Pomysł na prezent vintage. Czy wypada komuś wręczyć rzecz z drugiej ręki?

Czy wypada komuś wręczyć rzecz z drugiej ręki?
Czy wypada komuś wręczyć rzecz z drugiej ręki?
Źródło: Hill Street Studios/Getty Images
Wybieranie idealnego prezentu nierzadko spędza nam sen z powiek. Wiele osób szuka podarunków w galeriach handlowych lub butikach. Co roku jednak nieudane niespodzianki o wartości kilkuset milionów złotych lądują na wysypiskach śmieci. Jak tego uniknąć? Otóż warto zwrócić uwagę na produkty z drugiej ręki.

Moda na prezenty z drugiej ręki

Moda na przedmioty i ubrania z drugiej ręki staje się coraz bardziej popularna. Ludzie, mając na uwadze wpływ branży fashion na środowisko, coraz chętniej wyszukują perełki vintage na różnych platformach sprzedażowych, chwaląc się następnie zdobyczami swoim znajomym. Wielu ekspertów poleca jednak pójście o krok dalej i wręczanie używanych rzeczy w formie prezentu.

Szafy gwiazd, czyli cykl "Moda na spacer"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Ada Fijał o swoim stylu w cyklu "Moda na spacer"
Ada Fijał o swoim stylu w cyklu "Moda na spacer"
Karolina Pisarek w cyklu "Moda na spacer"
Karolina Pisarek w cyklu "Moda na spacer"
Joanna Przetakiewicz w cyklu "Moda na spacer"
Joanna Przetakiewicz w cyklu "Moda na spacer"
Znajomość Joanny Przetakiewicz i Karla Lagerfelda. Jak się poznali?
Znajomość Joanny Przetakiewicz i Karla Lagerfelda. Jak się poznali?
Maja Bohosiewicz w cyklu "Moda na spacer"
Maja Bohosiewicz w cyklu "Moda na spacer"
Łukasz Jemioł w cyklu "Moda na spacer"
Łukasz Jemioł w cyklu "Moda na spacer"
Viva a Viva w cyklu "Moda na spacer"
Viva a Viva w cyklu "Moda na spacer"
Sandra Kubicka w cyklu "Moda na spacer"
Sandra Kubicka w cyklu "Moda na spacer"
Joanna Przetakiewicz o swojej książce
Joanna Przetakiewicz o swojej książce
Joanna Przetakiewicz sprzedaje swoje ubrania
Joanna Przetakiewicz sprzedaje swoje ubrania
Joanna Przetakiewicz o życiu kobiet po 50-tce
Joanna Przetakiewicz o życiu kobiet po 50-tce
Karolina Pisarek o swojej diecie i ćwiczeniach
Karolina Pisarek o swojej diecie i ćwiczeniach
Joanna Przetakiewicz o kolekcji La Manii 2021
Joanna Przetakiewicz o kolekcji La Manii 2021

- Wybieranie prezentu to nie tylko świetna opcja na znalezienie wyjątkowego lub nawet zabytkowego przedmiotu, ale także opłacalny i praktyczny sposób na podzielenie się naszymi świadomymi wartościami z bliskimi. Kto wie - w ten sposób możesz nawet zachęcić ich do odegrania własnej roli w gospodarce o obiegu zamkniętym. (...) Istnieje wiele pomysłów na prezenty z pięknymi historiami, które tylko czekają na nowy rozdział. Wybór przedmiotu, który był wcześniej lubiany lub używany, nie umniejsza ducha obdarowywania. Jeśli zrobi się to właściwie, może mieć nawet większe znaczenie - mówiła Natacha Blanchard, kierownik ds. konsumentów w Vinted w wywiadzie dla magazynu "Grazia".

Czy wypada dać używaną rzecz na prezent?

A jak dawać rzeczy używane na prezent, by uniknąć niezręczności? Otóż przede wszystkim nie można ukrywać przed osobą obdarowywaną, że dany przedmiot jest z drugiej ręki. Warto dołączyć do prezentu notkę, w której wyjaśniamy swój wybór. W dzisiejszych czasach większość ludzi uważa, że vintage jest cool, więc nie powinniśmy mieć problemu. Ponadto należy zastanowić się nad wyborem. Taki podarek musi być przemyślany i odpowiadać zainteresowaniom danej osoby. Może być to np. sweter od wymarzonego projektanta, wymyślne świeczniki czy podpórki do książek z alabastru.

Warto sięgać po elementy, które z wiekiem zyskują na wartości, takie jak pierwsze wydania powieści czy ubrania zaprojektowane tak, aby wytrzymać próbę czasu. Zainteresowaniem cieszą się dżinsowe kurtki Levi's oraz spersonalizowane elementy garderoby, w których zmieniane są drobne elementy, jak np. guziki. Dana rzecz jest wówczas wyjątkowa, bo dostępna tylko w jednym egzemplarzu.

Świetnym pomysłem na prezent jest sztuka i biżuteria, a z ubrań także dzianina, sukienki, marynarki czy torebki. Najbardziej ryzykownym z kolei spodnie, ponieważ gdy nie znamy dokładnego rozmiaru, ciężko je dopasować. Poza tym wręczając rzeczy vintage na prezent powinniśmy je też dokładnie obejrzeć. W książkach nie powinno brakować stron, w przypadku zabawek dobrze wymienić baterie, a ubranie warto oddać do pralni chemicznej. Aby usunąć stęchły zapach z rzeczy z drugiej ręki, można spryskać ją również roztworem wódki z wodą.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Sabina Zięba

Źródło: Grazia, The Guardian

Źródło zdjęcia głównego: Hill Street Studios/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości