Gwiazdy

Z kamerą w domu rodzinnym Jerzego Pilcha. Córka: "Ciągle jest obecny w moim życiu"

Gwiazdy

Autor:
Oskar
Netkowski
Z kamerą w domu rodzinnym Jerzego Pilcha

Reporterka Dzień Dobry TVN Dagmara Kowalczyk odwiedziła z kamerą rodzinny dom Jerzego Pilcha. To właśnie tam wybitny pisarz spędził ponad 30 lat życia. Nie brakuje w nim rodzinnych pamiątek i wyjątkowych zdjęć.

Kim był Jerzy Pilch?

Jerzy Pilch urodził się w 1952 roku w Wiśle. Był polskim pisarzem, jednym z najwybitniejszych polskich felietonistów, dramaturgiem i scenarzystą filmowym. Współpracował m.in. z "Tygodnikiem Powszechnym" i "Polityką".

Był laureatem Nagrody Fundacji im. Kościelskich za "Wyznania twórcy pokątnej literatury erotycznej", zaś w 2001 roku nagrodzono go Nagrodą Literacką "Nike" za powieść "Pod Mocnym Aniołem" (w sumie był nominowany siedmiokrotnie). Ceniony m.in. za książki "Bezpowrotnie utracona leworęczność" i "Wiele demonów".

W ostatnich latach życia Jerzy Pilch zmagał się z chorobą Parkinsona.

Dom rodzinny Jerzego Pilcha

W rodzinnym domu pisarza w Wiśle mieszkała także jego córka, Magdalena Bielska. Nasza reporterka Dagmara Kowalczyk odwiedziła to kultowe miejsce, wspominając twórczość Jerzego Plicha. W jego gabinecie do dziś stoją książki, płyty i maszyna pisarska.

- W ostatnich latach tata zaszywał się w swoim gabinecie i babcia nawet miała problem, żeby wyciągnąć go z to na posiłki. Tata ciągle jest obecny w moim życiu. Nie traktuję go jako osoby z przeszłości - wspominała córka pisarza.

W pokoju Jerzego Pilcha były także piłkarzyki i szachy, w które lubił grywać. Już niedługo dom znowu będzie tętnił życiem. Kupiło go miasto Wisła, by zrobić w nim dom pracy twórczej.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. 

Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Oskar Netkowski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości