Parenting

Wyobrażenia o macierzyństwie kontra rzeczywistość. "Byłam idealną mamą, zanim urodziłam dzieci"

Parenting

Autor:
Sabina
Zięba
matka i dzieci

Bycie idealną mamą jest praktycznie niemożliwe, ponieważ każdemu zdarzają się gorsze chwile. Kobiety jednak często chcą dążyć do perfekcji i planują wychowywać dzieci zgodnie z rygorystycznymi zasadami. Okazuje się, że ciężko wytrwać w tych postanowieniach.

Wyobrażenia o macierzyństwie

Duża ilość kobiet planując macierzyństwo i porównując siebie z innymi matkami, mówi że będzie unikać wielu rzeczy i zachowywać się w określony, niemal idealny sposób. Potem jednak życie weryfikuje rzeczywistość i okazuje się, że przestrzegać swoich założeń jest naprawdę ciężko.

Ciążowe tematy dla młodej mamy

Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?Dzień Dobry TVN
wideo 2/8

Przyszłe mamy m.in. obiecują sobie, że nigdy nie podniosą głosu na swoją pociechę, będą niezwykle cierpliwe, konsekwentne, wyrozumiałe, ciepłe i uśmiechnięte. Zakładają, że zawsze znajdą czas dla malucha, nie będą dawać mu słodyczy na każde zawołanie i zakupią same stymulujące rozwój zabawki. Skąd bierze się takie myślenie?

- Matka doświadcza wielu wyobrażeń dotyczących macierzyństwa. Przeżywa fantazje świadome i nieświadome, co do tego jakie dziecko w sobie nosi i jaką będzie matką. Ten pierwszy etap, to etap pozytywnych wyobrażeń. Poczucie narcystycznej wielkości związanej z umiejętnością tworzenia idealnego dziecka i bycia poprzez te umiejętność idealną osobą. Miłe uczucia i fantazje pozwalają kobiecie czerpać przyjemność z bycia w ciąży i lepiej radzić sobie z kryzysem rozwojowym. Wydawać by się mogło, że obraz siebie jako matki w pierwszym etapie jest obrazem przypominającym "ja" idealne - czytamy na stronie Gabinetów Psychoterapii i Wsparcia Psychologicznego Pro-Self.

Macierzyństwo w rzeczywistości

Gdy już się zostaje matką, sprawa zaczyna wyglądać jednak całkiem inaczej. Doskonale wie o tym tiktokerka Martyna Mauricio, która jest mamą małego Leona. W swoich mediach społecznościowych opublikowała zabawny filmik, w którym porównała to, co mówiła zanim doświadczyła macierzyństwa, z tym, co robi obecnie.

30-latka wyznała, że zarzekała się, że w jej domu nie będzie plastikowych zabawek, a teraz ma ich mnóstwo. Długie godziny spędza przed telewizorem. Planowała, że jej pociecha będzie spożywała wyłącznie organiczne jedzenie, które zostanie przyrządzone w domu, natomiast obecnie wspomaga się gotowymi przekąskami ze sklepów. Martyna chciała też spędzać z pociechą dużo czasu na zewnątrz, jednak zdarza jej się stosować wymówki typu: "Nie możemy iść dzisiaj do parku, bo już zamykają". Wymieniła również obrażanie męża przy dziecku czy stosowanie szantażu emocjonalnego.

Jej filmik cieszy się wielką popularnością i wywołał już masę komentarzy. Pod postem czytamy: "Też byłam idealną mamą zanim urodziłam dzieci", "Ja co drugi dzień mówię, że remontują plac zabaw. A dziecko za każdym razem mówi: patrz i dalej nic nie zrobili", "Jakie to prawdziwe. Nie da się być książkową mamą" czy "W praktyce zawsze wychodzi inaczej".

Też tak uważacie? Zobaczcie ten filmik poniżej:

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Sabina Zięba

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

Pozostałe wiadomości