Zwierzęta

Kiedy podawać leki uspokajające dla psa?

Zwierzęta

Autor:
Oskar
Netkowski
Vanessa Van Ryzin, Mindful Motion Photography/Getty Images Leki uspokajające dla psa

Właściciele czworonogów często zastanawiają się, jak uspokoić psa w sylwestra oraz jakie są domowe sposoby na uspokojenie zwierzęcia. Jedną z najpopularniejszych metod są środki uspokajające dla psów, które mogą łagodzić agresję i stres u psów. Jednak specjaliści zalecają również stosowanie niefarmakologicznych sposobów leczenia tych zaburzeń.

Tabletki uspokajające dla psa podaje się najczęściej w okresie świąteczno-noworocznym, gdy zwierzę jest najsilniej narażone na stres. Najbardziej cierpią psy, które posiadają różnego rodzaju fobie dźwiękowe. Huk i hałas nie tylko mogą przestraszyć zwierzęta, ale sprawiają również, że czują się one niekomfortowo. Dlatego, zastanawiając się, co można podać psu na uspokojenie, warto zasięgnąć porady u lekarza weterynarii lub behawiorysty zwierzęcego – doradzą, jakie są najlepsze tabletki uspokajające oraz w jakich sytuacjach należy je podawać.

Co na uspokojenie dla psa jest najskuteczniejsze?

Przestraszone i zestresowane zwierzę przeżywa swój lęk w zupełnie inny sposób niż człowiek. Jego słuch jest dużo bardziej wrażliwy i czulszy niż u ludzi – gdy usłyszy hałas lub inne głośne dźwięki (np. huk wystrzeliwanych petard), nie tylko czuje dyskomfort i niepokój, ale też traktuje to jak zagrożenie dla życia. Aby pomóc cierpiącemu zwierzęciu, można mu podać środki uspokajające dla psa. Sklepy zoologiczne mają w swojej ofercie różnorodne preparaty, które należy dobrać indywidualnie dla każdego zwierzęcia – u jednych sprawdzą się krople uspokajające dla psa, a u innych żel na uspokojenie dla psa. Bez względu na dokonany wybór należy pamiętać, że leki na uspokojenie psa to tymczasowe rozwiązanie – aby długotrwale pomóc zwierzęciu w przezwyciężaniu fobii dźwiękowych, warto poszukać ich przyczyn i rozpocząć terapię w tym kierunku.

Strach przed dźwiękiem jest bardzo poważnym problemem, który właściciele często bagatelizują. Zanim opiekun zdecyduje się podać środek uspokajający dla psa, najpierw powinien umiejętnie rozpoznać objawy psiej fobii. Mogą to być: dyszenie, drgawki, oddawanie moczu, chowanie się, szczekanie na odgłos dźwięków, wylizywanie łap, krążenie tam i z powrotem. Nie każde tabletki dla psa na uspokojenie przyniosą pożądane efekty. Dlatego specjaliści często zalecają odwrażliwianie, które polega na odtwarzaniu nieprzyjemnych dla czworonoga dźwięków (np. odgłosów fajerwerków), z równoczesnym zapewnieniem przyjemnych odczuć, np. poprzez podawanie smakołyków. Jest to alternatywna metoda na uspokojenie psa. Innym rozwiązaniem może być obroża uspokajająca dla psa albo feromony dla psów na uspokojenie, którymi nasączone są obroże. Posiadają one woń zbliżoną do naturalnego zapachu karmiącej psiej matki, który równoważy stres i emocje czworonoga, daje poczucie bezpieczeństwa oraz dodaje otuchy w niepewnych sytuacjach.

Czy w sprzedaży dostępne są leki uspakajające dla agresywnego psa?

Psy mogą być nadpobudliwe i czuć się niekomfortowo nie tylko w wyniku stresu związanego z hałasem. W podobny sposób mogą reagować zwierzęta zbyt agresywne, którym również można podać leki dla psa na uspokojenie. Agresja powstaje często w wyniku nieprzyjemnych doświadczeń, np. u zwierząt trzymanych na łańcuchu, pochodzących ze schroniska lub bitych. Zwierzętom agresywnym można podać te same tabletki uspokajające dla psów, które zalecane są dla czworonogów z fobiami dźwiękowymi. Tak naprawdę większość dostępnych na rynku preparatów dla psa na uspokojenie ma zastosowanie uniwersalne, niezależnie od tego, jakie jest źródło stresu. Środki uspokajające dla psa podaje się, gdy zwierzę nadmiernie się zestresuje nie tylko zbyt głośnymi dźwiękami, ale również w niecodziennych dla niego sytuacjach, takich jak: podróż, remont, wizyta u lekarza, przeprowadzka, problem separacyjny (np. gdy zwierzę dłużej zostaje samo w domu), zmiana opiekuna. Jednak w przypadku agresywnych czworonogów lepszym rozwiązaniem niż jakiekolwiek lekarstwo na uspokojenie dla psa będzie konsultacja ze specjalistą, który dobierze odpowiednią metodę niefarmakologicznego leczenia zwierzęcej agresji.

Czy można kupić tabletki na uspokojenie dla psa bez recepty?

Podobnie jak wśród ludzi, tak i w świecie zwierząt istnieją różne metody leczenia poszczególnych zaburzeń. Zastanawiając się, co podać psu na uspokojenie, myślimy najpierw o wszelkiego rodzaju preparatach leczniczych, dostępnych w każdym sklepie zoologicznym. Weterynarze przypominają jednak, że najlepsze leki uspokajające przepisywane są na receptę i powinny być traktowane jako ostateczność. Jednakże w sprzedaży dostępne są również środki o mniej inwazyjnym działaniu, np. zioła uspokajające dla psa czy karma uspokajająca dla psa. Są to preparaty, które zawierają znacznie mniej środków chemicznych, co jest dużo bezpieczniejsze dla zdrowia czworonoga. Ich działanie ma przede wszystkim charakter stabilizujący dla kondycji nerwowej zwierzęcia. Bez względu na to, jaki środek zostanie dobrany do naszego czworonoga, należy pamiętać, że każdy z nich wymaga długotrwałego stosowania.

Zobacz wideo: Cudowne powitanie! Pies cieszy się na widok trojaczków

Zobacz także:

Autor:Oskar Netkowski

Źródło zdjęcia głównego: Vanessa Van Ryzin, Mindful Motion Photography/Getty Images

Pozostałe wiadomości