Moda i Uroda

Właściwości szarego mydła – na co pomaga?

Moda i Uroda

Autor:
Adrian
Adamczyk
kutaytanir/Getty ImagesSzare mydło

Szare mydło znane jest w polskich domach od dziesięcioleci. Było i jest niezawodnym środkiem na rany. Właściwości szarego mydła sprawiają, że sprawdza się również w kosmetyce.

Szare mydło to produkt o szerokim zastosowaniu. Wykorzystywane jest do pielęgnacji włosów. Jest również używane na trądzik – oczyszcza skórę twarz, reguluje wydzielanie sebum, przyspiesza zabliźnianie uszkodzeń skóry po wypryskach.

Szare mydło – kiedyś i dziś

W Polsce szare mydło pod produkowane jest od ubiegłego wieku. Właściwości wyróżniające szare mydło sprawiają, że cieszy się ono niesłabnącą popularnością. Warto jednak podkreślić, że stosowane w 1918 r. mydło szare było mydłem potasowym, zaś to wytwarzane współcześnie to mydło sodowe. Skład, który wyróżniał oryginalne szare mydło uwzględniał również wyższe kwasy karboksylowe, glicerynę, kwas cytrynowy, chlorek sodu. Różnica między obydwoma rodzajami mydła nie wynika jedynie ze składu. Szare mydło potasowe ma ciemniejszą barwę, jest bardziej miękkie od sodowego i łatwiej rozpuszcza się w wodzie.

Tradycyjne szare mydło było obecne w każdym gospodarstwie. Służyło nie tylko do mycia i prania. Szare mydło znalazło szerokie zastosowanie w medycynie ludowej, w której używane było jako środek na rany, żylaki, przy złamaniach, zwichnięciach. Dziś mydło szare potasowe bardzo trudno jest dostać w sklepie. Jednak prawdziwe szare mydło można stosunkowo łatwo wykonać samodzielnie. W tym celu potrzebne będzie 177,35 g wodorotlenku potasu, który należy dodać do 335 g wody destylowanej. Całość wymieszać aż do rozpuszczenia. Kiedy faza roztworu wodorotlenku sodu będzie miała zbliżoną temperaturę (60-65 stopni C) do temperatury fazy olejowej (1000 g oliwy z oliwek), wówczas łączy się je. Odbywa się to poprzez ostrożne przelewanie oliwy do rozpuszczonego wodorotlenku sodu. Po sześciu tygodniach leżakowania szare mydło jest gotowe do użytku.

Z kolei szare mydło sodowe zarówno to w płynie, jak i w kostce jest dostępne w każdej drogerii, a jego cena jest bardzo przystępna. Również ten rodzaj mydła ma właściwości, które zasługują na uwagę, szczególnie osób mających problemy skórne.

Szare mydło – zastosowanie w pielęgnacji skóry twarzy i ciała

Szare mydło nie służy jedynie do mycia dłoni. Niektórzy dermatolodzy polecają szare mydło na trądzik. Osoby zastanawiające się nad tym, czy szare mydło pomaga na trądzik, muszą być jednak świadome, że powinno być ono traktowane jedynie jako uzupełnienie terapii przeciwtrądzikowej. Ponadto jest polecane do codziennej pielęgnacji skóry osób borykających się z alergiami. Nie wywołuje reakcji uczuleniowej, jaka występuje często po użyciu mydeł bogatych w sztuczne dodatki. Szare mydło w kostce sprawdza się także jako kosmetyk pielęgnacyjny do cery przetłuszczającej się. Nie powinny go stosować osoby z suchą cerą, ponieważ szare mydło może nadmiernie wysuszać skórę. Z uwagi na prosty skład, można je używać w ciąży, jest całkowicie bezpieczne dla rozwijającego się w łonie matki dziecka.

Do mycia delikatnej, podatnej na podrażnienia skóry niemowląt polecane jest szare mydło marsylskie. Jest ono wolne od parabenów, SLS, PEG-ów, a w jego składzie dominuje oliwa z oliwek. Alternatywą dla zwykłego mydła jest także szare mydło z nanosrebrem. Zabija przeszło 99,99% groźnych drobnoustrojów, nie niszcząc przy okazji dobroczynnej flory bakteryjnej. Jest stosowane przez osoby zmagające się z grzybicą stóp.

Szare mydło a włosy

Szare mydło sprawdza się również jako kosmetyk do mycia włosów, zwłaszcza przetłuszczających się. Doskonale oczyszcza i ma zasadowe pH, przez co rozchyla łuskę włosa i ułatwia składnikom odżywczym wnikanie do jego wnętrza. Warto jednak wiedzieć, że łuskę włosa należy zamknąć, aby mogły one stać się lśniące. W tym celu resztki szarego mydła warto zmyć za pomocą kwaśnej płukanki, która normuje pH i przywraca włosom blask.

Mydło szare, szczególnie to z Aleppo, dzięki oliwie z oliwek i olejowi laurowemu jest odpowiednie na łupież. Reguluje poziom sebum, spowalnia przetłuszczanie się włosów, a nawet hamuje ich wypadanie.

Szare mydło – jakie są jego właściwości lecznicze?

Szare mydło przyspiesza proces gojenia się ran pooperacyjnych, skaleczeń czy zmian zapalnych na skórze. Szare mydło to również doskonały sposób na blizny. Zmniejsza napięcie wokół uszkodzonej tkanki, co sprawia, że w trakcie zrastania tworzy się cienka linia.

Szare mydło Barwa lub Biały Jeleń są stosowane również do higieny intymnej, zwłaszcza przez kobiety będące w połogu. To dobre rozwiązanie na hemoroidy, które pojawiają się czasem u ciężarnych.

Szare mydło jako środek do prania i sposób na plamy

Szare mydło to ekologiczny środek piorący, stosowany w Polsce od dziesięcioleci. Jest idealne do czyszczenia ubranek niemowlęcych, zwłaszcza gdy dziecko ma problemy skórne. Wystarczy mydło rozpuścić w ciepłej wodzie i w ten sposób przygotowany roztwór wlać do pralki. Szare mydło to też skuteczny sposób na plamy, nawet te najbardziej uporczywe. Co więcej, opryski z szarego mydła są niezawodne na mszyce.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Jak własnoręcznie zrobić ozdobne mydełko

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: kutaytanir/Getty Images

Pozostałe wiadomości