Dziecko

"Koleżanki śmieją się z mojej 7-letniej córki, że jest gruba". Ekspertka radzi, co robić, kiedy dziecko je za dużo

Dziecko

Autor:
Nastazja
Bloch
Reporter:
Łukasz Kowalski
Co robić, kiedy dziecko je za dużo?

  W Dzień Dobry TVN ruszył nowy cykl "(Od)wagi dzieciaki", który jest poświęcony problemom związanym z otyłością i nadwagą u dzieci. Podpowiadamy rodzicom, jak mogą zadbać o zdrowie swoich pociech i zachęcić je do regularnego jedzenia? Na pytania odpowiedziała dietetyk dr Hanna Stolińska.

Regularne jedzenie - podstawa zdrowej diety

Dr Hanna Stolińska przyznała, że do jej gabinetu coraz częściej trafiają dzieci z nadwagą. Niestety maluchy nie rozumieją, czym jest zdrowe odżywianie, gdyż w pierwszych etapach ich życia to rodzice i dziadkowie odpowiadają za żywienie. Dogadzanie niezdrowymi posiłkami uczy je od samego początku nieprawidłowych nawyków. Dlatego przede wszystkim powinniśmy zacząć od siebie, musimy dawać dobry przykład. Wymaga to rozmów z dzieckiem oraz planowania strategii dotyczących żywienia i innych czynności wykonywanych w ciągu dnia. Z czasem starsze dzieci same będą rozgraniczały produkty sprzyjające ich zdrowiu i te, po których nie czują się najlepiej i które szkodzą ich sylwetce.

Nie jest ważne, ile posiłków w ciągu dnia spożywamy, ale to, żeby były one regularne. Żeby nasz organizm wiedział, że za trzy lub cztery godziny dostanie jedzenie i będzie mógł ten metabolizm nakręcać. Najczęściej jest tak, że dzieci nie jedzą w szkole, bo boją się jeść przy innych dzieciach. Później wracają do domu i jedzą w ukryciu, bo są tak głodne. Ważne, aby śniadanie dziecko jadło do godziny po wstaniu, a kolację trzy godziny przed snem

- powiedziała ekspertka. Co ważne, dzieci nie mogą być na diecie, dlatego rodzice nie powinni stosować wobec nich restrykcji kalorycznych. Kluczem do sukcesu będzie regularne spożywanie zdrowych, zbilansowanych posiłków, które pobudzą metabolizm. Dzięki temu unikniemy też podjadania, które jest zgubne dla sylwetki. Dziecko powinno spożywać trzy główne posiłki i dwie przekąski. Ważne jednak, żeby te posiłki były syte i dobrze zbilansowane, żeby każdy z nich składał się z pełnoziarnistych produktów zbożowych, dobrej jakości białka w postaci chudego mięsa, ryb, jaj, chudego nabiału i roślin strączkowych. Do każdego posiłku niezbędna jest także porcja warzyw lub owoców.

- W zachowaniu regularności pomaga wspólne jedzenie posiłków. To pokazują badania. Jeżeli razem jemy posiłki, wtedy dzieciom jest łatwiej utrzymać regularność. Bardzo fajną metodą jest też dzienniczek żywieniowy - dodała.

Co robić, jeśli dziecko cały czas jest głodne? Warto zastanowić się nad jakością posiłku, ale również wykonać badania, na przykład stężenia glukozy i insuliny w kierunku insulinooporności lub cukrzycy. Warto również rozmawiać z dzieckiem, czy przypadkiem nie zajada emocji, stresu lub nudy oraz zmęczenia. Dlatego ważne jest planowanie nie tylko jedzenia, ale innych czynności w ciągu dnia, również tych dotyczących aktywności fizycznej i rozwijania zainteresowań. Regularne ćwiczenia czy spacery regulują poziom stężenia glukozy w organizmie i uczucie głodu.

Historia 7-letniej Pauliny

W Dzień Dobry TVN poznaliśmy Paulinę - dziewczynkę, która zmaga się z dodatkowymi kilogramami. Mama 7-latki, Agnieszka Kurzawska przyznała, że - opiekując się schorowanymi członkami rodziny - nie dopilnowała regularności posiłków córki. Ta bardzo późno jadła śniadania, a głód zabijała tym, co leżało pod ręką. Z aktywnej dziewczynki zmieniła się w dziecko, które woli siedzący tryb życia. Rosnąca masa ciała sprawiła, że Paulina musiała wymienić także swoją garderobę. Mama zdradziła, że kupuje jej ubrania przeznaczone dla 12-latek.

- Ja sama nie wiedziałam, co mam jej powiedzieć, jak przyszła do mnie i powiedziała, że koleżanki śmieją się z niej, że jest gruba. To mnie bardzo uderzyło. Byliśmy wcześniej u dietetyka, dostaliśmy rozpisany plan, lecz to nie wszystko. Trzeba pilnować czasu, regularności, gramatur. Ja sobie z tym nie poradziłam - przyznała pani Agnieszka.

Panie postanowiły jednak zacząć jeszcze raz. Teraz Paulina udaje się do specjalnego ośrodka, gdzie zostanie udzielona jej fachowa pomoc. Zobacz wideo:

"Brzuszek nie chce, ale oczy chcą"
"Brzuszek nie chce, ale oczy chcą"Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Nastazja Bloch

Reporter: Łukasz Kowalski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości