przytulanie dzieci

    przytulanie dzieci

    Co daje bezpośredni kontakt "skóra do skóry"?

    Uświadomienie i przypomnienie Polakom, jak ważną rolę w życiu pełni przytulanie. Taki jest cel akcji #przytul dziecko. Zaangażowało się w nią wiele gwiazd, które udowadniają, jak wielka moc tkwi w małym geście. Jednym z ambasadorów kampanii jest aktor Michał Żebrowski.

    Kangurowanie to bezpośredni kontakt dziecka ze skórą matki. Gwarantuje ono dziecku ciepło, łagodzi stres poporodowy, zapewnia poczucie bezpieczeństwa i sprzyja rozwojowi malucha. Kangurowanie stosuje się w przypadku każdego dziecka, natomiast jest szczególnie istotne w przypadku wcześniaków.

    W związku z coraz częstszymi doniesieniami o czynach pedofilskich niektórzy rodzice bywają przeczuleni na punkcie przytulania dzieci przez osoby obce. Dlatego też niektóre przedszkola zdecydowały się na wprowadzanie oświadczeń z pytaniem, czy rodzic zgadza się na to, aby jego dziecko mogło być przytulane przez wychowawców. Czy to słuszny krok? Zapytaliśmy o to dziennikarkę i skandynawistkę Katarzynę Molędę oraz psychoterapeutkę Magdalenę Chorzewską. Czy w Szwecji jest podobnie? Do jakich wniosków doszli Skandynawowie?