Technologia

Monitor komputerowy – jakie są rodzaje? Jak podłączyć monitor do komputera?

Technologia

Autor:
Adrian
Adamczyk
Monitor komputerowy

Monitor komputerowy to bardzo ważny element. Wybierając monitor komputerowy, warto kierować się jego przeznaczeniem – inny komputer i monitor potrzebny będzie do pracy biurowej, jeszcze inny ekran komputerowy przyda się grafikowi w pracy, a inne funkcje będzie miał monitor do komputera do gier. Przedstawiamy, jaki monitor do komputera wybrać i jak podłączyć monitor do komputera, aby działał najefektywniej!

Coraz więcej technologii i coraz więcej modeli monitorów komputerowych mamy do wyboru. Przy decyzji o zakupie monitora komputerowego warto zwrócić uwagę na rodzaj matrycy oraz zastosowanie komputera i monitora. Ekran komputera to też nie wszystko – liczy się także to, jak podłączyć monitor do komputera, a także jakich kabli się do tego stosuje. Szukając dobrego monitora komputerowego, możemy wybierać spośród wielkich monitorów do komputera (24 cale i więcej), monitorów do komputera 4h o najwyższych rozdzielczościach ekranu, albo… monitorów ze wbudowanym komputerem!

Zobacz wideo: Internet i technologia

Internet i technologia

Czy technologia nas ogłupia?
Czy technologia nas ogłupia?Dzień Dobry TVN
wideo 2/7

Podstawa dobrego wyboru – do czego najbardziej potrzebujemy monitor komputerowy?

Monitor komputerowy to podstawowy element każdego zestawu komputerowego. Nieodłączny w przypadku komputera stacjonarnego, monitor komputerowy z powodzeniem może być także wykorzystywany jako drugi wyświetlacz do laptopa lub notebooka. Obecnie na rynku mamy do wyboru wiele monitorów komputerów, które różnią się od siebie specyfikacją i przeznaczeniem. Wybór monitora komputerowego powinniśmy więc rozpocząć od podjęcia decyzji, do czego przede wszystkim nasz monitor będzie wykorzystywany. Czy interesuje nas monitor do komputera do gier lub zaawansowany monitor do grafiki, czy może wystarczy zwykły ekran komputera, przeznaczony do pracy biurowej? Jeżeli chcielibyśmy wykorzystać nasz sprzęt do wyświetlania filmów, to czy preferujemy monitor do komputera z tunerem TV, czy może wystarczy nam tuner TV do monitora bez komputera? Odpowiadając na powyższe pytania, upewnijmy się w tym, jaki monitor do komputera przyda się nam najbardziej!

Monitory komputerowe – rodzaje i charakterystyka matryc do monitorów

Chociaż modeli różnych monitorów komputerowych mamy bardzo wiele, to podstawowy wybór powinien sprowadzać się przede wszystkim do wyboru matrycy komputerowej.

  1. 1Monitory komputerowe z matrycą TN – jedna z najpopularniejszych matryc w monitorach komputerowych z pewnością kusi niską ceną, ale nie tylko: technologia ta gwarantuje bardzo niski czas reakcji. Minusem jest niskie odwzorowywanie kolorów.
  2. 2Monitory komputerowe z matrycą TFT – gwarantują duże kąty widzenia, szybki czas reakcji i wysokie rozdzielczości. To doskonała matryca, która często stosowana jest w najnowszych monitorach komputerowych 4k, czyli obsługujących rozdzielczości o rozmiarach aż do 3840 na 2160 pikseli! Ten typ matrycy świetnie współpracuje z dużymi monitorami do komputera (32 cale, 42 cale itp.).
  3. 3Monitory z matrycą MVA – cechują się bardzo dobrym czasem reakcji i odwzorowywaniem kolorów. Z reguły bywają tańsze od monitorów komputerowych z matrycą TFT, ale nie mają aż tak szerokiej gamy modeli do wyboru.
  4. 4Monitory komputerowe ISP – matryce IPS gwarantują jakość obrazu na najwyższym poziomie. Minusem może być nieco gorszy czas reakcji od monitorów MVS i TFT, ale to wciąż chyba najbardziej uniwersalne modele monitorów do komputera do gier, do domu, jak i do pracy! 

Zobacz wideo: Od haftu do komputera

Od haftu do komputera
Od haftu do komputera Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie tylko sam monitor komputerowy, czyli jak podłączyć monitor do komputera i dlaczego wpływa to na jakość obrazu? 

Wyborowi najlepszego monitora do komputera powinien towarzyszyć jeszcze jeden, bardzo ważny wybór – decyzja o kupnie odpowiedniego kabla do monitora. W zasadzie o tym, jak podłączyć monitor do komputera , decyduje właśnie rodzaj posiadanych przez komputer (lub laptop) złączy oraz dopasowanie do nich odpowiedniego kabla. Jeżeli nasz komputer i monitor posiadają złącza HDMI, to właśnie tym kablem najlepiej będzie je połączyć. HDMI gwarantuje jedną najlepszą możliwości uzyskania jakości obrazu, co więcej, przysyła także sygnał dźwięku, więc nie będziemy potrzebowali dodatkowego kabla audio. Wyróżniamy także klasyczne kable VGA, lecz nie gwarantują one takiej jakości obrazu. Sprawdzą się za to doskonale do komputera i monitora biurowego. Do jednych z nowszych technologii, w którą wyposażone są nowoczesne monitory komputerowe, należą specjalne kable USB do monitora komputerowego.

Jaki monitor do komputera? A może zamiast tego monitor ze wbudowanym komputerem?

Zastanawiając się, jaki monitor do komputera wybrać, możemy rozważyć alternatywną opcję i kupić monitor ze wbudowanym komputerem. Są to nowoczesne modele All-in-one, które wypierają komputery stacjonarne w kształcie Media Center. Wyglądem przypominają po prostu jeden, nieco bardziej masywny, monitor komputerowy. Wadą takiego rozwiązania jest to, że komputer wbudowany w monitor może charakteryzować się gorszymi parametrami technicznymi od innych komputerów stacjonarnych. Z drugiej jednak strony, na rynku jest wiele modeli, a jeżeli nie jesteśmy zainteresowani kupnem specjalnego monitora do komputera do gier, to modele All-in-one powinny nam przypaść do gustu! Nie tylko wyglądają efektownie, ale też potrafią skutecznie oszczędzić miejsce

Zobacz też:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Morsa Images/Getty Images

Pozostałe wiadomości