Metalowe słomki do napojów, czyli ekologia i elegancja. Co warto o nich wiedzieć?

Aktualizacja:
Metalowe słomki wkubku

Słomki metalowe zyskują coraz większą popularność. Ich zwolennicy podkreślają, że używanie wielorazowych słomek jest ekologiczne, modne i po prostu wygodne. Obecnie słomki metalowe można kupić zarówno w wielu sklepach internetowych, jak i coraz częściej w sklepach stacjonarnych. O ich zaletach przypominamy z okazji nietypowego święta - dnia słomki do picia.

Metalowe słomki, nazywane też metalowymi rurkami do napojów, są coraz częściej spotykane. Doskonale sprawdzają się w domu, podczas okolicznościowych imprez, do indywidualnego użytku. Czy faktycznie warto korzystać ze słomek metalowych? Jak je wybrać i gdzie kupić?

O historii słomek słów kilka

Słomki do picia mają bardzo długą historię. Prawdopodobnie wykorzystywane były już przez Sumerów, którzy chcieli, aby picie napojów, zwłaszcza piwa, było przyjemniejsze i nie wiązało się z ciągłym wypluwaniem zanieczyszczeń pozostających po fermentacji trunku. Pierwsze słomki, jak sama nazwa wskazuje, wykonywane były ze słomy. Były jednak mało trwałe. Wiele lat później wymyślono, aby słomki tworzyć z trwalszych materiałów, np. z polietylenu i polipropylenu. Wprawdzie wykorzystanie tych materiałów poprawiło ich jakość, ale nadal słomki były „jednorazowe”.
Elektrośmieci to nie są zwykłe śmieci
Elektrośmieci to nie są zwykłe śmieci Dzień Dobry TVN
wideo 2/4

Dzień Słomki Do Picia

3 stycznia obchodzony jest Dzień Słomki Do Picia. Tego dnia w 1888 roku Mavin C. Stone opatentował słomkę do picia. Co ciekawe, pierwsze słomki były papierowe, a więc zdecydowanie bardziej ekologiczne niż te plastikowe. Z tej okazji warto poznać również inne ekologiczne alternatywy, czyli metalowe słomki.

Słomki metalowe – rozwiązanie ekologiczne i przyjazne dla środowiska!

Metalowe słomki wykonywane są najczęściej z wysokiej jakości stali nierdzewnej. Dzięki temu metalową rurkę można wykorzystywać wielokrotnie, nie niszczy się, nie rdzewieje podczas mycia. Można ją również myć w zmywarce. Zwolennicy tego rozwiązania podkreślają często, że jest to produkt elegancki i bardzo trwały, a do tego lekki. Słomki takie doskonale prezentują się w drinkach. Metalową słomkę można mieć zawsze przy sobie i można z niej skorzystać, pijąc sok w kawiarni, barze czy restauracji. Jednak to, co jest najważniejsze, to ekologiczność tego produktu. Osoby, które korzystają ze słomek metalowych, realnie wpływają na zmniejszenie produkcji szkodliwych dla środowiska plastikowych odpadów.
Ekolodzy od dawna alarmują, że ilość plastiku na naszej planecie jest stanowczo za duża. Szacują, że ludzie każdego roku produkują kilkanaście milionów ton. Plastikowe opakowania rozkładają się przez setki lat, a często trafiają także do mórz i oceanów, powodując śmierć wielu morskich zwierząt. Dzięki korzystaniu z metalowych słomek, można ograniczyć plastikowe odpady. Oczywiście ograniczenie odpadów wyłącznie poprzez niestosowanie plastikowych rurek będzie nieznaczne, jednak od czegoś należy zacząć. Świadomość ekologiczna jest coraz większa: segregowanie śmieci, zmniejszanie ilości foliowych reklamówek (niektóre sklepy zaprzestały pakowania w nie towaru), ograniczenie z jednorazowych produktów – to wszystko ma znaczenie!

Doskonała alternatywa dla jednorazowych słomek

Bardzo często do drinków, soków i koktajli podawane są rurki, a często osoba zamawiająca nie jest nawet pytana o to, czy życzy sobie, aby w jej napoju plastikowa rurka się znalazła. Rurki po prostu ładnie się prezentują i sprawiają, że napój wygląda atrakcyjniej. Każdy nowy drink czy napój to nowa rurka, która po każdorazowym użyciu ląduje w koszu. Do domu również często kupuje się rurki, a lubią je w szczególności dzieci. W opakowaniach najczęściej znajduje się 50, 100 lub 200 rurek, a wiele rodzin kupuje w ciągu roku kilka, a nawet kilkanaście takich opakowań. To uświadamia, jak dużym problemem jest niepozorna, plastikowa rurka.

Metalowa słomka a zmiana smaku napoju

Metalowe słomki nie zostawiają żadnego metalicznego posmaku w ustach. Sztućce codziennego użytku, a więc noże, widelce czy łyżeczki również wykonane są z metalu, a nikt nie zastanawia się, czy zupa z powodu jedzenia jej metalową łyżką smakuje gorzej. Słomki metalowe są całkowicie bezpieczne, nie zmieniają smaku żadnych napojów: ani tych zimnych, ani gorących. Osoby, które czują opór przed metalową rurką, mogą skorzystać z rurek bambusowych, a nawet rurek ze szkła. Warto wyposażyć się w stosowne etui, aby rurkę mieć zawsze przy sobie w nienaruszonym stanie.

Jak wybrać metalową słomkę i gdzie ją kupić?

Metalowe słomki do napojów, chociaż nadal są nowością, a wiele osób nie jest jeszcze przyzwyczajonych do ich stosowania, można zakupić w wielu sklepach. Najwygodniej zamówić metalowe słomki w internecie, na aukcjach lub w sklepach z artykułami do domu. W ten sposób można na spokojnie przyjrzeć się różnym modelom i cenom. Coraz częściej słomki metalowe można zakupić także w sklepach stacjonarnych, zwłaszcza w sklepach oferujących artykuły do domu lub w lepszych sklepach z alkoholami. Zazwyczaj znacznie korzystniej jest kupić słomki w pakiecie. Rurki bambusowe i szklane są nieco tańsze od metalowych.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: MirageC/Getty Images

Pozostałe wiadomości