Dom

Ile zapłacimy za żywe choinki na święta 2021

Dom

Autor:
Teofila
Siewko
Choinki na Boże Narodzenie w doniczkach

Święta coraz bliżej, a zatem coraz więcej osób rozgląda się za idealną choinką do domu. Jedyni wybierają sztuczne, inni żywe. Ile w tym roku zapłacimy za świeże drzewka na święta Bożego Narodzenia?

Żywe drzewka na Boże Narodzenie zaczynają pojawiać się w marketach oraz na placach przed sklepami. Ile będą kosztować w 2021 roku?

Żywa choinka - cięta czy w doniczce?

Choinkę żywą można dostać ciętą lub w doniczce. Ta pierwsza może być całym drzewkiem, które zostało ścięte lub pozyskuje się ją z samych czubków drzew. Przy drugiej opcji z pozostałej części drzewa ścina się gałęzie na stroisz, czyli okazałe części, z których później można przygotować stroiki.

Zobacz wideo: Jaką choinkę wybrać?

Jaką choinkę wybrać?
Jaką choinkę wybrać?Źródło: Dzień Dobry TVN

Odpowiednio przygotowana choinka w doniczce może przeżyć nie tylko zimę, ale również cały rok. Wszystko zależy od tego, czy jej układ korzeniowy nie został uszkodzony podczas przesadzania z ziemi do donicy. Z kolei ścinane drzewka w domu będą stały nieco krócej, ale jednocześnie można wybrać niezwykle okazałe, zwłaszcza, jeśli pochodzą z samego szczytu drzewa.

Ceny żywych choinek 2021

Za drzewka z marketów w donicach zapłacimy od 50 do 150 zł w zależności od tego, jakiej są wysokości. Podobnie ceny plasują się wśród ciętych roślin z placów, za choinkę o wysokości do 1,5 metra zapłacimy średnio 50 zł za świerk pospolity lub jodłę zwyczajną. Droższe będą świerki srebrne (około 120 zł za 1,3 m wysokości drzewko) i jodły kaukaskie (około 110zł za 1 m wysokości choinkę), pierwsza wyróżnia się kolorem, druga gęstością igieł.

Nadleśnictwa rozpoczynają sprzedaż bliżej świąt, wtedy też można zakupić choinki prosto z lasu, często w znacznie niższych cenach niż te, ze sklepów - za 50 zł w ubiegłym roku w Nadleśnictwie Krynki można było kupić choinkę o wysokości między 2,5 do 3,5 m.

W Wyszkowie ruszyła już sprzedaż świątecznych drzewek. Dostępny jest świerk pospolity w cenie o 24 zł za 1-1,5 m drzewko, 28,50 zł za 1,6-2,5 drzewko. Najwyższa choinka, jaką można kupić to świerk o wysokości od 5,1 do 7 metrów za 57,50 zł. Lasy Państwowe często sprzedają także stroisze, z których można zrobić piękne stroiki do domu zamiast stawiania drzewek.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło zdjęcia głównego: Galina Tcarkova/Getty Images

Pozostałe wiadomości