Psychologia

Chcesz poradzić sobie z trudnymi emocjami? To proste ćwiczenie pomoże je uwolnić

Psychologia

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Odpuść a będzie ci dane
Odpuść a będzie ci daneDzień Dobry TVN
wideo 2/20

Codzienność stawia przed nami wiele wyzwań. Niestety nagromadzenie stresu może negatywnie odbijać się zarówno na zdrowiu psychicznym, jak i fizycznym. Jak poradzić sobie z trudnymi emocjami? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała psycholożka Klaudia Pingot.

Jak poradzić sobie z trudnymi emocjami?

Sytuacja na świecie staje się coraz bardziej dynamiczna. Stale dochodzą do nas informacje na temat pandemii, wojny w Ukrainie czy galopującej inflacji. Wszystko to ma wpływ na nasze emocje. Stajemy się przez to smutni, rozdrażnieni, a nawet przestraszeni. Niektórzy mierzą się też ze starymi, nieprzepracowanymi traumami. Takie połączenie znacząco utrudnia codzienne funkcjonowanie.

W tej sytuacji pomogą nam techniki uwalniania emocji. W studiu Dzień Dobry TVN opowiedziała o nich psycholożka Klaudia Pingot.

- My jesteśmy jak naczynie wypełnione wodą. Ta woda to jest energia. Jeśli mamy dużo negatywnych emocji i to nas wypełnia, to tam nie zmieści się radość. Trzeba to uwolnić, żeby zrobiło się miejsce na nowe - wyjaśnia specjalistka.

Uwolnij się od emocji - techniki uwalniania

Ekspertka przygotowała dla widzów proste i skuteczne ćwiczenie. - Proszę usiąść na spokojnie, (...) pięć oddechów będziemy dopuszczać to napięcie, które nam towarzyszy i możemy wizualizować złą pogodę w nas, czyli deszcz, burze, grad - wyjaśnia. - Mamy pięć głębokich oddechów na wzmocnienie i zaakceptowanie i pięć na puszczenie ich - dodaje nasza gościni.

- Chmury się rozpraszają i widzimy błękitne niebo pod zamkniętymi powiekami, zaczyna coraz bardziej świecić w nas słońce - zaznacza psycholożka. Jak przy tym podkreśla, bardzo istotne jest przyjęcie tych wszystkich emocji, które odczuwamy podczas wykonywania ćwiczenia. Jeśli całkowicie uwolnimy i odpuścimy dane uczucie, zazwyczaj wszystkie myśli z nim powiązane całkowicie znikają.

Jak poradzili sobie z nim nasi prowadzący Małgorzata i Filip? Sprawdź w materiale wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości