Pielęgnacja twarzy i ciała

Masaż gua sha twarzy - jakie daje efekty i jak prawidłowo go wykonać?

Pielęgnacja twarzy i ciała

Autor:
Patrycja
Sibilska
Kobieta wykonująca masaż twarzy masażerem gua sha

Gua Sha to wywodząca się z chińskiej tradycji metoda masażu specjalną kamienną płytką. Jej działanie porównywane jest do działania botoksu. Prawidłowo wykonywany masaż widocznie poprawia kontur twarzy i zmniejsza głębokość zmarszczek. Jak uzyskać takie efekty? Sprawdziliśmy.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • co to jest masażer gua sha,
 • jak poprawnie używać masażera gua sha,
 • jakie są efekty masażu gua sha,
 • gdzie kupić kamień gua sha.

Uroda

Małgorzata Ostrowska wyznała, jak dba o urodę. Sama wytwarza kosmetyki
Małgorzata Ostrowska wyznała, jak dba o urodę. Sama wytwarza kosmetykiCo za Tydzień
wideo 2/5

Masażer gua sha - co to jest

Pielęgnacja skóry inspirowana Dalekim Wschodem bije rekordy popularności. Naturalne i niezwykle skuteczne metody mają rzesze swoich zwolenniczek na całym świecie. Kobiety chętnie korzystają z dobrodziejstw kosmetyków opartych na tradycyjnych chińskich recepturach, jednak największym hitem ostatnich lat są masaże wykonywane przy użyciu naturalnych kamieni.

Masażer gua sha to nic innego jak płaska płytka wykonana najczęściej z jadeitu lub różowego kwarcu. Naturalna moc kamieni oraz charakterystyczny kształt nie są przypadkowe. Każda krawędź płytki jest tak wyprofilowana, aby skutecznie masować problematyczne strefy twarzy.

Jak poprawnie używać masażera gua sha

Ideą masażu twarzy z użyciem gua sha jest pobudzenie przepływu krwi i limfy, czyli drenażu. Poprawnie wykonany masaż gua sha jest wyjątkowo relaksujący, szczególnie jeśli kamień przed użyciem włożymy do lodówki. Technika masażu i systematyczność ma bardzo duże znaczenie.

Istnieje kilka zasad, które pomogą poprawnie używać masażera gua sha i cieszyć się efektami zabiegu w niedługim czasie:

 • odpowiednie kosmetyki i ich ilość,
 • kolejność masowanych partii twarzy oraz ilość powtórzeń,
 • kierunek masażu,
 • płynny ruch i odpowiedni nacisk,
 • codzienne, systematyczne użycie.

Masażer gua sha przed przystąpieniem do masażu możemy, ale nie jest to konieczne umieścić na chwilę w zamrażarce. Na uprzednio oczyszczoną twarz nakładamy serum, olejek lub maseczkę w płachcie. Doskonale sprawdzi się olej z pestek malin, truskawek, winogron, czy też konopi lub z czarnuszki. Ważne, aby kosmetyku nie było zbyt dużo, wtedy płytka będzie ślizgała się po skórze, a masaż nie będzie efektywny.

Masaż kamieniami gua sha

Masaż rozpoczynamy od szyi, przykładając masażer gua sha na wysokości obojczyka, posuwistym ruchem przesuwamy go w kierunku żuchwy. Następnie masujemy twarz, rozpoczynając od brody w kierunku kontur żuchwy, kolejno od kącików ust to ucha i od skrzydełek nosa do szczytów kości jarzmowych. Utrzymujemy prawidłowy kierunek ruchu, czyli od zewnątrz, delikatnie ku górze.

Okolice oczu możemy masować na dwa sposoby: od kącików oczu na zewnątrz, lub w przeciwnym kierunku, masując jednocześnie górną powiekę, w tym wypadku przesuwamy płytkę od zewnątrz oka ku kącikom i do góry. Finał masażu to pionowy gest od wgłębienia pod nosem do góry, aż po linię włosów. Każdy ruch powtarzamy ok. 10 razy, masaż powinien trwać przynajmniej 10-15 minut. Ważne jest aby po wykonanym masażu umyć masażer i dokładnie osuszyć, a z twarzy zmyć olej, aby nie zatykał porów.

Jakie są efekty masażu gua sha

To co odróżnia masażer gua sha od dotychczas bardzo popularnego rollera, wykonanego z tych samych materiałów, to zakres działania. Podczas gdy roller wpływa na poprawę ukrwienia skóry i usuwa opuchliznę, efekty masażu gua sha przy regularnym stosowaniu to:

 • ujędrniona i wygładzona skóra,
 • zniwelowanie opuchlizny,
 • redukcja istniejących zmarszczek i przebarwień,
 • pobudzenie krążenia krwi, kolorytu i produkcji kolagenu,
 • poprawienie owalu twarzy,
 • wspomaganie procesu usuwania toksyn,
 • zmniejszenie wydzielania sebum i zmiękczenie skóry
 • wspomaganie działania kosmetyków używanych podczas masażu.

Gdzie kupić kamień gua sha

Przed zakupem gua sha, warto sprawdzić opnie innych klientek. W większości opinie na temat masażera są bardzo pozytywne, ze względu na efekty masażu twarzy, pod warunkiem, że jest on wykonywany regularnie i przy użyciu prawdziwego kamienia, a nie na przykład niewiadomego pochodzenia plastikowych płytek. O tym gdzie kupić kamień gua sha dużo można dowiedzieć się od klientek sklepów internetowych z produktami beauty, tam też znajdziecie informacje o promocjach lub korzystnych zakupach w zestawach z kosmetykami. Aktualnie niemal każda sieciowa drogeria posiada kamień gua sha w swojej ofercie.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Patrycja Sibilska

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

Pozostałe wiadomości