Wspomnienie o Janie Kobuszewskim. "Obiecałam mu, że będę się troskliwie opiekować jego największą miłością"

Gwiazdy

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Reporter:
Mateusz Jarosławski
Dzień Dobry TVNWspomnienie o Janie Kobuszewskim

Jan Kobuszewski był jednym z najwybitniejszych polskich aktorów. Miał niezwykły talent komediowych. Z jego scenicznych żartów śmiał się cały kraj. Czy prywatnie był równie zabawny? Odpowiedź na to pytanie można znaleźć w książce "Kobusz. Jan Kobuszewski z drugiej strony sceny" napisanej przez Hannę Farynę-Paszkiewicz, siostrzenicę aktora.

Jan Kobuszewski we wspomnieniach

Jan Kobuszewski należał do jednych z najbardziej lubianych polskich aktorów. Obdarzony był niezwykłym talentem komediowym i sympatię widzów zaskarbił sobie występami w telewizyjnych programach rozrywkowych. Na stałe artysta był związany z Teatrem Kwadrat. Jaki był prywatnie? - Z Jankiem zawsze jednoczyliśmy się na bankietach, ponieważ oboje uwielbiamy krewetki. Rzucaliśmy się na nie, a później gdzieś w kącie jej jedliśmy - mówiła w rozmowie z naszym reporterem Ewa Wencel, aktorka. - Janek nigdzie się nie śpieszył. Szedł do teatru bardzo powoli i zawsze z papierosem. Mimo że nigdzie nie można już było palić, to Janek miał pozwolenie, aby robić to nawet w teatrze - dodała Lucyna Malec, aktorka.

Jan Kobuszewski przez 63 lata był związany Hanną Zembrzuską. Poznali się w szkole teatralnej i jak mówią najbliżsi aktora, była to miłość od pierwszego wejrzenia. - Opowiadał mi, że gdy wszedł do szkoły i zobaczył niezwykłej urody blondynkę, skuloną pod schodami, od razu się zakochał - mówiła Marianna Kobuszewska-Bieskie, córka wybitnego aktora. Kobieta wyznała także, że ojciec całe życie przygotowywał ją na swoją śmierć. - Wielokrotnie wszystko było omawiane i powinnam być przygotowana, ale nie byłam. W 2019 roku wykryto u niego nowotwór. Odszedł 28 września. Spędziłam z nim tę ostatnią noc i obiecałam, że będę się troskliwie opiekować mamą, jego największą miłością - dodała.

Jan Kobuszewski - jaki był prywatnie?

Prywatną twarz artysty pokazuje książka "Kobusz. Jan Kobuszewski z drugiej strony sceny" napisana przez Hannę Farynę-Paszkiewicz, siostrzenicę aktora. To, co może zaskoczyć czytelnika to fakt, że artysta prywatnie był bardzo poważny. - Był bardzo odpowiedzialny. Natomiast potrafił nas rozśmieszyć i rozładować napięcie. Był idealnym połączeniem luzu i oddania rodzinie - mówiła w Dzień Dobry TVN Marianna Kobuszewska-Bieskie, córka Jana Kobuszewskiego.

W ocenie Hanny Faryny-Paszkiewicz, siostrzenicy aktora ta niezwykła powaga miała swoje podłoże w doświadczeniach wojennych artysty. - Kiedy wracał w rozmowach, np. do Powstania Warszawskiego mówił, że już wtedy był dziesięcioletnim starcem. Te przeżycia nigdy go nie opuściły i niektóre z nich tkwiły w nim naprawdę bardzo głęboko - dodała pisarka.

Kiedy Jan Kobuszewski zachorował, jego powiernikiem został Jan Faryna, chrześniak artysty i lekarz z wykształcenia. Jakim pacjentem był Jan Kobuszewski? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Zobacz wideo: Wspomnienie Jana Kobuszewskiego

Wspomnienie Jana Kobuszewskiego
Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Reporter: Mateusz Jarosławski

Źródło zdjęcia głównego: Mariusz Grzelak/REPORTER