Medytacja z oddechem krok po kroku. "W ciele i umyśle dzieje się coś niezwykłego"

Autor:
Sabina
Zięba
Jak uspokoić umysł? Medytacja oddechowa

Ćwiczenia oddechowe skutecznie wpływają nie tylko na ciało, ale i umysł. Warto wykonywać je, kiedy walczymy z różnymi chorobami, a także mamy problemy natury psychosomatycznej. Jak łączyć je z medytacją i robić to w prawidłowy sposób? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli psycholog, Klaudia Pingot oraz instruktor oddychania, Martin Petrus.

Fenomen praktyki oddechu

Medytacja z oddechem jest dla każdego. Ma bardzo wiele różnych zalet - dzięki niej jesteśmy bardziej dotlenieni i zrelaksowani, mamy więcej energii, lepiej śpimy, a także szybciej się regenerujemy. Dodatkowo właściwy oddech chroni nas przed cukrzycą, otyłością, chorobami płuc, a nawet przed nowotworami. Pomaga też zachować płuca w dobrej kondycji. Zalecane jest, by ćwiczenia oddechowe wykonywać podczas komplikacji powiązanych z układem oddechowym i naczyniowym, a także walcząc ze stresem oraz psychosomatycznymi i fizjologicznymi stanami chorobowymi.

- Medytacja jest wglądem w siebie, a oddech daje nam to, że jest takim spoiwem, częścią wspólną świata fizycznego i świata mentalnego, emocji. Więc mamy bardzo łatwe przejście od jednego do drugiego - tłumaczył w Dzień Dobry TVN instruktor oddychania, Martin Petrus.

Jak przeprowadzić medytację z oddechem?

Na co dzień dobrze oddychać nosem, przeponą, lekko, cicho i bezwysiłkowo. Z kolei ćwiczenia oddechowe najlepiej robić rano na pusty żołądek, ewentualnie w ciągu dnia co najmniej 2 godziny po jedzeniu. Ważne jest, aby praktykować je w bezpiecznym otoczeniu i nie w takich sytuacjach, kiedy np. prowadzimy samochód lub pływamy w wodzie. Można wykorzystywać do tego muzykę medytacyjną lub konkretne podkłady dźwiękowe. 

- Zaczynamy oddechem i kończymy oddechem. Warto, żebyśmy dodali, że kiedy skupiamy się na oddechu i oddychamy świadomie, to w naszym ciele i w naszym umyśle dzieje się coś niezwykłego. Właśnie łączą się te dwie sfery - umysł i ciało, ale też w jakiś sposób dajemy sobie energię, bądź też uspokajamy się, w zależności od celu, który mamy - dodała w naszym programie psycholog, Klaudia Pingot.

A jak przeprowadzić taką medytację z oddechem? Sprawdźcie w naszym wideo.

Zobacz także:

Autor:Sabina Zięba

Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/Dzień Dobry TVN