Parenting

Jak zorganizować najmłodszym niezapomniane ferie zimowe? "Dzieci robią bałagan, ale to koszt całej zabawy"

Parenting

Autor:
Oskar
Netkowski
Ferie zimowe tuż, tuż...
Ferie zimowe tuż, tuż...Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Przed pracującymi rodzicami w tym roku stoi nie lada wyzwanie, gdyż pandemia nadal nie sprzyja wyjazdom i podróżom. A to może oznaczać tylko jedno: rozczarowanie i znudzenie dziecka. Na szczęście są rozwiązania, które pozwolą temu zapobiec. Kilka z nich podpowiedziały nam Magdalena Kordaszewska, terapeutka integracji sensorycznej i Paulina Mierzejewska, psycholog.

Jak zorganizować dzieciom ferie?

Ferie zimowe bez wyjazdów, nart i śniegu mogą brzmieć dla dziecka jak kara. Jednak, jak zapewniają ekspertki, można aktywnie i fajnie spędzić czas z pociechami podczas dwutygodniowej przerwy od szkoły. Pobyt w górach to nie jest jedyny sposób na spędzenie zimowego wypoczynku. Warto zadbać, by nasze dziecko aktywnie spędziło czas ferii.

- Dzieci nie potrafią wypoczywać. Więc przyjdą do nas z pytaniem, co robić. Warto zająć się np. gotowaniem. Na kartach tematycznych możemy robić np. sałatkę. Dzieci robią bałagan, ale to koszt całej zabawy - mówiła Magdalena Kordaszewska, terapeutka integracji sensorycznej.

- Jestem zwolenniczką, żeby dzieci uczyć samodzielności i dawać im przestrzeń do bycia samemu ze sobą. To, co teraz się dzieje, to mam wrażenie, że dzieci nie mają czasu się nudzić i często nie wiedzą, co mają ze sobą zrobić. Jeśli dziecko nie chce np. jechać na kolonie, uszanujmy to. Czasami warto zaprosić dzieci do siebie i w domu zrobić półkolonie - radziła Paulina Mierzejewska, psycholog.

Ferie - plan działania to podstawa

Nieprzypadkowo ferie zimowe wypadają w okresie karnawału, który nie musi oznaczać imprez tylko dla dorosłych. Dzieci również potrzebują czasu spędzonego z rówieśnikami czy rodziną. Świetną okazją do tego jest zorganizowanie np. domowego balu karnawałowego dla przebierańców. Nasze ekspertki podsuwają także inne pomysły.

- Fajnie zrobić np. tory przeszkód. Zaplanować im dzień. Można zrobić koperty z numerkami (każdy kolejny to inna zabawa). Dziecko wie wtedy, co robić - przekonywała Paulina Mierzejewska.

- Samo planowanie to super pomysł. Ustalamy, co będziemy robić. Robimy zasady tego dnia. Podpis obu stron. Dobre jest także poświęcenie jednej godziny, w której to dziecko decyduje, co będziemy robić - dodała Magdalena Kordaszewska.

Ferie zimowe 2022 - terminy poszczególnych województw

 Dwutygodniowe ferie zimowe odbędą się w tym roku czterech terminach:

Kiedy wypadają ferie dla poszczególnych województw?
Ferie zimowe 2022 - terminy Źródło: Dzień Dobry TVN
Kiedy wypadają ferie dla poszczególnych województw?

Zobacz także:

Autor:Oskar Netkowski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości