Zdrowie

Zespół złamanego serca - kiedy silne emocje powodują realny problem zdrowotny

Zdrowie

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
Puls Medycyny
Kobieta trzymająca się za serce

Zespół złamanego serca jest chorobą o ostrym charakterze. Kojarzy się z miłością i uczuciami, jednak nie jest to tylko ból psychiczny, a realna choroba serca. Główną przyczyną może być stres oraz silne emocje, nie tylko negatywne. Jak się objawia i jak się ją leczy?

Co to jest zespół złamanego serca?

Zespół złamanego serca nazywany jest w skrócie TTS. Inną jego nazwą jest syndrom takotsubo i kardiomiopatia takotsubo. W obrazie klinicznym łudząco przypomina zawał i polega na nagłym oraz przejściowym zaburzeniu funkcji skurczowej lewej komory serca. Pierwsze opisy choroby pochodzą z 1990 roku z Japonii, gdzie zauważono problemy sercowe wśród kobiet. Podczas echokardiografii oraz angiografii serce, a konkretnie lewa komora, przybierała kształt podobny do dzbana takotsubo, od czego wzięła się nazwa choroby. Nie jest to jeden objaw, a cały zespół stąd też mówi się o syndromie lub zespole - takotsubo lub złamanego serca. 

Zdrowie

Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Zespół złamanego serca - przyczyny

Nazwa jest powiązana z przyczynami powstania choroby. Osoby, u których wykryto objawy tego zespołu często doświadczało dużej ilości stresu, zarówno fizycznego, jak i emocjonalnego. Dodatkowo zauważono, że pacjenci z TTS cierpią na schorzenia psychiatryczne i neurologiczne, a także z ich pogranicza. Badania wskazują, że syndrom może pojawić się u osób doświadczających dużej ilości i silnych emocji, w tym również również pozytywnych. 

Z badań wynika, że najczęściej na zespół złamanego chorują kobiety. Ma to miejsce dziewięć razy częściej niż u mężczyzn, a dodatkowo najczęściej występuje ona po menopauzie oraz wśród kobiet rasy azjatyckiej i kaukaskiej. W związku z tym naukowcy podejrzewają, że przyczyna powstawania choroby może być silnie powiązana z hormonami płciowymi, a konkretnie estrogenem, i ich wpływem na współczulny układ nerwowy, a także reaktywność naczyń wieńcowych. 

Estrogeny mają działanie ochronne na naczynia krwionośne, a obniżający się poziom powoduje dysfunkcję śródbłonków. Dodatkowo mają wpływ na współczulny układ nerwowy i reaktywność naczyń nerwowych. Tłumaczyłoby to większe występowanie choroby u kobiet, zwłaszcza po menopauzie, kiedy w organizmie dochodzi do obniżenia produkcji tego hormonu.

Dodatkowo uważa się, że czynnikami ryzyka mogą być choroby takie jak depresja, uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego oraz obarczenie stresem.

Syndrom Takotsubo, czyli zespół złamanego serca - objawy

Objawy, jak już było wspomniane, przypominają zawał. Ich wystąpienie najczęściej prowadzi do hospitalizacji z powodu nagłego i przejściowego zaburzenia funkcji skurczowej mięśnia sercowego. Pojawia się ból w klatce piersiowej, zmiany w EKG oraz podwyższone stężenie troponin.

W związku z tym, że jednostka ta wciąż nie została dobrze poznana, naukowcy nie są zgodni co do objawów. Badacze japońscy podkreślają, że zaburzenia są przemijające, a naukowcy z Polski na podstawie badań wskazują na stałe i częściowe uszkodzenie mięśnia sercowego lewej komory po przebyciu zespołu.

Leczenie zespołu złamanego serca

Zespół złamanego serca jest rzadką chorobą, a do tego jest równie rzadko wykrywana z powodu niskiego stopnia poznania tejże jednostki. Jeżeli wystąpią objawy choroby osoba jest hospitalizowana, najczęściej z rozpoznaniem zawału serca, w której nie obserwuje się choroby wieńcowej. Jeżeli nie dojdzie do fazy ostrej, to większość objawów ustępuje samoistnie. Jeśli jednak zdarzy się sytuacja, gdzie choroba przejdzie w fazę ostrą mogą pojawić się komplikacje, które leczone są objawowo, ze względu na niski stopień poznania choroby. Najczęściej stosowanymi metodami leczenia są te, które stosuje się przy chorobach wieńcowych i klasycznych zawałach serca.

Powikłania, jakie mogą pojawić się po przejściu zespołu złamanego serca, to: częstoskurcze komorowe, skrzeplina lewej komory oraz pęknięcia lewej komory serca.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: Puls Medycyny

Źródło zdjęcia głównego: Tharakorn/Getty Images

Pozostałe wiadomości