Dzięki pandemii odkryli Polskę na nowo. "Bardzo nas zaskoczyły niektóre regiony"

Polska

Aktualizacja:

Pandemia sprawiła, że dostępność zagranicznych wyjazdów została nieco ograniczona. Nie przeszkodziło to jednak parze podróżników, którzy dzięki obostrzeniom zwiedzili nasz kraj i napisali książkę pt. "Podróżuj bliżej". W Dzień Dobry Wakacje o wyjątkowych miejscach w Polsce opowiedzieli Anna i Marcin Nowakowie.

Nietypowe zwiedzanie Polski

Anna i Marcin Nowakowie pochodzą ze Śląska i tworzą parę już od czasów liceum. Od 11 lat pracują jako podróżnicy i w ten sposób zarabiają. Wspólnie prowadzą kanał na YouTube, profil na Instagramie, a także najpopularniejszego bloga o podróżowaniu w Polsce z liczbą czytelników przekraczającą 350 tys. miesięcznie. Gdy w zeszłym roku pojawiła się pandemia, oni postanowili się nie załamywać , tylko znaleźć w sytuacji pozytywny kontekst. Dzięki temu okrążyli Polskę w 40 dni wzdłuż granic, natomiast w tym roku przejechali nasz kraj na skos, między dwoma najdalszymi punktami.

- Podróże były takie dość nietypowe, bo pierwsza była dookoła Polski, a druga, tegoroczna, była na skos. Także grono tych regionów było trochę zamknięte, ale możemy bez problemu przyznać, że bardzo nas zaskoczyły regiony drugiego i trzeciego wyboru, czyli te mniej znane, które dodaliśmy do naszej podróży - powiedział w Dzień Dobry Wakacje Marcin Nowak.

Co warto zobaczyć w Polsce?

Małżeństwo Nowaków zwróciło uwagę na mało znane regiony, które często są niezauważane przez turystów. Polecili m.in. Kurpie (mijane po drodze na Mazury), Kociewie (żyjące w cieniu sąsiednich Kaszub) oraz mniej znane Beskidy (np. Beskid Wyspowy czy Beskid Niski , ale wschodnia jego część - po sąsiedzku z Bieszczadami).

- W zeszłym roku były to miejsca typowo przyrodnicze, takie gdzieś na odludziu - wiadomo sytuacja była taka jaka była - a teraz postanowiliśmy odwiedzić też kilka miast, m.in. Szczecin, Poznań, Łódź... Ale również skupić się na zielonych obliczach tych miast - powiedziała Anna Nowak u nas w programie.

Przez to, że pochodzą z południa Polski, nieznanymi terenami były dla nich te na północy kraju i to właśnie tamte regiony najbardziej ich szokowały pozytywnie i zachwycały.

- Ta książka tak naprawdę nie powstała po tej podróży, zbieraliśmy materiały do tej książki przez kilka lat. A ta podróż zeszłoroczna była świetnym pretekstem do tego, żeby uzupełnić informacje, wiadomości, na temat białych plam na mapie Polski - dodała Anna Nowak.

Zobacz także:

Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba