Sport i fitness

Moda na 10 tys. kroków dziennie. "Spacer jest aktywnością niedocenianą"

Sport i fitness

Autor:
Sabina
Zięba
Krok za krokiem do wymarzonej sylwetki

Od kilku lat panuje moda na 10 tys. kroków dziennie, przez co wielu ludzi każdego dnia wyrusza w plener, a aplikacje liczą przebytą przez nich trasę. Dlaczego jest to potrzebna aktywność? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała trenerka fitness oraz doktorantka gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu, Justyna Bolek.

Spacer jako aktywność

O plusach 10 tys. kroków dziennie mówi się od kilku lat. Wiadomo, że mają korzyści zdrowotne - badania potwierdzają wpływ na skład masy ciała, ciśnienie krwi oraz poziom lipidowy. Jest to trening prosty, darmowy i idealny dla każdej osoby - zarówno dla młodszych, seniorów, ludzi z nadwagą, jak i tych, którzy próbują wrócić do formy po przebytej chorobie. 

- 10 tys. kroków to jest tzw. minimum, które powinniśmy wykonać każdego dnia, aby zachować nasze ciało w dobrej kondycji fizycznej oraz psychicznej. (...) Spacer jest aktywnością niedocenianą, a naukowcy mówią o ogromnych korzyściach - tłumaczyła Justyna Bolek w Dzień Dobry TVN.

Czas na wykonanie 10 tys. kroków

W sklepach są dostępne różnorodne krokomierze, a na smartfonach można zainstalować aplikacje do liczenia kroków. Wszystko dlatego, że taki wysiłek jest bardzo potrzebny, ponieważ nasz układ kostny nie jest przeznaczony do siedzenia, tylko do poruszania się. Ruch pomaga w odchudzaniu, polepsza samopoczucie i dotlenia. Czas potrzebny na pokonanie 10 tysięcy kroków zależny jest natomiast od naszego tempa chodzenia. Tak jak w przypadku długości kroków będzie to kwestia indywidualna.

- Inaczej kobieta, inaczej mężczyzna. Krok kobiecy ma około 65 cm, męski około 75 cm. (...) Jeżeli idziemy żwawym tempem, możemy te 10 tys. kroków wykonać w około 1h 20 min, a w takim umiarkowanym tempie - w około 1h 30 min - 1h 40 min - mówiła Justyna Bolek.

Zobacz także:

Autor:Sabina Zięba

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości