Dziecko

Ważny głos w sprawie edukacji w Polsce. "Szkoła szkodzi nam zarówno pod względem fizycznym jak i psychicznym"

Dziecko

Aktualizacja:

System edukacji pozostawia wiele do życzenia. W ocenie specjalistów dzieci zaczynają zajęcia zbyt wcześnie. Do tego szkoła nie uczy samodzielnego myślenia, tylko zmusza do uczenia się na pamięć. Jak powinno się zmienić szkolnictwo, aby dzieci zdobywały naprawdę wartościową wiedzę? Na ten temat w Dzień Dobry TVN wypowiedział się dr Mikołaj Marcela, autor książki "Selekcje. Jak szkoła niszczy ludzi, społeczeństwa i świat".

Jak szkoła niszczy dzieci?

Dr Mikołaj Marcela jest nauczycielem akademickim, pisarzem i ekspertem w tematyce nauki dzieci. Jego zdaniem system edukacji, który funkcjonuje m.in. w Polsce, wypacza uczniów. - Szkoła jest jak azbest i trochę się w nas odkłada - mówił w Dzień Dobry TVN specjalista.

Ekspert podkreślił, że jego najnowsza książka "Selekcje. Jak szkoła niszczy ludzi, społeczeństwa i świat", która ukaże się 11 sierpnia, nie jest wymierzona w dyrektorów czy nauczycieli. - Krytykuje instytucje. Stworzone przez nią ramy sprawiają, że szkoła szkodzi nam zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Szkodzi nam, jako społeczeństwu, bo wbrew pozorom nie wyrównuje szans, a tylko utwierdza w nierównościach, czasem je nawet pogłębia - tłumaczył dr Mikołaj Marcela.

Zdaniem specjalisty szkoła nie tylko nie przygotowuje nas do dorosłego życia, ale sama też nie wyciąga wniosków z błędów, które popełnia. - Szkoła nie rozumie, jak działa ludzki mózg. Zmusza dzieci do wczesnego wstawania, choć ich umysł rano praktycznie nie funkcjonuje. Nie rozumie też, jak działa pamięć. Uczniowie uczą się pewnych rzeczy na pamięć i po zdaniu testu od razu o wszystkim zapominają - mówił. W ocenie dr Marcela taki model nauczania miał rację bytu 200 lat temu, kiedy nasza wiedza na temat psychologii, biologii czy neuronauki była znikoma.

Szkoła - jak powinna się zmienić?

W rozmowie z Ewą Drzyzgą i Agnieszką Woźniak-Starak ekspert wyznał, że szkoła potrzebuje zmian. Im szybciej zostaną wprowadzone, tym lepiej. - Znajdujemy się momencie, który jest decydujący dla przyszłości naszego świata. Żyjemy w przededniu różnych katastrof. Do ich wystąpienia przyczynia się obecny model edukacji. Jeśli nie odejdziemy od takiego nauczania i postrzegania nauki, będzie jeszcze gorzej - tłumaczył.

Na szczęście rodzice mają obecnie wybór i nie muszą posyłać dziecka do państwowej szkoły. Alternatywą dla niej mogą być m.in. szkoły, w których realizuje się autorskie programy nauczania lub edukacja domowa.

Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Pozostałe wiadomości