Podróże

Sardynia – co warto zobaczyć w Alghero? Atrakcje, plaże i jedzenie

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Alghero, Sardynia

Alghero nazywa się potocznie Barcelonnette, czyli małą Barceloną. Dowiedz się, komu Alghero zawdzięcza tę nazwę i jakich atrakcji szukać w tym malowniczym mieście.

Położone 40 km na południowy zachód od Sassari, Alghero ze swoimi dzikimi plażami, klifami i zabytkowymi uliczkami jest jednym z najbardziej czarujących miast Sardynii. Architektura, godło miasta, a także ulice – wszystkie noszą znaki Hiszpanii, która panowała nad miastem przez około 400 lat. W 2012 roku Alghero było dziesiątym najczęściej odwiedzanym przez turystów miastem we Włoszech.

Podróże samolotem i nie tylko 

Słuchają się jej samoloty
Słuchają się jej samolotyDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Alghero: ogólne informacje

Alghero, piąte miasto w Sardynii pod względem liczby ludności (44 tysiące mieszkańców), jest położone w prowincji Sassari na północnym wschodzie. Część populacji wywodzi się od Aragończyków, którzy zdominowali Sardynię w średniowieczu. To właśnie dlatego kataloński, tak jak włoski, jest oficjalnym językiem w Alghero. Mieszkańcy używają także specjalnego dialektu algherese, który łączy oba języki. Alghero to trzeci ośrodek uniwersytecki na wyspie, zaraz po Cagliari i Sassari. Jest także siedzibą wydziału Architektury i Wzornictwa uniwersytetu w Sassari.

Alghero – co warto zobaczyć?

  • Starówka – jedna z najciekawszych w całej Sardynii, którą podróżujący do Alghero muszą koniecznie zobaczyć. Cztery wieki dominacji Aragończyków nadal widoczne są w kulturze, architekturze i języku. Imponujące ściany miasta, odnowione zabytki, stare kościoły – wszystko to wraz z małymi sklepikami, restauracjami i licznymi barami sprawia, że starówka tętni życiem. Jedne z najciekawszych zabytków na starówce to: XVI-wieczna katedra Alghero, imponująca kopuła Sant Miquel oraz wieża Porta Terra, z której można podziwiać wspaniałą panoramę miasta.
  • Plaże w Alghero – dzięki swoim licznym plażom Alghero łączy uroki miasta z dziką naturą. Główną plażą miejską jest Lido San Giovanni, jednak Alghero i jej okolice oferują wiele innych ciekawych miejsc do plażowania. Na północ od Alghero, 4 km od starówki, znajdują się urokliwe wydmy Maria Pia. Długa, piaszczysta plaża w połączeniu z sosnowym zapleczem i szmaragdowym odcieniem wody robi ogromne wrażenie nie tylko na turystach, ale także miejscowych. Jeszcze dalej na północ znaleźć można piękne plaże le Bombarde oraz Lazzaretto, na której znajduje się XV-wieczna wieżyczka, a także liczne zatoki z przezroczystą wodą. Surferzy znajdą najlepsze warunki do uprawiania sportu na plaży Porto Ferro, natomiast rodziny z dziećmi szukające spokoju i płytkiej wody powinny udać się na południe do Speranza Beach.
  • Grota Neptuna – najpiękniejsza jaskinia na całej wyspie, uwielbiana przez turystów. Grota znajduje się wewnątrz klifu i szacuje się, że ma ponad 130 milionów lat. To niezwykłe malownicze miejsce zdobią stalaktyty i stalagmity o złotym kolorze. Całość ma około 4 km długości, a przestrzeń odwiedzana przez turystów liczy kilkaset metrów, w tym jezioro na 120 m. Do groty można się dostać zarówno łodzią (podróż z centrum Alghero trwa około 20 minut), jak i pieszo, po tak zwanych "kozich schodkach" (Escala del Cabirol), wykutych, aby ułatwić dostęp do jaskini. Okolice klifu są często uczęszczane przez delfiny. Przy okazji wycieczki do groty można wziąć udział w obserwacji tych stworzeń. Należy pamiętać, że taką atrakcję należy uprzednio zarezerwować.
  • Winnica Sella & Mosca – entuzjaści win mogą dowiedzieć się na temat ich lokalnej produkcji właśnie w Sella & Mosca. Sama wycieczka do winnicy jest darmowa, a dzięki wniesieniu niewielkiej opłaty można udać się później na degustację wina.
  • Naturalghero Day Tours – aby lepiej poznać lokalną faunę i florę, warto wybrać się na całodniową wycieczkę z dwójką miejscowych, którzy opowiedzą o rzeczach, których nie ma w przewodnikach.

Alghero i okolice – tęczowa Bossa

Aby wrócić do domu z pięknymi zdjęciami z podróży, koniecznie trzeba wybrać się do pięknej miejscowości o nazwie Bossa. Położona jest na południe od Alghero i jest znana z kolorowych budynków usytuowanych wzdłuż wybrzeża. Można tam również zwiedzić XII-wieczny zamek, Castello Malaspina, zdobiący szczyt wzgórza Serravalle. Z Alghero do tej miejscowości prowadzi niezwykle malownicza droga, położona na klifach i biegnąca wzdłuż brzegu morza.

Alghero – gdzie zjeść?

Alghero oferuje turystom szeroki wybór miejsc, w których można smacznie zjeść. Oto kilka sprawdzonych przez turystów knajp na każdą okazję:

  • Lodziarnia "Oops!" – uwielbiana przez turystów za smak i szeroki wybór.
  • Pub "L’Anfora" – idealne miejsce na wieczorne spotkanie przy piwie i pizzy.
  • Pizzeria "Ok Pizza Evolution" – położona z dala od turystów i znana głównie wśród miejscowych. Ta pizzeria jest skromna, ale zachwyca smakiem dań i gościnnością personelu. Bar "La Piadina del Pozzo" – idealne miejsce na tani, ale smaczny lunch. Restauracja "The Kings" – elegancka restauracja ze smacznymi daniami i widokiem na morze.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Peter Adams/Getty Images

Pozostałe wiadomości