Gorące tematy

Pozują topless pod hasłem #TOPFREEDOM. "Walczymy dla wszystkich osób niezależnie od płci"

Gorące tematy

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Mandat za opalanie topless
Mandat za opalanie toplessDzień Dobry TVN
wideo 2/4

Akcja topfreedom.pl sprzeciwia się seksualizacji ciała oraz podnosi temat równego prawa do odsłaniania klatki piersiowej niezależnie od płci. O szczegółach projektu w Dzień Dobry Wakacje opowiedziały inicjatorka i ratownica medyczna Ane Piżl, aktorka Ewa Skibińska oraz psychodietetyczka Katarzyna Błażejewska-Stuhr.

Topfreedom.pl sprzeciwia się seksualizacji kobiecego ciała

Projekt topfreedom.pl upomina się o równość niezależnie od płci.

- Walczymy o bardzo dużo - o zmianę w kulturze i nieseksualizowanie ciała niezależnie od płci. Walczymy dla wszystkich osób. To nie jest akcja wyłącznie upominająca się o kobiety, choć przede wszystkim. Walczymy o refleksję nad tym, jakie znaczenie przypisujemy ciału i różnym jego częściom - tłumaczyła w Dzień Dobry Wakacje Ane Piżl, inicjatorka akcji.

- Dlaczego np. kobiety muszą w zależności od miejsca na świecie zasłaniać włosy? Muszą nosić hidżab, czyli co takiego jest w kobiecych włosach? Co takiego jest w kobiecej twarzy, że muszą nosić burkę albo muszą założyć stanik, bo jakieś znaczenie przypisujemy kobiecym piersiom? - dodała nasza rozmówczyni.

Równe prawa do odsłaniania klatki piersiowej - akcja topfreedom.pl

Akcja przede wszystkim podnosi temat równego prawa do odsłaniania klatki piersiowej niezależnie od płci. Dołączyło do niego wiele znanych osób, w tym nasze gościnie: Ewa Skibińska i Katarzyna Błażejewska-Stuhr.

- Kiedy Ane zaprosiła mnie, byłam bardzo szczęśliwa. […] Bo to jest o równości. Chcę być równa z mężczyzną. Nie chcę się bać na plaży, że ktoś krzyknie: "Skibińska, załóż stanik!". Swoją drogą z ciałem nigdy nie miałam problemów. Jako już 18-letnia panienka opalałam się bez stanika, ale wiecznie musiałam się ukrywać. Nie uważam, że jestem bezwstydna, jeśli rozbieram się w sztuce, teatrze, kinie, filmie oraz na plaży - przyznała aktorka.

Z kolei Katarzyna Błażejewska-Stuhr zwróciła uwagę, że według badań Polki są najbardziej niezadowolone ze swojego ciała w Europie, a akcja Ane Plż może to odmienić. - Myślę, że to jest trochę przebicie bańki i rozwianie tabu, które mamy wokół kolejnego elementu naszego ciała. Im więcej wolności kobiety dostaną w temacie tego, jak mogą wyglądać albo że same mogą zadecydować, da nam dystans i ulgę - podkreśliła psychodietetyczka.

- 28 proc. pięciolatek myśli o tym, jak wygląda. Chcą wyglądać jak panie z telewizji. […] Czasami świadomie odmawiają sobie jedzenia, bo chcą schudnąć i ładniej wyglądać. Jest to przerażające. Sądzę, że musimy przestać myśleć o naszym ciele w kontekście wyglądu - zaznaczyła rozmówczyni Dzień Dobry Wakacje.

Inicjatorka projektu - jak podkreśliła - nie zachęca do rozbierania się, ale do uzyskania realnego wyboru. Akcja skłania również do zastanowienia się nad tym, jaką mamy relację z własnym ciałem.

Posłuchaj całej rozmowy w materiale wideo. Wszystkie odcinki Dzień Dobry Wakacje i Dzień Dobry TVN znajdziesz na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości