Dom

Za niewłaściwe oznakowanie posesji można dostać karę. Rząd pracuje nad projektem łagodzącym przepisy

Dom

Aktualizacja:
Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
Business Insider/Prawo Geodezyjne i Kartograficzne/Kodeks Wykroczeń
Tabliczka na drzwiach

Wiele osób nie daje sobie sprawy, że powinny właściwie oznakować swój dom lub mieszkanie. Wkrótce wejdą w życie nowe przepisy, które nieco poluzują obecne zasady. Co się zmienia? Kto musi oznakować swoje mieszkanie?

Czy oznakowanie domu i mieszkania jest obowiązkowe?

Na właścicielach posesji spoczywają obowiązki, o których nie zawsze zdajemy sobie sprawy. Są nimi: dbanie o czystość chodnika przed bramą posesji, dbanie o stan infrastruktury, a także właściwe oznakowanie posesji. Obowiązek ten wynika z ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej, prawa geodezyjnego i kartograficznego, a także kodeksu wykroczeń.

Praca i finanse

Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?Dzień Dobry TVN
wideo 2/14

Zgodnie z Ustawą Prawo geodezyjne i kartograficzne, art. 47b: "Właściciele nieruchomości zabudowanych lub inne podmioty uwidocznione w ewidencji gruntów i budynków, które takimi nieruchomościami władają, mają obowiązek umieszczenia w widocznym miejscu na ścianie frontowej budynku tabliczki z numerem porządkowym w terminie 30 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o ustaleniu tego numeru".

Co więcej, zgodnie z tym artykułem, na tabliczce "oprócz numeru porządkowego zamieszcza się również nazwę ulicy lub placu, a w miejscowościach bez ulic lub placów albo posiadających ulice lub place bez nazw – nazwę miejscowości." Właściciele budynków położonych w głębi ogrodzonej nieruchomości mają obowiązek umieścić tabliczkę także na ogrodzeniu. 

Właściciele, którzy nie wykonają obowiązku oznakowania tabliczki, podlegają karze grzywny do 250 zł lub karze nagany. 

Co się zmienia w zasadach oznakowania domów?

Jak podaje portal Business Insider, powyższe przepisy pochodzą z czasów PRL-u i miały za zadanie ułatwiać dostarczanie przesyłek. Dzisiaj nie tylko prawo to często nie jest egzekwowane, ale także oznaczenia nie są tak istotne ze względu na GPS. W związku z tym, w Sejmie trwają prace nad poluzowaniem starych przepisów. Uchylony ma zostać przepis, który nakazuje umieszczanie nazw ulic, placów i miejscowości na tabliczkach. Kara w wysokości 250 zł za brak tabliczki z numerem ma jednak pozostać.

Projekt został skierowany do I czytania w sejmie, nie podano daty ewentualnego wejścia w życie nowych przepisów.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: Business Insider/Prawo Geodezyjne i Kartograficzne/Kodeks Wykroczeń

Źródło zdjęcia głównego: Baloncici/Getty Images

Pozostałe wiadomości