Parenting

Ferie w województwie śląskim. Kiedy wypadają i co warto zobaczyć?

Parenting

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
mojekatowice
Chłopiec na sankach

Ferie zimowe to idealny moment, aby zwiedzić i lepiej poznać swoje województwo. To też okazja do odpoczynku i rozwoju zainteresowań dziecka. Kiedy wypadają ferie w województwie śląskim i co warto w tym czasie zobaczyć lub zwiedzić?

Kiedy wypadają ferie w województwie śląskim?

Ferie w województwie śląskim rozpoczynają się 12 lutego 2022 r. i trwają dwa tygodnie, czyli do 27 lutego. W tym samym czasie przerwę od zajęć lekcyjnych mają również uczniowie z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego i pomorskiego. Powrót do podziału ferii zimowych na województwa w trakcie pandemii ma pomóc w zmniejszeniu ilości zarażeń i odciążyć miejsca turystyczne. Jest to też idealna okazja do odpoczynku dla dzieci z całej Polski. 

Ferie zimowe 2022

Gdy zabraknie śniegu w ferie - wypróbuj nartorolki!
Gdy zabraknie śniegu w ferie - wypróbuj nartorolki!Dzień Dobry TVN
wideo 2/8

Atrakcje na ferie zimowe w województwie śląskim

Jeżeli jeszcze nie macie planów, co warto zrobić i zobaczyć w trakcie ferii w województwie śląskim, to sprawdźcie kilka naszych propozycji. W Chorzowie warto odwiedzić ogród świateł, w którym podziwiać można aż 16 stacji związanych z legendami i baśniami. W Zabrzu odbywa się Zimowa Szkoła Magii, gdzie dzieci mają okazję wziąć udział w turnieju magicznym, zwiedzić komnaty wróżb lub eliksirów, a nawet przejechać się magicznym pociągiem.

W Świętochłowicach odbywają się ferie dla fanów historii - w Muzeum Powstań Śląskich. W Chorzowie można wziąć udział w etnoferiach, które odbywają się w Muzeum Górnośląskim Parku Etnograficznym. Ciekawostką będzie wypad na ferie w ogrodzie botanicznym w Mikołowie, gdzie najmłodsi mogą wziąć udział w specjalnych warsztatach.

W stolicy regionu, Katowicach, odbywają się między innymi Ferie z Książką organizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną. Ponadto warto sprawdzić ofertę lokalnych domów kultury, w których organizowane są warsztaty i półkolonie. 

Co warto zwiedzić w województwie śląskim?

Zimą w województwie śląskim jest wiele miejsc, które warto zwiedzić. Fani natury i pieszych wycieczek mogą zobaczyć Skały Miłości, Bramy Twardowskiego czy Diabelskie Mosty. Są to piękne formacje skalne, wokół których znajdują się ciekawe ścieżki piesze. Innym ciekawym miejscem jest Park Krajobrazowy Lasy nad Górną Liswartą, na którego terenie znajduje się kapliczka z 1740 roku, a także liczne trasy spacerowe. 

Śląskie to region idealny dla miłośników zwiedzania ruin i urbexu - na terenie województwa znajduje się kilkadziesiąt ruin, które można zwiedzać. Wiele jest także zamków, które zostały odrestaurowane lub czekają na ten moment. Podczas zwiedzania warto pamiętać o bezpieczeństwie i zachowywać szczególną ostrożność, zwłaszcza na terenie zniszczonych budowli. 

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: mojekatowice

Źródło zdjęcia głównego: Andrii Lysenko/Getty Images

Pozostałe wiadomości