Porady

Plamy po marchewce - jak się ich pozbyć? Czym sprać marchewkę z ubrań?

Porady

Aktualizacja:
plama

Plamy z marchewki często pojawiają się na ubrankach dzieci, które nie potrafią jeszcze samodzielnie jeść tak, aby się nie ubrudzić. Warzywo to może barwić jednak nie tylko ubrania, lecz także sprzęty kuchenne. Sprawdź, jak usunąć plamy z marchewki na odzieży i naczyniach.

Wprowadzając do diety dziecka stałe pokarmy, trzeba przygotować się nie tylko na ubrudzone śliniaki czy ubrania. Niektóre warzywa, takie jak marchew, potrafią brudzić również sprzęty i naczynia kuchenne, a plamy po nich są niezwykle trudne do usunięcia. Nie trzeba jednak od razu wpadać w panikę czy wyrzucać ubrudzonej odzieży. Nie powinno się jej też wkładać od razu do pralki, ponieważ, paradoksalnie, zwiększa to ryzyko, że dana rzecz już nigdy nie odzyska pierwotnego koloru. Podobnie jak świeża czy zaschnięta krew, tak samo plamy z marchewki mogą zostać szybko i skutecznie usunięte, trzeba jedynie znać i stosować odpowiednie techniki. Dotyczy to zarówno zabarwionych na pomarańczowo plastikowych naczyń, jak i materiałów wykonanych z naturalnych tkanin.

Plamy z marchewki – skąd się biorą?

Żeby usunąć plamy z marchwi, warto wiedzieć, skąd w ogóle się one biorą. Zarówno za pomarańczowe zabrudzenia na ubraniach, jak i pociemniałe sprzęty kuchenne odpowiedzialny jest główny barwnik znajdujący się w tym warzywie, czyli beta-karoten. Ma on niezwykle korzystny wpływ na cały organizm, z drugiej jednak strony charakteryzuje się silnymi właściwościami barwiącymi, dlatego tak trudno sprać marchewkę z ubrań.

Czym sprać marchewkę z ubranek dziecięcych?

Odzież dla najmłodszych wymaga szczególnego podejścia. Dzieci są zazwyczaj bardziej podatne na alergie i podrażnienia, dlatego też do prania ich ubrań nie można używać silnych środków chemicznych. Jeśli nie sprawdzą się domowe, bezpieczne sposoby, można spróbować sprać marchewkę z ubranek dziecięcych przy użyciu naturalnych środków odplamiających. Świeże plamy z marchewki można w łatwy sposób usunąć przy użyciu mydła potasowego.

Świeże plamy z marchewki – jak i czym je sprać?

Aby usunąć świeże plamy z marchewki, jak najszybciej zamocz ubranie w zimnej wodzie. Po chwili zapierz zabrudzenie szarym mydłem potasowym i pozostaw je na kilkanaście minut w misce. Po upływie kilku godzin możesz wyprać ubranie w pralce. Świeże plamy po marchwi na białych tkaninach możesz sprać, stosując wraz z mydłem odrobinę wody utlenionej.

Czym sprać marchewkę z ubrań? Zaschnięte plamy po marchwi

Spieranie marchewki z ubrań jest znacznie trudniejsze w przypadku zaschniętych plam. Jeśli nie udało ci się namoczyć świeżo zabrudzonej koszulki czy spodni, możesz spróbować usunąć zabrudzenia innym domowym sposobem. Początkowo należy dokładnie namydlić plamę szarym mydłem i pozostawić w zimnej wodzie. Po kilku minutach czynność należy powtórzyć, a na koniec wyprać ubranie w pralce z użyciem proszku do prania z dodatkiem proszku do pieczenia. Jeśli to nie pomoże – trzeba ratować się użyciem specjalistycznych odplamiaczy lub usługami profesjonalnej pralni chemicznej. Według niektórych niezwykle skutecznym sposobem na usuwanie plam po marchewce jest wystawianie ubrań na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, które to w naturalny sposób niszczą beta-karoten.

Plamy po marchewce – kiedy korzystać z pralni chemicznej?

W szczególnych przypadkach warto skorzystać z usług pralni chemicznej, która z pewnością poradzi sobie z usunięciem wszystkich pomarańczowych zacieków. Należy to zrobić wówczas, kiedy zabrudzone zostały delikatne tkaniny lub kiedy nie masz pewności, że uda ci się samodzielnie wywabić plamy z marchewki. W takim przypadku nie musisz wcześniej próbować zapierać plam, jeśli pozostawisz je do wyschnięcia, profesjonalne środki czyszczące dostępne w pralniach chemicznych usuną je już po jednym praniu.

Plamy z marchewki – jak usunąć je ze sprzętów kuchennych?

Czasem zdarza, że plamy po marchewce pojawiają się również na plastikowych sprzętach kuchennych. Dzieje się tak zazwyczaj jedynie w przypadku plastiku gorszej jakości, nie jest to jednak reguła. Przygotowując danie z wykorzystaniem marchewki, warto od razu zalać pojemnik czy inny plastikowy element wodą, a później umyć go z użyciem ciepłej wody. Jeśli jednak plamy z marchewki zdążą się już pojawić, można spróbować usunąć je za pomocą pasty do mycia zębów. Zazwyczaj w takim przypadku wystarczy kilka minut intensywnego pocierania zabrudzeń gąbką.

Jeśli chcesz usunąć plamy z soku pomarańczowego ze szklanych naczyń, użyj w tym celu soku z cytryny. Możesz nałożyć go na kilka minut na miejsce zabrudzenia, a następnie dokładnie wyszorować. Równie dobrze powinien sprawdzić się kwasek cytrynowy wymieszany z wodą. Taką mieszankę zaleca się również przy usuwaniu plam po marchewce powstałych na emaliowanych kubkach czy garnkach. Efekt ten można wzmocnić poprzez dodanie sody spożywczej, jest to jednak niezbędne w przypadku naprawdę mocnych przebarwień.

Zobacz wideo: Skuteczne sposoby na "szkolne" plamy

Zobacz też:

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości