Półki ścienne dla kotów – jak stworzyć legowisko dla pupila?

Autor:
Adrian
Adamczyk
Kot na półce

Koty, nawet te najbardziej udomowione, zachowały we krwi instynkt drapieżnika. Pomimo tego że nikt nie zmusza ich do polowania, lubią co jakiś czas poobserwować otoczenie z wygodnej i przede wszystkim wysokiej pozycji. Półki dla kota montowane na ścianę odgrywają także inną rolę. Z uwagi na fakt, że czworonogi należą do zwierząt potrzebujących sporej dawki intymności, utworzenie legowiska na odpowiedniej wysokości zapewni im komfort i poczucie bezpieczeństwa.

Półki na ścianę dla kota będą stanowić wygodne posłanie, dla jego właściciela zaś możliwość zaoszczędzenia cennych metrów kwadratowych w mieszkaniu. Ma to szczególnie istotne znaczenie w przypadku kawalerek. Półkę najlepiej zamocować w pobliżu ciepła, gdyż koty należą do zwierząt ciepłolubnych i uwielbiają wygrzewać się na słońcu lub w okolicach kaloryfera. Należy jednak pamiętać, że pomimo najlepszych intencji właściciela, pupil może nie zaakceptować nowego legowiska. W takim przypadku warto pomyśleć o zmianie miejsca, a w ostateczności o wybraniu innej formy posłania.

Czym kierować się przy wyborze półki dla kotów?

Z uwagi na spory asortyment produktów tego typu, przed zakupem należy przemyśleć kilka kwestii, dzięki którym uzyska się większe prawdopodobieństwo, że kot zaakceptuje wybór nowego legowiska. O czym warto pamiętać?

1. Wielkość półki należy dopasować do rozmiarów kota.

2. Dla czworonogów liczy się komfort, z tego względu półka powinna być obita miękkim materiałem. Dzięki temu zwierzak z większym prawdopodobieństwem będzie chciał spędzać na niej długie godziny.

3. Design półek warto dostosować do charakteru mieszkania, aby stanowiły spójną całość.

4. Półkę należy stabilnie zamocować w ścianie. W przeciwnym wypadku kot nie będzie chętny do wspinaczki.

Tego typu rozwiązania pełnią jeszcze jedną istotną funkcję – pozwalają kotom wspinać się na coraz wyższe poziomy. To doskonała rozrywka dla czworonoga, szczególnie tego, który przez większość dnia skazany jest na samotność. Półki dla kota mogą ochronić meble przed zadrapaniem, gdyż zwierzak może ostrzyć pazury również na drapakach zamontowanych na ścianie, stanowiących element składowy konstrukcji. Jakie są rodzaje tego typu akcesoriów?

1. Schody – przyjmują postać kilku półek połączonych ze sobą pomostem. Istnieje możliwość regulowania wysokości poszczególnych legowisk. Ten mebel sprawdzi się również wtedy, gdy właściciel ma więcej niż jednego czworonoga. Koty mogą wędrować po pomoście i wylegiwać się na dowolnej półce. Konstrukcje tego typu zazwyczaj nie mają obicia, częściej służą do zabawy.

2. Hamaki – wygodne i miękkie, często wykonane z pluszu, będą stanowić doskonałe legowisko, które można przymocować na dowolnej wysokości. Bardzo często połączone są z drapakiem, umożliwiającym ostrzenie pazurów. Hamak może funkcjonować samodzielnie lub być elementem większego zestawu, który zostanie zamocowany na ścianie.

3. Drewniane półki – najprostszą konstrukcją, którą można wykonać samodzielnie, jest zamontowanie na ścianie kilku drewnianych desek, stanowiących pewnego rodzaju drabinkę. W ten sposób kot będzie mógł wskakiwać na coraz wyższe poziomy.

4. Domek na ścianie – stanowi najbardziej skomplikowaną konstrukcję. Zabudowany domek z możliwością zamknięcia sprawdzi się idealnie w przypadku czworonogów, które najczęściej zasypiają w odosobnionym miejscu. Obudowa ma duże otwory umożliwiające wyjście. W pobliżu warto zamontować zwykłe proste półki, na które kot będzie mógł następnie przejść.

Półka dla kota na kaloryfer – polecane modele

Niektóre zwierzaki preferują bliskość źródła ciepła i wystarczy im leżakowanie na niedużej wysokości. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie półka na kaloryfer. Dla kota będzie to maksymalnie komfortowe legowisko, właściciel zaś nie będzie musiał wykonywać odwiertów w ścianie. Tego typu konstrukcje zwykle montuje się za pomocą uchwytów. Mobilność to kolejna zaleta powyższego modelu. Właściciel bez problemu przeniesie półkę do innego pokoju, jeśli w danym pomieszczeniu nie zyska ona aprobaty czworonoga. Akcesoria zwykle wykonane są z miękkiego pluszu, który dodatkowo zapewnia ciepło i komfort użytkowania. Które modele zasługują na uwagę?

1. Hamaki – składają się z metalowej konstrukcji, obszytej pluszem. Zazwyczaj mają możliwość regulacji uchwytów na kaloryfer. Występują w rozmaitych kolorach, które z łatwością można dopasować do wystroju mieszkania. Popularne są także wersje z zagłówkiem, umożliwiającym ułożenie głowy podczas snu.

2. Okrągłe legowiska – zajmują nieco więcej miejsca, jednak są zabudowane z góry i boków. Mogą być dodatkowo wyposażone w poduszkę, która zapewni kotu jeszcze większy komfort.

3. Legowisko-kojec – ma zabudowane boki, zapewniające zwierzakowi większą intymność i spokój. Środek można dodatkowo wyłożyć poduszką.

Półka dla kota na grzejnik powinna być zamontowana w miejscu, w którym temperatura mimo wszystko nie jest zbyt wysoka. Nie należy maksymalnie rozkręcać kaloryfera, gdyż zwierzak nie będzie chciał spędzać czasu w legowisku, w którym będzie mu za gorąco.

Zobacz video: Kot Achilles przewidział porażkę Rosji z reprezentacją Belgii. "Przewidywał wyniki ostatnich mistrzostw świata, a teraz robi to podczas Euro 2020"

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Leo Malsam / EyeEm/Getty Images

Pozostałe wiadomości