Diety i odchudzanie

Jak jeść słodycze, żeby nie przedawkować? "Cukier jest najbardziej uzależniającą substancją na świecie"

Diety i odchudzanie

Autor:
Daria
Pacańska
Kiedy przedawkujesz cukier...
Kiedy przedawkujesz cukier...Dzień Dobry TVN
wideo 2/13

W trakcie świąt wielkanocnych wielu z nas nie potrafi odmówić sobie okazji, do zjedzenia większej niż zwykle ilości słodyczy. Zwłaszcza, że tradycyjnie w tym okresie na stołach królują mazurki, czekoladowe zające i serniki. O tym, jak wrócić do równowagi po spożyciu dużej ilości cukru, opowiedziała dr Wanda Baltaza, dietetyk kliniczna.

Uzależnienie od cukru

Dietetyczka kliniczna, dr Wanda Baltaza, zaleca przyglądanie się powodom, dla których sięgamy po duże ilości słodyczy. Proponuje zadanie sobie konkretnych pytań.

- Czy potrafimy powiedzieć sobie dość? Czy za mało zjedliśmy żurku i normalnych potraw, że próbujemy poprawić sobie nastrój tymi słodyczami? (...) Faktycznie, jeśli zjemy tego wszystkiego za dużo w zbyt krótkim czasie, to może się nam bardzo mocno podnieść poziom cukru i to jest dla nas bardzo niebezpieczne - mówiła ekspertka.

To, co wydarzy się po takim obżarstwie, zależy od stanu naszego organizmu. Każdy z nas zareaguje w inny sposób.

Porady dietetyków

Czy makaron tuczy?
Czy makaron tuczy?Dzień Dobry TVN
wideo 2/12

- Wiadomo, że inne objawy mogą być u dziecka, inne u sportowca, a jeszcze inne u osoby, która ma zaburzoną gospodarkę węglowodanową, ma stan przed cukrzycowy chociażby - powiedziała Baltaza.

Mogą się zdarzyć omdlenia, mdłości, złe samopoczucie, może zrobić się niedobrze, podnieść się ciśnienie. Mogą także kolejnego dnia pojawić się wypryski czy problemy skórne.

Jak jeść słodycze?

Wanda Baltaza opowiedziała także, jak jeść słodycze, żeby nie miały aż tak negatywnego wpływu na nasze samopoczucie.

- Ja uważam, że jesteśmy ludźmi i życie powinno być przyjemne, jedzenie powinno być przyjemne, więc nie jestem zwolenniczką zakazów, ale trzeba zawsze pamiętać, że chodzi o umiarkowanie i o rozsądek. Jeżeli mamy ochotę zjeść dobry deser, czemu nie? Natomiast moim zdaniem lepiej jest go zjeść jako podwieczorek, niż jeszcze dopychać się po obiedzie - wskazała dietetyczka.

Szybkie odstawienie cukru może wiązać się z poczuciem bycia na głodzie. Może też wprawić nas w negatywny nastrój, a także wpłynąć na nasze zdrowie. Jak zrobić to świadomie?

- Cukier jest najbardziej uzależniającą substancją na świecie, więc od tego musimy zacząć. Jeżeli w ogóle chcemy zmniejszyć ilość cukru, to po pierwsze trzeba zacząć jeść tyle, ile potrzebujemy kalorii, czyli normalnych produktów. Po drugie, trzeba bardzo stopniowo rozłożyć sobie odstawienie cukru. Prawdę mówiąc, jeżeli chcemy zmienić ilość dosładzania, jeżeli chodzi o napoje, to pół łyżeczki powinniśmy sobie zmniejszać przez czas minimum tygodnia do nawet dwóch tygodni. Im wolniej to robimy, im bardziej stopniowo, tym lepiej dla naszego organizmu - powiedziała Baltaza.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Daria Pacańska

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News

Pozostałe wiadomości