Podróże

Hollywood – co warto zobaczyć w popularnej dzielnicy Miasta Aniołów?

Podróże

Autor:
Oskar
Netkowski

Hollywood to nie tylko światowa stolica kinematografii. To również niezwykle ciekawe miejsce z mnóstwem atrakcji, zaskakujące ciekawymi terenami, które można eksplorować bez końca.

Wybierając się do Kalifornii, warto wziąć pod uwagę nie tylko ciepłe plaże, ale również odwiedzenie "Miasta Aniołów". Co warto zobaczyć w Los Angeles? Do najciekawszych miejsc zdecydowanie należy zaliczyć Hollywood.

Gdzie jest Hollywood?

Hollywood jest obecnie jedną z dzielnic Los Angeles. Zostało oficjalnie przyłączone do miasta dopiero w 1910 roku, a niedługo później zaczął się w nim rozwijać przemysł filmowy. Za "ojca założyciela" Hollywood uważa się H.J. Whitleya, który zbudował na tym terenie pierwszy dom.

Co jest najbardziej rozpoznawalnym symbolem Hollywood? Napis "Hollywood", który od 1923 roku góruje na wzgórzach wznoszących się ponad dzielnicą. Początkowo słynny napis był dłuższy i brzmiał "Hollywoodland", jednak w 1949 roku w trakcie prac renowacyjnych zdecydowano o usunięciu jego części. Pozostawiony znak "Hollywood" do dziś nieodłącznie kojarzy się z tym miejscem. Będąc w Los Angeles, warto postarać się zobaczyć go przynajmniej z daleka.

Hollywood – atrakcje, których nie można przegapić

Wizytę w Hollywood warto rozpocząć od obserwatorium Griffitha. Można stamtąd zobaczyć panoramę całego miasta – jego zabudowania ciągną się dalej niż sięga wzrok, co robi ogromne wrażenie. Miejsce to zostało wykorzystane do nagrania kultowej sceny walki z film "Buntownik bez powodu".

Kolejne znane miejsce w Hollywood to Aleja Gwiazd, na której znajduje się ponad 2600 pięcioramiennych gwiazd upamiętniających największe postacie show-biznesu. Swoje gwiazdy mają tu historyczne sławy (np. Marylin Monroe), wielkie współczesne aktorki (np. Meryl Streep), ale również postacie fikcyjne i instytucje (Kubuś Puchatek, Disneyland). Hollywoodzka Aleja Gwiazd została wpisana na listę zabytków miasta i każdego dnia odwiedzana jest przez tłumy spacerujących turystów i mieszkańców Los Angeles. Ciekawostką jest fakt, że każdy za pomocą formularza dostępnego na stronie Izby Handlu Hollywood może zgłosić kandydata do gwiazdy, a jej wykonanie pokrywa z własnej kieszeni zwycięzca.

Aby zakosztować odrobiny świata show-biznesu, warto wybrać się na wycieczkę do Beverly Hills, gdzie można napawać oczy posiadłościami sław i ludzi biznesu. Oczywiście nikt nie wpuści turystów do swojego domu, jednak już sama świadomość, że spaceruje się obok domów ludzi znanych z pierwszych stron gazet, wywołuje niesamowite wrażenie. Warto zainteresować się także wycieczkami organizowanymi do wnętrza Paramount Pictures – można tam zobaczyć np. makietę Nowego Jorku lub ławkę z filmu "Forrest Gump", na której siedział Tom Hanks, opowiadający ustami swojego bohatera historię jego życia.

Dla fanów kinematografii ciekawym punktem na trasie zwiedzania Hollywood będzie Dolby Theatre, gdzie co roku gości gala oskarowa. Udostępniony do zwiedzania jest cały budynek i można nawet zasiąść na widowni teatru.

Aby na nowo znaleźć się w świecie ulubionych bajek i filmów, koniecznie trzeba odwiedzić dwa miejsca w Hollywood. Pierwsze to Universal Studios, na terenie którego znajduje się park rozrywki nawiązujący w swych motywach przewodnich do największych kinowych produkcji. Można tam zobaczyć specjalnie stworzone pokazy kaskaderskie oraz trawestacje filmów i bajek. Drugim takim miejscem jest Disney’s Hollywood Studios, gdzie można wrócić do świata dzieciństwa, zwiedzając sekcje tematyczne podzielone według najsłynniejszych bajek Disneya.

Co warto zobaczyć w Los Angeles?

Wśród nieco mniej komercyjnych lub mniej znanych atrakcji Hollywood można wymienić te, którymi chlubi się całe Los Angeles. Do takich miejsc na pewno należą piaszczyste plaże, kasyna i muzea – te klasyczne lub interaktywne, nastawione bardziej na rozrywkę. Z pewnością warto też wybrać się do parków Los Angeles. Szczególnie malowniczy jest Lake Balboa Park, gdzie często odbywają się różnego rodzaju pikniki, uroczystości i zabawy. Odrobiny egzotyki można dotknąć podczas spaceru po The Japanese Garden. Innym miejscem, które warto odwiedzić (choć często jest przepełnione) jest nieco bardziej odległy Point Fermin Park – można tam odpocząć od zgiełku miasta i odetchnąć świeżym powietrzem, jednocześnie podziwiając widok na ocean z wysokich, malowniczo położonych klifów.

Z atrakcji filmowo-urbanizacyjnych warto również odwiedzić Rodeo Drive, które jednym kojarzyć się będzie z filmem "Pretty Woman", a innym z ogromnym przepychem i próżnością. Na pewno jednak jest to miejsce, w którym warto spędzić trochę czasu.

Osoby zainteresowane życiem w wielkim mieście powinny wybrać się do centrum Los Angeles, które tętni życiem przez całą dobę i, uwaga, stoi w kilometrowych korkach. Warto wziąć to pod uwagę w trakcie planowania wycieczki.

Zobacz wideo: Daniel Craig odsłonił swoją gwiazdę w Hollywoodzkiej Alei Sławy

Zobacz także:

Autor:Oskar Netkowski

Źródło zdjęcia głównego: Barry Winiker/Getty Images

Pozostałe wiadomości