rzece. Łowienie leszczy w jeziorze przy odrobinie szczęścia to okazja na sztukę nawet 5-kilogramową. Nad rzeką w krainie leszcza możesz trafić na mniejsze, od 1 do 3 kilogramów. Żerowiskiem leszczy są doły oraz rynny.

Sposób na długiego leszcza, czyli kiedy wybrać się nad jezioro?

Tarło leszczy odbywa się podczas kwitnienia jabłoni, kasztanowca zwyczajnego, sosny i bzu pospolitego. Drugim okresem jest kwitnienie chabra, żyta i bławatka. Leszcze w maju i czerwcu zbierają się w stada i nie żerują. Rzadko reagują na bodźce. Tarło leszczy powoduje, że samica składa nawet 300 tysięcy jaj. Ikra ma żółty kolor i po tym, jak przyklei się do roślin w wodzie, zaczyna się wylęg. Trwa on od 3 do 12 dni, a narybek leszczy tworzy ławice. W wieku 7 lat może mierzyć około 30 centymetrów.

Najczęściej łowienie leszczy odbywa się wiosną oraz latem. Leszcze w lipcu i sierpniu najlepiej łowić porą nocną lub zacząć łowić nad ranem, kiedy leszcze aktywnie żerują.

Połów leszczy jest też możliwy jesienią, dalej od brzegu, gdzie głębokość wynosi od 12 do 14 metrów. Szczególne znaczenie ma tutaj temperatura wody przy dnie i nasłonecznienie. Lepiej wybrać się tam, gdzie woda jest nagrzana. Podczas połowu musimy uzbroić się w cierpliwość. Odpowiednia przynęta powinna zaowocować sporym połowem. Jesienią najlepiej przygotować dla leszczy przynętę z mięsa, które zawiera dużą ilość białka.

Jak złowić leszcza z gruntu?

Jak łowić leszcze bez doświadczenia? Możesz to zrobić poprzez łowienie leszcza z gruntu. Tego typu metodę możesz zastosować nad Wisłą. Wystarczy średniej klasy kijek, kołowrotek ze stumetrową żyłką 0,23 mm, a także kilka sprężyn bez obciążenia. Do połowu z gruntu przygotuj to, co leszcz lubi najbardziej, czyli mieszankę płatków owsianych, kaszy kukurydzianej i chleba wcześniej namoczonego w wodzie. Pamiętaj także o zapachu, który zwabi leszcza, do przynęty możesz dodać np. czosnek.

Do łowienia leszcza z gruntu możesz też wykorzystać tzw. koszyczek zanętowy. Połów leszcza z gruntu to także okazja do wykorzystania grubszego materiału plecionego, który nie jest widoczny na dnie.

Czy leszcz ma wymiar ochronny? Jak wygląda?

Wymiar ochronny leszcza w wodach morskich wynosi 40 centymetrów. W wodach śródlądowych nie ma wymiaru ani okresu ochronnego leszcza.

Leszcz może ważyć nawet ponad 6 kilogramów i mieć ponad 80 centymetrów długości. Rekord świata, jeśli chodzi o łowienie leszcza, został pobity w 1912 roku w Finlandii. Złowiona ryba miała aż 11,5 kilogramów. Ciało ryby pokryte jest dużymi łuskami, wzdłuż linii bocznej jest ich powyżej 50, a w grzbietowej około 9-10. Grzbiet ma zielony i ciemny odcień.

Leszcz - przepis na pyszny obiad

Do przygotowania leszcza w piekarniku nie trzeba wielkich umiejętności kulinarnych. Wystarczy go w całości skropić sokiem z cytryny oraz solą. Wzdłuż ryby warto wykonać kieszonkę, aby do środka włożyć liść laurowy oraz rozmaryn. Ryba leszcz świetnie smakuje z takimi przyprawami, jak tymianek, oregano czy majeranek w połączeniu z sokiem z cytryny. Tak przygotowaną marynatę należy dokładnie wsmarować w rybę. Najlepiej piec w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni przez trzydzieści minut.

Kolejny przepis na leszcza to usmażenie go na maśle. Na samym początku warto rybę wypatroszyć i podzielić na dzwonki, a następnie posolić. Jako panierka sprawdzi się tutaj bułka tarta i mąka w proporcji 1:1. Rybę wystarczy obtoczyć i podsmażyć aż się zarumieni. Leszcz będzie świetnie smakował także w cieście naleśnikowym, dlatego posolone kawałki ryby możesz obtoczyć w przygotowanej wcześniej masie ze szklanki mąki, 2 jajek i szklanki mleka.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Przyjaciele wędkarze na tropie sumów – gigantów

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Sam Barnes/Getty Images

Pozostałe wiadomości