Parenting

Kangurowanie to coś więcej niż przytulanie

Parenting

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Dziś Dzień Kangurowania
Dziś Dzień KangurowaniaDzień Dobry TVN
wideo 2/2

Światowa Organizacja Zdrowia ustanowiła 15 maja Światowym Dniem Kangurowania. Określenie to oznacza bezpośredni kontakt ciała noworodka z ciałem matki, zwany "skóra do skóry". Jakie korzyści z tego płyną? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Gabrielą Mierzwiak, adwokat prawa rodzinnego i mamą 7-miesięcznych bliźniaczek oraz Julitą Księżycką, doulą.

Co to jest kangurowanie?

Bliskość z dziećmi ma olbrzymi wpływ na ich dalszy rozwój. Dlatego więź między rodzicem a maluchem powinna być budowana już od pierwszych chwil życia. W tym pomaga kangurowanie.

- Czyli kontakt skóry do skóry, bliskość, o której kiedyś nie mówiło się w takim wymiarze. Mam jeszcze 17-letnią, 12-letnią córkę i jak były małe, to takiego pojęcia "kangurowanie" w ogóle nie było. Teraz dużo się o tym mówi, również w kontekście mężczyzn, tatusiów - podkreślała w Dzień Dobry TVN Gabriela Mierzwiak, adwokat prawa rodzinnego, instagramerka znana jako Owocowa Mama, partnerka aktora Bartłomieja Topy i mama 7-miesięcznych bliźniczek – Jagody i Maliny.

Kangurowanie niesie za sobą ogromne korzyści dla dziecka i potwierdzają to badania. - W latach 70. już się o tym mówiło, a potem wprowadziło się, jako standard do opieki nad wcześniakami, ale też noworodkami. Teraz powinno to być standardem wszędzie. Powinien być zapewniony kontakt "skóry do skóry" bezpośrednio po porodzie - stwierdziła Julita Księżycka, wieloletnia specjalistka opieki nad kobietami w ciąży i połogu (oraz ich dziećmi), doula.

Kangurowanie daje dziecku poczucie bezpieczeństwa i bliskości od pierwszych chwil życia. - To jest metoda opieki [...] nad dziećmi. Jest nie do przecenienia. Przez dotyk, który jest najlepiej rozwiniętym zmysłem u dzieci mamy wpływ na uspokojenie, zmniejszenie stresu, zarówno u dziecka, jak i u rodzica. Zauważono, że dzieci mniej płaczą, są spokojniejsze i co ważne łatwiej zasypiają i zapadają w taki głębszy sen, więc mamy wpływ też na rozwój mózgu. A budowanie poczucia bezpieczeństwa - dzięki temu jest zapewniony prawidłowy rozwój psychiczny, fizyczny i emocjonalny dziecka - dodała Julita Księżycka.

Jak kangurować?

Niezwykle ważny jest kontakt "skóra do skóry", dlatego należy rozpiąć koszulę czy zdjąć bluzkę. Maluszek powinien być co najwyżej w pieluszce. Rodzic musi przyjąć taką pozycję, w której będzie mu wygodnie i będzie mógł wytrzymać 1-2 godziny, gdy dziecko uśnie.

- Pozycja półleżąca. Musi być nam komfortowo. Dziecko wyczuje, że gdzieś mamy napięcie. Mamy mieć kontrolę nad główką, [...], dobrze jest się czymś okryć. Jeśli dotykamy malucha, to niech ta nasza ręka będzie pewna. To nie jest jakaś skomplikowana metoda, a korzyści jest mnóstwo - zaznaczyła Julita Księżycka.

Warto dodać, że kangurować można również z pomocą chusty. Jak prawidłowo ułożyć w niej dziecko? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Stígur Már Karlsson/Heimsmyndir/Getty Images

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości