Dziecko

Wakacje to najlepszy moment na adaptację dziecka do przedszkola. "Proces, który wymaga czasu"

Dziecko

Źródło:
Informacja prasowa/kids-co.pl
Dziecko

Pierwsze dni w przedszkolu bywają trudne zarówno dla dzieci, jak i rodziców. Dlatego pedagog Anna Osiecka radzi, by proces adaptacji rozpocząć już w wakacje. Jak wykorzystać letni czas na przygotowania? Co może pomóc naszej pociesze? Jak rodzic może zadbać o swój komfort psychiczny?

Adaptacja do przedszkola - kiedy warto ją rozpocząć?

Proces adaptacji dziecka do przedszkola to sprawa niezwykle indywidualna. Każdy maluch jest inny i na swój sposób radzi sobie z tak dużą zmianą w życiu. Zdaniem specjalistki, z przygotowaniem do przedszkolnej przygody lepiej nie zwlekać do rozpoczęcia roku.

- Adaptacja to proces, który wymaga czasu, dlatego warto rozpocząć go jeszcze w wakacje, zanim najmłodsi przekroczą przedszkolne mury. Maluch, który będzie miał za sobą takie przygotowanie, może lepiej znosić pierwsze dni w placówce - wyjaśnia Anna Osiecka, dyrektor regionalna oraz pedagog sieci dwujęzycznych przedszkoli i żłobków KIDS&Co.

Zobacz wideo: Dzieci

Dzieci

Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Propozycje zabawek na Dzień DzieckaDzień Dobry TVN
wideo 2/7

- Oczywistym jest, że podczas rozpoczęcia edukacji przedszkolnej wszystkim będzie towarzyszył stres – zarówno maluchom, jak i rodzicom. Trudność rozstania z mamą, tatą i łzy to wtedy częsty obrazek, ale przedszkolaki, które były przygotowywane do tego procesu wcześniej, nieco szybciej nabierają gotowości do komunikowania się z nowo poznanymi rówieśnikami i wychowawcami. Rozłąka przestaje być aż tak trudna - dodaje ekspertka.

Jak przygotować dziecko na pierwsze dni w przedszkolu? Lista na wakacje

Oto konkretne wskazówki dla rodziców, które warto wcielić w życie jeszcze latem:

 1. 1Zacznijcie od rozmowy z maluchem i przygotujcie go na to, że za kilka tygodni (wskażcie orientacyjne ramy czasowe, kiedy to nastąpi) zacznie się jego przygoda z przedszkolem.
 2. 2Opowiedzcie o placówce i dajcie do zrozumienia, że do przedszkola uczęszcza się każdego dnia – wtedy, kiedy rodzice są w pracy.
 3. 3Mówiąc o przedszkolu, postawicie na szczerość i prawdę. Przedstawcie fakty, a nie wasze opinie.
 4. 4Przejdźcie kilkukrotnie trasę między domem a przedszkolem. Pokażcie dziecku tę drogę. Możecie również wybrać na niej swoje ulubione punkty.
 5. 5Bawcie się w domu w przedszkole. Zaaranżujcie zabawę z udziałem pluszaków, aut, lalek lub innych ulubionych zabawek dziecka. To pozwoli oswoić się dziecku z tematem.
 6. 6Jeżeli placówka oferuje dzień otwarty, wybierzcie się z dzieckiem i wspólnie obejrzyjcie przestrzeń, w której będzie przebywać pociecha. Wcześniejsze poznanie miejsca pomoże zredukować poziom lęku u najmłodszych.
 7. 7Jeszcze w domu stwórzcie własny rytuał pożegnania oraz powitania: tak, aby dziecko czuło wyraźnie, kiedy następuje moment rozstania z rodzicem.
 8. 8Jeżeli znacie dzieci i rodziców, z którymi będzie uczęszczać do grupy maluch, spróbujcie zorganizować spotkanie (np. na placu zabaw) – tak, aby dzieci mogły się poznać. Podczas adaptacji dziecko będzie czuło się pewniej, jeżeli zobaczy znajome twarze.
 9. 9Opowiedzcie dziecku o tym, jak wy się czuliście, kiedy chodziliście do przedszkola. Może mieliście jakieś ciekawe przygody, o których warto wspomnieć?
 10. 10Jeżeli maluch idący do przedszkola ma starsze rodzeństwo, poproście starszaka o pomoc w zakresie oswojenia strachu i emocji związanych z tym nowym etapem w życiu.
 11. 11Poszukacie bajek (najlepiej książek) terapeutycznych, w których główni bohaterowie również stają przed wyzwaniem rozpoczęcia przygody z przedszkolem. Czytajcie i opowiadajcie o tym dziecku.
 12. 12Dajcie dziecku do zrozumienia, że ma prawo się bać, odczuwać stres, czuć różne emocje. Bądźcie dla niego wsparciem i tłumaczcie, że zawsze może liczyć na Waszą pomoc i akceptację.
 13. 13Łatwiej będzie, jeżeli w pierwszych dniach adaptacji, już w placówce, maluch będzie przebywał tam nieco krócej, na przykład 1-2 godziny. Stopniowo, w porozumieniu z wychowawcą, wydłużajcie ten czas.
 14. 14Nigdy nie przekupujcie dziecka zabawkami lub słodyczami w zamian za to, że będzie chętnie chodziło do przedszkola.

Jak rodzic może się przygotować na rozłąkę z dzieckiem? Zrób to dla siebie

W sezonie urlopowym każdy rodzice powinien też zadbać o własne zdrowie psychiczne. Nim pośle dziecko do przedszkola warto, by:

 • Poznać pracowników placówki i harmonogram zajęć.
 • Zapoznać się z zasadami panującymi podczas przyprowadzania i odbierania dziecka z przedszkola.
 • Poinformować kadrę placówki o wszystkich szczególnych zaleceniach dotyczących dziecka. Dać znać, jeżeli maluch wymaga specjalnej diety, jest na coś uczulony, przebywa pod opieką specjalistów, np. logopedy.
 • Sięgnąć po wiedzę ekspertów – blogi, fora, podcasty, webinary dla rodziców dzieci rozpoczynających przygodę z przedszkolem.
 • Dać czas – sobie i dziecku. Każdy przedszkolak inaczej przechodzi etap adaptacji.
 • Nauczyć się odpuszczać. Jeżeli zauważycie chwilowy regres podczas oswajania z przedszkolem, dajcie sobie (i dziecku) do tego prawo.
 • Jeżeli poranne rozstanie z okaże się niezwykle trudne, pomyślcie o zaangażowaniu do pomocy babci, dziadka lub niani. Może pociecha zacznie lepiej znosić poranną rozłąkę, kiedy obok nie będzie mamy lub taty?

Zobacz wideo: Plac zabaw rodziców i dzieci

Plac zabaw rodziców i dzieci
Plac zabaw rodziców i dzieci Źródło: Dzień Dobry TVN

Pierwsze dni w przedszkolu – o czym warto pamiętać?

Pamiętajmy, że tak duża zmiana w życiu dziecka może wpłynąć na dotychczasowe funkcjonowanie malucha. Rodzicie mogą zaobserwować np. regres wybranych umiejętności (np. prawidłowego trzymania sztućców) oraz czasowe problemy ze snem czy apetytem. Dodatkowo u niektórych maluchów mogą pojawić się napady złości. Natomiast są to zmiany chwilowe i nie należy się ich bać. Dziecko przystosowuje się do nowych warunków i na swój własny sposób stara się oswoić z nową sytuacją.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Źródło: Informacja prasowa/kids-co.pl

Źródło zdjęcia głównego: skynesher/Getty Images

Pozostałe wiadomości