Atrakcje turystyczne w Dortmundzie – skrzydlate nosorożce, kościoły, muzea i zamki

Autor:
Adrian
Adamczyk
Widok na Dortmund w Niemczech

Dortmund to bogate w atrakcje turystyczne miasto w Zagłębiu Ruhry. Wbrew pozorom można w nim znaleźć nie tylko stadion Borussii Dortmund – Signal Iduna Park. Na terenie miasta znajdują się historyczne zabytki liczące kilka stuleci.

Zwiedzając Dortmund, warto wspiąć się na Wieżę Florian, z której widać całe miasto. Atrakcją dla turystów są z całą pewnością dortmundzkie kościoły, zamki i muzea. Tymczasem szukając atrakcji dla dzieci, warto udać się do Parku Westfalii.

Dortmund – przemysłowe miasto w Zagłębiu Ruhry

Dortmund, usytuowany w zachodniej części Niemiec (w Zagłębiu Ruhry), nie znajduje się w czołówce zestawień najpiękniejszych miast Europy. Nie oznacza to jednak, że nie warto go odwiedzić. Kojarzony z przemysłowymi terenami Dortmund ma do zaproponowania liczne atrakcje turystyczne. Warto zaznaczyć, że miasto to ma długą historię, która sięga IX wieku. Mimo że podczas II wojny światowej zniszczono większą część centrum miasta, ciągle są tam miejsca, które warto zobaczyć, np. przy okazji przyjazdu na mecz piłkarzy Borussii Dortmund.

Zobacz wideo: Jak wygląda życie polskich nomadek?

Jak wygląda życie polskich nomadek?
Jak wygląda życie polskich nomadek? Źródło: Dzień Dobry TVN

Atrakcje turystyczne w Dortmundzie mogą też stać się celem krótkiego bądź długiego weekendu, który dobrze rozpocząć od spaceru po Starym Rynku. Ma on duży obszar przyjazny dla pieszych i słynie z licznych sklepów, butików, galerii, kawiarni i restauracji. W trakcie takiego spaceru podziwiać można stare fontanny, które na początku XX wieku służyły jako koryta dla zwierząt. Krótki pobyt w Dortmundzie można też uatrakcyjnić, wchodząc na Wieżę Florian (Florianturm), która jest wieżą widokową i telewizyjną.

Symbol Dortmundu

Atrakcje w Dortmundzie widać niemal na każdym kroku. Są nimi między innymi skrzydlate nosorożce. Moda na nie rozpoczęła się w 2000 roku, kiedy to dortmundzka filharmonia uznała za swój emblemat nosorożca, który jest symbolem skromności i dobrego słuchu. Pomysł na skrzydła został zaczerpnięty z mitu o Pegazie. Sześć lat później, w trakcie przygotowań do Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej, Dortmund "gościł" już całe stado figur nosorożców, które symbolizowały kraje biorące udział w turnieju. Zwiedzanie miasta stało się wówczas zdecydowanie bardziej ciekawe i kolorowe. Od tamtego momentu moda na nosorożce zaczęła się rozwijać, a mieszkańcy musieli przyzwyczaić się do ich widoku. Obecnie jest ich ponad 100. Atrakcje, takie jak skrzydlate nosorożce, sprawiły, że Dortmund kojarzony jest nie tylko z drużyną piłkarską.

Muzea w Dortmundzie

Dortmund to miejsce, które spodoba się miłośnikom muzeów i galerii sztuki. Turystyka w tym mieście rozwija się między innymi dzięki Muzeum Samochodów Zabytkowych. Można się w nim zapoznać z historią dortmundzkiej motoryzacji i obejrzeć pierwsze modele aut niemieckich marek. Na uwagę zasługuje również Muzeum Historii Społecznej oraz Kultury Zagłębia Ruhry, które działa w zamkniętej w latach 60. XX wieku kopalni Zollern. W Dortmundzie znajduje się też Muzeum Browarnictwa, co nie powinno dziwić, bowiem na przełomie lat 60. i 70. XX wieku Dortmund był "stolicą piwną" Europy. Dzięki placówce można zapoznać się z historią dortmundzkiego piwowarstwa i obejrzeć ekspozycję browaru Hansa z początków ubiegłego wieku. Ponadto warto wspomnieć o muzeum Borussii Dortmund, które znajduje się w budynku połączonym ze stadionem. Muzeum to można odwiedzić przy okazji zwiedzania stadionu zespołu z Dortmundu.

Zabytkowe kościoły w Dortmundzie

W centrum Dortmundu znajduje się pochodzący z XII wieku Kościół Mariacki, który jest kościołem ewangelicko-augsburskim. Dostrzec w nim można zarówno elementy sztuki romańskiej, jak i gotyckiej. Zwiedzając Dortmund, warto również udać się do kościoła św. Rajnolda, który uważany jest za geograficzny środek miasta. Wrażenie robi jego 105-metrowa, wyłożona kamieniem, wieża z platformą widokową. W centrum Dortmundu znajduje się także wybudowany z piaskowca kościół świętego Piotra z przyciągającą wzrok turystów wieżą z hełmem, liczącym sobie około sześćdziesiąt metrów wysokości. Wewnątrz obiektu podziwiać można rzeźbiony ołtarz, noszący nazwę "Złotego cudu Westfalii".

Dortmundzkie zamki

Wizyta w Dortmundzie będzie przyjemnością dla miłośników zamków. Jednym z najpiękniejszych dortmundzkich zabytków jest z pewnością zamek Bodelschwingh, który zbudowano na wodzie. Początkowo był on jedynie dwupokojowym domem, który z czasem rozbudowano. Można go zwiedzać jedynie kilka dni w roku. Atrakcją dla turystów są też ruiny zamku Hohensyburg, które znajdują się w okolicy Rezerwatu Przyrody. Ponadto na uwagę zasługuje pochodzący z XIII wieku Haus Dellwig i gotycka rezydencja – Haus Wenge, która pochodzi z XVI wieku.

Dortmund – atrakcje dla dzieci i nie tylko

Każdy, kto odwiedza Dortmund i szuka atrakcji dla dzieci, powinien udać się do Parku Westfalii, gdzie czekają na najmłodszych m.in. place zabaw, miniaturowa kolej, kręgle, boisko piłkarskie czy żywe szachy. Jest to idealne miejsce, aby odetchnąć po dniu spędzonym na oglądaniu średniowiecznych kościołów i innych zabytków. Warto przy okazji wspomnieć, że w Parku Westfalii systematycznie odbywa się festiwal muzyki elektronicznej Juicy Beats i Festiwal Światła.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Michael Schelhorn/EyeEm/Getty Images

Pozostałe wiadomości