Czy dieta bogata w mleko jest zdrowa? Wyniki badań naukowych nie pozostawiają wątpliwości

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Źródło:
newsweek.pl
Butelka i szklanka z mlekiem

Krowie mleko ma swoich zwolenników i przeciwników. Nie brakuje głosów, że popularny składnik diety jest szkodliwy dla zdrowia. Tymczasem okazuje się, że dzięki jego właściwościom Europejczycy mogą poszczycić się wyższym wzrostem niż mieszkańcy Azji, Australii czy obu Ameryk. Dowodzą tego wyniki badań naukowych.

Mleko i jego wpływ na wysokość ciała

Europejczycy mogą pochwalić się wyższą średnią wzrostu niż mieszkańcy innych kontynentów. Nie umknęło to uwadze naukowców, którzy postanowili ustalić przyczynę takiego stanu rzeczy. Okazało się, że czynnikiem odpowiadającym za znaczące różnice w wysokości ciała jest nawyk spożywania mleka.

Zdrowa dieta

Jedzenie w biegu nam szkodzi
Jedzenie w biegu nam szkodziDzień Dobry TVN
wideo 2/3

Antropolodzy z Western University w Ontario pod kierownictwem prof. Jaya T. Stocka zauważyli, że na terenie Azji tradycja picia mleka jest bez porównania mniej rozpowszechniona niż w Europie. Zdaniem ekspertów to nie przypadek, że mieszkańcy największego kontynentu na Ziemi z reguły wyróżniają się niskim wzrostem

Kolejne spostrzeżenia dotyczą Niderlandów. W połowie XIX wieku przeciętny Holender mierzył około 163 cm - aż o 7,5 cm mniej niż Amerykanin. Obecnie mężczyźni zamieszkujący kraj tulipanów mają średnio 1,83 cm. Oznacza to, że w ciągu 150 lat urośli aż o 20 cm i dzięki temu zyskali miano najwyższych ludzi na świecie. Naukowcy nie mają wątpliwości, że to zasługa hodowli krów mlecznych, a dokładniej - wykorzystywania potencjału mleka. Niestety młodzi Holendrzy zaczynają zmieniać nawyki żywieniowe. Najnowsze badania pokazują, że przekłada się to na ponowne kurczenie się nacji.

Czy mleko jest zdrowe?

Badania naukowe nie pozostawiają wątpliwości, że mleko ma niebagatelny wpływ na wzrost. Najłatwiej zobrazować to na przykładzie najmłodszych konsumentów. Dr Hans de Beer z holenderskiego International Institute of Social wykazał, że maluchy spożywające szklankę mleka dziennie w ciągu roku rosną o 0,4 cm więcej niż ich rówieśnicy, którzy odmawiają sobie napoju od krowy.

Zdaniem badacza pite w dzieciństwie mleko wpływa na produkcję insulinopodobnego czynnika wzrostu, który stymuluje rozwój organizmu. Co więcej, dostarcza niezbędnych w fazie wzrostu substancji odżywczych.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Magdalena Brzezińska

Źródło: newsweek.pl

Źródło zdjęcia głównego: Jose A. Bernat Bacete/Getty Images

Pozostałe wiadomości