Newsy

Przypomina komara, ale nim nie jest. To pożyteczny owad, którego nie wolno zabijać

Newsy

Autor:
Nastazja
Bloch
Koziułka Warzywna

Na samą myśl o komarach dostajecie ciarek na całym ciele? Nic dziwnego, nie tylko kłują, pozostawiając swędzące ślady, ale także wydają irytujący dźwięk, szczególnie wtedy, gdy próbujecie zasnąć. Niestety owady te często mylone są z Koziułką Warzywną, która w przeciwieństwie do podobnych wizualnie insektów jest pożyteczna i niegroźna. Co więcej, żyje zaledwie 8 dni.

Koziułka Warzywna – pożyteczny owad

Koziułka Warzywna – słyszeliście kiedyś te słowa? Jeśli nie, najwyższy czas się z nimi zaznajomić, bowiem owad ten, często mylony z tradycyjnym komarem, kończy swój żywot na ścianach bądź podłogach naszych domów. A jak się okazuje, nie ma powodów, by się go bać. Nie jest groźny, a wręcz przeciwnie – pożyteczny i potrzebny w ekosystemie.

Jakie owady mogą nas pogryźć?

Jakie owady mogą nas pogryźć?
Jakie owady mogą nas pogryźć?
wideo 2/5

- Zabijasz mnie, a nie jestem zagrożeniem dla nikogo, wręcz przeciwnie, jestem pomocnikiem. Nie wysysam krwi, ale żywię się nektarem kwiatów, pomagając je zapylać. Teraz, gdy mnie znasz, proszę, nie zabijaj mnie, jeśli przez pomyłkę wejdę do Twojego domu, wypuść mnie na zewnątrz, nie rób jak wszyscy, którzy niszczą to, czego nie potrafią zrozumieć – czytamy na stronie profilu Insektpol.

Jak odróżnić komara od koziułki?

Kojarzycie duże, niezdarne owady, które w sezonie wiosenno-letnim lubią wlatywać do naszych mieszkań? Zazwyczaj siedzą w jednym miejscu lub niezgrabnie przemieszczają się po pomieszczeniu, uderzając o napotkane przeszkody. Wiele osób myli je z samicą komara, która cechuje się sporymi rozmiarami. W istocie owady te nie mają z komarami nic wspólnego.

Jak wyglądają? Ich ciało jest smukłe i wydłużone, jednak na największą uwagę zasługują długie nogi, które w mechanizmie obronnym odrzucają jak jaszczurka ogon. U koziułki nie znajdziemy także kłujki, która obserwujemy u komarów.

Każdy z nas zna te giga komary, co tak nieudacznie pląsają po naszych ścianach i sufitach. (...) A to po prostu koziułka warzywna, wspaniały owad, niegroźny totalnie, gdyż jego obroną jest, uważaj, odrywanie własnych nóg, które drgając jeszcze przez chwile, powinny rozproszyć drapieżnika. Kumasz, ona pozwala na oderwanie nogi, żeby ją zostawić w spokoju. Dodatkowo to gatunek wysoko hedonistyczny, co osobiście cenię. W dorosłej postaci żyją zaledwie kilka dni, podczas których ich głównym celem jest rozmnażanie się. Nie bój się wiec koziułki - jak wleci do Twojej chaty - złap i wynieś na zewnątrz- niech się rozmnaża, niech ma fun podczas tych swoich 8 dni życia

Koziułka - gdzie ją można spotkać?

Koziułki to pospolite owady, które spotkać możemy na terenie całego kraju. Upodobały sobie szczególnie wilgotne łąki, oraz bogate w roślinność brzegi rzek i jezior. Nie brakuje ich jednak także w miastach, ogrodach czy działkach, a także naszych mieszkaniach i domach.

 Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Eduardo Estellez/GettyImages

Pozostałe wiadomości