Dziecko

Pierwszy biustonosz dla nastolatki. Kiedy zacząć o nim rozmawiać?

Dziecko

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Pierwszy biustonosz dla dziewczynki
Pierwszy biustonosz dla dziewczynkiDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Zakup pierwszego biustonosza to ważne wydarzenie w życiu dziewczynki. Stanowi symbol wchodzenia w dorosłość. Jak zatem rozmawiać z córką o zmieniającym się ciele? Kiedy zaproponować noszenie stanika? Jak go odpowiednio dobrać? O tym w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z Aleksandrą Piotrowską, psycholożką oraz Jolą Lewicką, brafitterką.

Pierwszy biustonosz - jak rozmawiać z córką?

U każdej dziewczynki proces dojrzewania przebiega inaczej. Natomiast najważniejsze jest, by rozpocząć rozmowę, zanim do niego dojdzie.

- Z całą pewnością nie wtedy, kiedy zauważamy już powiększanie się biustu u dziewczynki, tylko wcześniej. Tak jak do wszystkich zachodzących zmian w funkcjonowaniu organizmu, powinniśmy przygotować dziewczynki. Także do tego, że ich ciało wkrótce zacznie przekształcać się w kierunku ciała kobiecego, elementem czego jest pojawianie się biustu. Jeśli statystycznie rzecz biorąc początek rośnięcia piersi przypada między 10. a 12. rokiem życia, to najpóźniej koło 8-9 roku życia powinniśmy zaczynać rozmawiać na ten temat - tłumaczyła Aleksandra Piotrowska w Dzień Dobry TVN.

Jak podkreśliła psycholożka, pierwszy biustonosz nie może być tematem tabu. - Mama może dyskutować z córką, jaki biustonosz sobie kupiła i dlaczego, co jest w nim fajnego. (...) Nie szukajmy ustalonych przez kogoś granic wiekowych, tylko dostosowujmy to, o czym i jak rozmawiamy do tego, jakie jest nasze dziecko - dodała gościni Dzień Dobry TVN.

Jak dobrać pierwszy biustonosz?

Zdaniem Joli Lewickiej najważniejsze jest, by dorastająca córka nie czuła się zakompleksiona z powodu rosnących piersi oraz nie wstydziła się swojego ciała.

- Mam taką teorię, że mama powinna dbać o to, by akceptować swoje ciało. Bo jeśli ma problem, się wstydzi, córka analogicznie to przejmie. Ważne, aby obie udały się do braffiterki. We wszystkich miastach, miejscowościach jest takie miejsce. Niech to będzie wyprawa mamy z córką. [Dziewczynka - przyp.red.] dowie się, jaki ten biust jest, jak zakładać stanik, jak dbać o zdrowie piersi, jak się będą zmieniały - wymieniała nasza rozmówczyni.

Zdaniem ekspertki brafittingu pierwszy biustonosz powinien być:

  • ładny, wygodny, dopasowany rozmiarem i kształtem do ciała,
  • naciągany przez głowę, np. topy bez fiszbin, opaski na ramiączkach,
  • ma osłaniać brodawki, chronić intymną część ciała,
  • dawać poczucie komfortu.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: Dhanielle Seah / EyeEm /Getty Images

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości