Technologia

Era youtuberów i mediów społecznościowych. Jak zmienił się świat w ciągu dekady?

Technologia

Aktualizacja:

2020 rok skłania do refleksji, co się zmieniło w ciągu 10 lat. W poszukiwaniu tego, co było, a czego już nie ma reporter Dzień Dobry TVN wybrał się na targowisko przedmiotów starych i mało komu potrzebnych. A w naszym studiu ekspert ds. nowych technologii, dr Maciej Kawecki zrobił technologiczne podsumowanie ostatniej dekady.

Media społecznościowe

Ostatnia dekada to era rozwoju mediów społecznościowych. To era youtuberów.

Dzisiaj, jak zapytamy dzieciaków, kim chcą zostać w przyszłości, to nie chcą zostać policjantami, strażakami, prawnikami, czy lekarzami. Oni chcą być influencerami.

- powiedział dr Maciej Kawecki.

To więc z tej perspektywy dekada lajka, hashtaga i zasięgów, które coraz częściej kształtują naszą rzeczywistość. Pierwszy film, udostępniony został w serwisie YouTube 13 lat temu, ale to ostatnia dekada była czasem prawdziwego rozwoju tego serwisu, wpływającego dzisiaj, na kulturę milionów ludzi.

Mówi się, że marketing jest dźwignią handlu. Mówi się też, że najpopularniejszym słowem współczesnego języka marketingu jest: instagrammable. Określenia używa się do wskazania miejsca, które dobrze wygląda na zdjęciach udostępnionych w sieci. To pokazuje, w jakiej rzeczywistości po 10 latach żyjemy.

Giganci technologiczni

Dekadę temu intencją niemal wszystkich rządów na całym świecie było wspieranie gigantów technologicznych, zachęcanie ich do inwestowania w naszych krajach, rozwoju na terytorium Unii Europejskiej. Były bowiem gwarancją nowych miejsc pracy. Mowa tutaj zwłaszcza o tzw. GAFA, a więc podmiotów, których roczny przychód przekracza 750 mln euro. W ciągu ostatnich dziesięciu lat, na listę najbogatszych ludzi na świecie trafił szef Amazona czy Facebooka. Podmioty te stały się gigantami których przychody przekraczają budżety wielu państw. Afera Cambridge Analytica pokazała nam jednak, że dane gromadzone przez te podmioty zaczęły mieć wpływ, na naszą rzeczywistość. Na wyniki referendum brexitowego, na wyniki wyborów prezydenckich w USA, na działanie rządu Arabii Saudyjskiej. Po 10 latach Unia Europejska wypowiedziała im wojnę, chcąc wprowadzić podatek cyfrowy, regulując tzw. ACTA 2 zasady ochrony praw autorskich w sieci czy przyjmując RODO.

Szybkość przekazywania informacji

Parę dni temu miałem spotkanie w jednej ze szkół. Mówiłem dzieciakom, jak ściągnąć jedną z aplikacji i nagle ktoś podniósł rękę i powiedział, żebym nie używał słowa smartfon. Zapytałem: <<a jak mam mówić?>>. Odpowiedzieli: <<Telefon. My nie znamy innych telefonów, niż smartfony>>.

- powiedział dr Kawecki.

Bez wątpienia urządzeniem mijającej dekady, jest więc smartfon który zmienił sposób komunikowania się, zmienił naszą dostępność.

Komputery kwantowe

Bez wątpienia osiągnięciem dekady jest rozwój tzw. komputerów kwantowych. Komputery kwantowe to jedna z budzących największe zainteresowanie i nadzieje technologii. Wszystko dlatego, że takie maszyny będą miały niesamowite moce obliczeniowe. Obliczenia, które normalny komputer binarny podjąłby w 18 000 lat, potrafią dokonać w nawet kilka minut. Naukowcy i eksperci przekonują, że skok będzie wręcz wykładniczy i doprowadzi do totalnej przemiany całych sektorów przemysłu i gospodarki. Dla przykładu: mogą zostać zaprzęgnięte do programów kosmicznych i systemów wojskowych, obliczać czynniki ryzyka w bardzo skomplikowanych operacjach finansowych, a kto wie, może nawet znaleźć skuteczne leki na nieuleczalne dziś choroby. W 2019 roku pierwszy taki komputer wyszedł na rynek, a gdybym miał przewidywać co zrewolucjonizuje kolejne 10 lat, to będą właśnie te komputery. Ich powszechna dostępność zmusi nad do całkowitej zmiany zabezpieczeń chociażby systemów bankowych. Stosowane dzisiaj zabezpieczenia, komputery takie są w stanie przełamać w bardzo krótkim czasie.

Technologia Internetu Rzeczy

Ostatnia dekada to również pojawienie się na runku nowych, rewolucyjnych technologii jak chociażby technologia Internetu Rzeczy - urządzeń, które z połączeniem do sieci są w stanie na niespotykaną dotąd skalę ułatwiać nasze życie. Budzik, który wykorzystując dane z GPS budzi nas o odpowiedniej godzinie. Wśród takich wynalazków na pewno na uwagę zasługuje też implant rogówki oka mający częściowo przywrócić wzrok osobom, które utraciły go na skutek zwyrodnień oczu. Został zatwierdzony na rynku w Stanach w lutym 2013 roku, a w Europie dwa lata wcześniej, stając się pierwszym zatwierdzonym implantem siatkówki. Opracowana technologia daje nadzieję na odzyskanie wzroku milionom osób na całym świecie. Jest w mojej ocenie najbardziej rewolucyjnym urządzeniem ostatnich 10 lat.

Nieznane wcześniej zjawiska

Wreszcie ostatnia dekada to również czas zjawisk, które albo dotychczas zupełnie nie istniały w przestrzeni cyfrowej, albo istniały na nieporównywalnie mniejszą skalę. Do zupełnie nowych zjawisk należy chociażby cyberbullying, a więc nowa forma nękania w sieci oraz deepfake. Deepfake to technologia, która zastosowana wraz z cyfrową modulacją głosu pozwala na generowanie realistycznych, łudząco podobnych do oryginału postaci. Najnowocześniejsze algorytmy sztucznej inteligencji (AI) potrzebują zaledwie jednego zdjęcia i jedynie pięciosekundowej próbki głosu, aby móc wygenerować niemalże identyczny hologram deepfake, którego odróżnienie od pierwowzoru, bez użycia specjalistycznych metod, jest praktycznie niemożliwe. Pierwsze algorytmy deepfake pojawiły się z końcem 2017 roku, a wykorzystywane były głównie w branży pornograficznej. Do ciała aktora dodawano wygenerowaną cyfrowo twarz celebryty. Dzisiaj? Dzisiaj wykorzystywane są w każdym sektorze. Ich liczba urosła blisko dwukrotnie tylko w parę miesięcy do 14 698, jak pokazują badania Deeptrace opublikowane w grudniu 2019 roku. Do zjawisk znanych, których skala bez wątpienia urosła w ciągu ostatniej dekady jest chociażby zjawisko dezinformacji oraz kradzieży tożsamości.

>>> Zobacz także:

Autor: Iza Dorf

Pozostałe wiadomości