Gwiazdy

Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek. "Każda z nas może w sobie znaleźć element buntu"

Gwiazdy

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Historie buntowniczek, które zmieniają ten świat

Dziewczynki od najmłodszych lat słyszą, że powinny być grzeczne. Tymczasem Sylwia Chutnik w swojej najnowszej książce zachęca je do buntu. Jak powstały "Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek. 100 historii niezwykłych Polek"? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z autorką książki oraz Mają Ostaszewską, aktorką, która znalazła się w gronie wyjątkowych kobiet.

Dlaczego dziewczynki powinny się buntować?

Mimo że "Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek. 100 historii niezwykłych Polek" powstały z myślą o małych dziewczynkach, to zdaniem Sylwii Chutnik książka ma bardzo uniwersalny charakter. - Każda z nas może w sobie znaleźć element buntu. Jestem po wielu spotkaniach z młodymi czytelniczkami. Kiedy opowiadają o tym, czym dla nich jest bunt, to mam wrażenie, że mówią też moją definicję. Ona jest niezależna od wieku - podkreślała w Dzień Dobry TVN pisarka.

Maja Ostaszewska, aktorka, która znalazła się w gronie stu niezwykłych kobiet, uważa, że dziewczynki powinny wiedzieć, że mogą żyć po swojemu. - Ten bunt jest skierowany przeciwko stereotypom, pudełkom, w które próbuje się nas wpakować. Chodzi przede wszystkim o wolność. Jestem mamą i córki, i syna. Uważam, że fascynujące osoby mogą być inspiracją dla obu płci - mówiła Maja Ostaszewska.

Jakie niezwykłe kobiety trafiły do książki?

W "Opowieściach na dobranoc dla młodych buntowniczek" czytelniczki mogą poznać historie Polek, które walczyły w Powstaniu Warszawskim czy zdobyły nagrodę Nobla. Każda z tych opowieści mieści się na jednej stronie. - Taki jest format tej książki. Jedna strona to opowieść o danej bohaterce, a na drugiej znajduje się jej portret stworzony przez jedną z ponad trzydziestu młodych ilustratorek - tłumaczyła Sylwia Chutnik.

Szukając bohaterek do książki kierowała się przede wszystkim różnorodnością. - Starałam się, żeby miały nie tylko różne zawody, ale również, żeby ich tożsamości były kolorowe i barwne - wyjaśniała autorka.

Warto dodać, że "Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek. 100 historii niezwykłych Polek" to czwarty tom serii stworzonej przez Elenę Favilli i Francescę Cavallo. Wcześniej na rynku ukazały się "Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek. Część 1 i 2" oraz "Opowieści na dobranoc 100 historii imigrantek, które zmieniły świat". - Interpretowałam w formie audiobooka wszystkie poprzednie części. Bardzo mnie ucieszyło, że będzie czwarty tom i że będzie on pisany właśnie przez Sylwię - dodała Maja Ostaszewska w Dzień Dobry TVN.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Justyna Rojek-Linda/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości