Zdrowie

Lepsze życie na wyciągnięcie ręki. Jakie zmiany warto wprowadzić?

Zdrowie

Autor:
Adrian
Adamczyk
kobieta, ćwiczenia, joga, park, letnia stylizacja, drzewa

Jak zmienić swoje życie i poprawić jego jakość? To pytanie pojawia się w głowach wielu ludzi – w końcu każdy z nas dąży do szczęścia. I choć definiowane jest ono w różny sposób, istnieje kilka uniwersalnych metod na to, by być bliżej jego osiągnięcia. Co należy więc zrobić, by odmienić swoje życie i zacząć czerpać z niego pełnymi garściami?

"Chcę zmienić swoje życie na lepsze" – to stwierdzenie jest ci bliskie, jednak nie wiesz, od czego zacząć? Tak naprawdę droga do szczęścia może wyglądać w różny sposób. Najważniejsze jednak to zdać sobie sprawę z potrzeby wprowadzenia zmian. To pierwszy, a zarazem kluczowy krok do sukcesu. Jakie mogą być kolejne etapy walki o szczęśliwe życie?

Nie czekaj – zmień swoje życie od zaraz

Jak ogarnąć życie i cieszyć się nim w pełni? Przede wszystkim – nie poddawaj się negatywnemu myśleniu i nie zniechęcaj się. Nie zakładaj, że i tak nic z tego nie wyjdzie, tylko postaraj się zrobić wszystko, by osiągnąć cel. Ponadto, nie odkładaj tego na później. Czekanie to twój wróg. Oczywiście możesz nic nie robić i liczyć na to, że los sam się odmieni. Czasami faktycznie tak się zdarza, jednak nie warto powierzać swojego szczęścia przypadkowi. Dlatego zacznij działać! Nie wymyślaj wymówek, tylko podejmij wysiłek, który doprowadzi cię do sukcesu. Najlepiej zmień swoje życie od zaraz – im szybciej zaczniesz realizować poszczególne kroki, tym szybciej osiągniesz oczekiwane rezultaty.

Nie wiesz, jak zmienić swoje życie na lepsze? Zaufaj sobie!

Jak odmienić swoje życie, gdy nie wiesz, czego tak naprawdę chcesz? W takim przypadku ważnym krokiem jest znalezienie odpowiedzi na to pytanie. Aby to zrobić, zaufaj sobie. Przeanalizuj dotychczasowe wydarzenia, relacje z innymi ludźmi, a także sukcesy i porażki. Pomyśl, czego ci brakuje, a co jak najbardziej ci odpowiada. Po prostu zacznij poznawać siebie. Określ przy tym, jakie są twoje marzenia i pragnienia, a z pewnością pomoże ci to w ustaleniu życiowych priorytetów. W ten sposób o wiele łatwiej będzie ci też wdrażać zmiany.

To, jak prowadzić lepsze życie, zależy więc od potrzeb danej osoby. Każda z nich powinna jednak zwrócić szczególną uwagę na trzy aspekty: zdrowie, swoje podejście do życia oraz relacje z innymi ludźmi.

Rozpocznij lepsze życie od zadbania o swoje zdrowie

W zdrowym ciele, zdrowy duch – to powiedzenie nie wzięło się znikąd. Jak ogarnąć swoje życie i wszystkie jego aspekty, jeśli nie dbasz o zdrowie? Wydaje się to wręcz niemożliwe. Dlatego aby osiągnąć lepsze życie, zacznij od podstaw. Oto co możesz dla siebie zrobić:

 • zadbaj o aktywność fizyczną – uprawianie sportu to nie tylko metoda na utrzymanie dobrej kondycji i wyglądu, ale również doskonały sposób na poprawę samopoczucia;
 • wysypiaj się – odpowiednia ilość snu jest niezbędna do poprawnego funkcjonowania organizmu. Gdy zaczniesz się wysypiać, będziesz mieć więcej energii i od razu pozytywniej spojrzysz na świat;
 • przyjrzyj się swoim nawykom żywieniowym – zmienić życie można także poprzez jedzenie. Nie musisz od razu przechodzić na dietę, wystarczy pilnować tego, czy dostarczasz swojemu organizmowi wszystkich niezbędnych witamin i składników odżywczych. To także może poprawić komfort życia.

Jak uporządkować swoje życie? Przede wszystkim zmień podejście!

Starając się o lepsze życie, należy zwrócić uwagę na swoje postawy, przekonania i myśli. To właśnie one w znaczący sposób kształtują naszą rzeczywistość. Co zatem warto zrobić?

 • zmień perspektywę i postaw na pozytywne myślenie - dzięki temu zaczniesz dostrzegać szanse zamiast ograniczeń;
 • nie poddawaj się - zamiast "nie dam rady", powtarzaj sobie "spróbuję to zrobić";
 • zacznij wychodzić ze swojej strefy komfortu i walcz ze strachem podejmując nowe wyzwania zyskasz wiele szans i możliwości;
 • pozwól sobie marzyć – twórz plany na przyszłość i staraj się je stopniowo realizować;
 • zaakceptuj siebie – nie bądź wobec siebie zbyt krytyczny, w końcu każdy ma wady i czasem popełnia błędy;
 • znaj swoją wartość;
 • rozwijaj swoje pasje i zainteresowania;
 • doceniaj to, co masz i ciesz się małymi rzeczami;
 • nie porównuj się z innymi - pamiętaj, że każdy jest wyjątkowy i niepowtarzalny;
 • pozwól sobie na odczuwanie emocji - nie wypieraj nawet tych złych, jak smutek czy gniew, tylko naucz się je przeżywać;
 • stopniowo zmieniaj złe nawyki i otwórz się na świat.

Jak zmienić życie na lepsze w kontaktach z innymi?

Zmienić życie nie zawsze jest łatwo, zwłaszcza jeśli chodzi o kontakty międzyludzkie. Mimo to również w tym przypadku możesz powziąć pewne kroki. Z pewnością wyjdzie ci to na dobre i sprawi, że poczujesz się lepiej. A więc jak zmienić swoje życie w relacjach z innymi?

 • bądź miły i uprzejmy;
 • naucz się słuchać ludzi – okazuj im uwagę i zrozumienie, a na pewno to docenią;
 • bądź asertywny – jeżeli nie zgadzasz się na coś, naucz się mówić "nie";
 • otaczaj się przyjaznymi ludźmi – w ich towarzystwie poczujesz się swobodnie i bezpiecznie;
 • usuń toksyczne osoby ze swojego życia – jeśli ktoś ściąga cię w dół, lepiej się od niego odizolować. To nie jest zwykły egoizm, a jedynie dbanie o własne szczęście.

I pamiętaj – zmienić życie na lepsze można w każdym momencie. Jeśli czujesz, że tego potrzebujesz, zacznij działać!

Zobacz także:

Zobacz wideo: Idealne życie na pokaz w mediach społecznościowych. "Możemy zapomnieć, kim jesteśmy"

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: PhotoAlto/Alix Minde/Getty Images

Pozostałe wiadomości