Niezwykłe kruki, które potrafią mówić. "Usłyszałam taki bardzo niski, męski głos"

Autor:
Justyna
Piąsta
Reporter:
Agata Zjawińska, Łukasz Zagórski
Ptaki mówiące ludzkim głosem
Ptaki mówiące ludzkim głosemDzień Dobry TVN
wideo 2/34

W Polsce działa kilkadziesiąt ośrodków rehabilitacji dzikich ptaków. Agata Zjawińska z Dzień Dobry TVN odwiedziła dwa z nich. Wszystko po to, by poznać wyjątkowe kruki, które potrafią wypowiadać różne słowa.

Niezwykłe kruki

Stałym mieszkańcem ośrodka jest kruk Baśka. Choć imię wskazuje na samicę, to jednak po latach okazało się, że Baśka jest samcem. - Baśka przyjechał do nas do ośrodka złapany przez jakiegoś człowieka, który martwił się o niego, bo grasował po osiedlu domków jednorodzinnych. Ten człowiek stwierdził po prostu, że to się dla ptaka źle skończy, bo nie bał się nikogo i podchodził do psów - powiedziała weterynarz dr Ewa Rumińska. - Dla mnie to było oczywiste od samego początku, że to jest ptak, który był wychowywany przez ludzi. Zero dystansu, człowiek jest ewidentnie partnerem do rozmowy - dodała.

Co zaskakujące, Baśka sam się przedstawił pani weterynarz. - Przeszedł za mnie z tyłu i nagle usłyszałam taki bardzo niski, męski głos rodem z thrillera: "Basiu" - wspominała Rumińska.

Kruk mówi takim tonem, jakim porozumiewa się człowiek. - Dlatego wydedukowałam sobie, że wychował go jakiś facet, który albo mówił do niego Basiu, albo miał kobietę, która miała na imię Basia - podkreśliła weterynarz.

Kruki - inteligentne ptaki

Kruki są bardzo mądrymi ptakami, potrafią rozwiązywać różnego rodzaju zadania i testy. - Są niezwykle sprytne, niesamowicie ciekawskie. Lubią też bawić się dźwiękami - podkreśliła dr Rumińska.

Kolejny kruk - Odyn, potrafi zaszczekać niczym pies. Jakie jeszcze ma zdolności? Zobacz wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Reporter: Agata Zjawińska, Łukasz Zagórski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości