Gorące tematy

Julia Wieniawa stanowczo o cichej przemocy. "W naszym społeczeństwie to temat tabu"

Gorące tematy

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Mówimy głośno o cichej przemocy

Przemoc może przybierać bardzo różne formy. Większość z nas nie zdaje sobie sprawy, że pewne zachowania są przekroczeniem naszych granic i w ogóle nie powinny mieć miejsca. Dlatego, aby zmienić nasze podejście do tzw. cichej przemocy, fundacja Sexed.pl uruchomiła infolinię. Kto może uzyskać tam pomoc? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Barbarą Baran, psycholożką i seksuolożką oraz Julią Wieniawą, aktorką.

Jak walczyć z cichą przemocą?

Fundacja Sexed.pl kojarzona jest przede wszystkim z edukacją seksualną. Teraz jednak organizacja zdecydowała się pochylić również nad przemocą, której doświadczają osoby w związkach. - Osoby, które się do nas zgłaszają, chcą o tym mówić, ten temat ciągle wraca. Te rozmowy dotyczą głównie przemocy seksualnej i przemocy w związku, która pojawia się na każdym jego etapie - mówiła w Dzień Dobry TVN Barbara Baran, psycholożka i seksuolożka z fundacji Sexed.pl.

Właśnie z myślą o takich osobach fundacja uruchomiła specjalną infolinię - 720 720 020. Warto dodać, że pomoc uzyskają tam nie tylko osoby, które doświadczają przemocy. - Telefon działa od poniedziałku do piątku, od 16.00 do 20.00. Pracujący tam specjaliści mają ogromne doświadczenie i odbierają telefony od osób, które są ofiarami, sprawcami lub obserwatorami przemocy - dodała psycholożka.

Inicjatywę fundacji Sexed.pl wspiera m.in. aktorka Julia Wieniawa. - Przemoc jest w naszym społeczeństwie tematem tabu. Osoby, które jej doświadczają, wstydzą się o niej mówić, a co gorsza często nie potrafimy rozpoznać sytuacji, które podchodzą pod przemoc. Uważam, że trzeba o tym mówić i dlatego zgodziłam się wziąć udział w akcji fundacji Sexed.pl - wyjaśniała gwiazda w Dzień Dobry TVN.

Fundacja Sexed.pl walczy z przemocą

Wraz z uruchomieniem infolinii fundacja zdecydowała się wypuścić kilka krótkich spotów. Każdy z nich będzie zwracał uwagę na zachowania, które mają w sobie znamiona przemocy. Film, w którym wystąpiła Julia Wieniawa, skupiał się na dotyku, którego nie chcemy i który narusza nasze granice. O czym będą kolejne? - Wyjdą jeszcze dwa filmy. Będą miały swoją premierę w kolejnych tygodniach grudnia i każdy z nich będzie pokazywał inną twarz przemocy - zapowiedziała Barbara Baran.

Czy potrafimy rozpoznać przemoc i to, że ktoś na krzywdzi? Czy potrafimy na nią reagować? Dowiecie się tego z dalszej części naszej rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Justyna Rojek/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości