Gorące tematy

Coraz droższe remonty i budowy domów. Co dalej z mieszkaniowymi inwestycjami Polaków?

Gorące tematy

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
Gazeta Wyborcza, BIK, GUS
dom w budowie

Budowa domu czy zakup i remont mieszkania stały się w Polsce droższe niż kiedykolwiek. Od października sześć razy podniesione zostały stopy procentowe, przez co podrożały kredyty i ich raty. Na skutek inflacji i wyższych cen surowców, znacznie więcej kosztują również materiały budowlane. Co dalej z mieszkaniowymi inwestycjami Polaków?

Rekordowe ceny materiałów budowlanych

Obecne, rekordowo wysokie ceny materiałów budowlanych związane są przede wszystkim z inflacją i rosnącymi cenami surowców. W najbliższym czasie mogą się zmienić jeszcze bardziej, ponieważ nie zdążyły jeszcze „zareagować” na wojnę w Ukrainie i jej konsekwencje.

Drożyzna

Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
wideo 2/4

Największy problem mają osoby, które podjęły się budowy domu. Rosnące raty kredytów to tylko jedna przeszkoda. Za te same pieniądze, które jeszcze trudniej jest teraz uzyskać (po zmianach stóp procentowych znacznie zmalała zdolność kredytowa wielu osób), można kupić znacznie mniej, niż jeszcze rok czy dwa temu.

Które materiały budowlane podrożały najbardziej?

Z danych Grupy PSB Handel, która na bieżąco monitoruje ceny, wynika, że w lutym 2022 roku materiały budowlane ogólnie były o 27 proc. droższe niż rok temu. Najbardziej w tym okresie zdrożały izolacje termiczne – aż 72 proc. i wyprzedziły dotychczasowego lidera wzrostu cen wśród materiałów budowlanych, czyli płyty OSB. W lutym były o 50 proc. droższe niż w 2021 r.

Wiele osób, które zdecydowały się na budowę domu na przestrzeni ostatnich dwóch lat wypowiada się na temat swojej sytuacji na forach i grupach tematycznych w mediach społecznościowych. Często podkreślają, że kosztorysy sporządzane przed rozpoczęciem prac nie mają nic wspólnego z aktualną sytuacją i rzeczywiste koszty znacznie przekraczają te planowane, na które ludzie się przygotowywali, często biorąc kredyty hipoteczne. Nie brakuje również ofert sprzedaży niewykończonych domów. Niektórym po prostu przez drastyczne podwyżki wszystkiego, zabrakło pieniędzy na dokończenie prac.

Polacy budują mniej

W styczniu 2022 domów wolno stojących w stanie surowym otwartym i w stanie surowym zamkniętym było w ofercie portalu Otodom o 27 proc. więcej niż rok wcześniej. Z kolei domów gotowych do zamieszkania - o 4 proc. więcej. Spada również zainteresowanie kredytami. Z najnowszych danych BIK wynika, że w lutym 2022 r. w porównaniu z lutym 2021 r. liczba wnioskujących o kredyt mieszkaniowy spadła o 36,6 proc. W lutym tego roku wnioski złożyło 30,42 tys. osób, podczas gdy rok wcześniej - 47,72 tys.

Kolejnym dowodem na to, że Polacy budują mniej są dane Głównego Urzędu Statystycznego za styczeń 2021 r. W styczniu wydano 6,5 tys. pozwoleń na budowę, czyli o 21 proc. mniej niż rok temu. Mniej inwestycji jest też obecnie w realizacji. Polacy wystartowali z budową 4,3 tys. domów. To o 8,2 proc. mniej niż w styczniu 2021 r.

Na powyższe dane nie wpłynęła jeszcze wojna w Ukrainie, która wybuchła 24 lutego i nadal trwa. A to może jeszcze bardziej ostudzić plany budowlane Polaków. Nie wiadomo również czy i kiedy wprowadzone zostaną jakieś rządowe rozwiązania, które pomogą w tej trudnej sytuacji.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: Gazeta Wyborcza, BIK, GUS

Źródło zdjęcia głównego: simonkr/Getty Images

Pozostałe wiadomości