Styl życia

Dlaczego nie potrafimy przestać się stresować na urlopie? "To dotyka każdego z nas"

Styl życia

Autor:
Oskar
Netkowski
Dlaczego Polaków dopada stresslaxing?

Praca pochłania znaczną część naszego życia. Na niedomiar złego, kiedy wyjeżdżamy na wakacje, zamiast cieszyć się urlopem, mamy natrętne myśli. Okazuje się, że taki stan to w psychologii stresslaxing. Co można z tym zrobić? O tym opowiedziała w Dzień Dobry TVN, psycholożka Magdalena Chorzewska.

Co to jest stresslaxing?

Stresslaxing to schemat popadania w stres w chwili, gdy człowiek próbuje się odprężyć. Prowadzi to do stanu podwyższonej gotowości układu nerwowego, generującej nieustający niepokój, unikania odpoczynku, poczucia winy w związku z rzekomym marnotrawieniem czasu, myślenia o pracy w trakcie weekendu albo urlopu. Stresslaxing występuje także wtedy, gdy udajemy przed sobą, że po pracy czytamy książkę lub oglądamy film, a tak naprawdę nasze myśli kłębią się wokół spraw zawodowych. To wszystko sprawia, że jesteśmy w stanie ciągłej gotowości. - Stresslaxing to zjawisko, które pierwszy raz zostało opisane w 2018 r. Nasiliło się w pandemii przez pracę zdalną, gdzie trudno było znaleźć granicę między domem a życiem zawodowym. Polega to na tym, że gdy mamy już wolne, nie możemy odpocząć, bo mamy natłok obowiązków. Jesteśmy w ciągłym napięciu, wynikającym z przekonania, że czegoś nie dokończyliśmy, albo pojawiło się coś nowego, czego jeszcze nie załatwiliśmy - mówiła psycholożka Magdalena Chorzewska.

- Bardziej na stresslaxing są osoby, które cierpią na zaburzenia lękowe. Ale dotyka każdego z nas. Nie jesteśmy od tego wolni. Zmniejsza to jakość i komfort życia - dodała.

Dlaczego podczas czasu urlopu dopada nas stres?

Jak twierdzi ekspertka, nie ma jednej przyczyny pojawienia się stresslaxingu. Stres wynikający z odpoczynku czy relaksu najczęściej pojawia się u osób, które maja przekonanie, ze cały czas muszą coś robić i nie mogą tracić czasu. W przeciwnym razie zrobią coś nieużytecznego i krótko mówiąc - będą w tyle za innymi. 

- Żyjemy w czasach niepewnych. Kryzys, słyszymy, ile osób jest na nasze miejsce. Także ten lęk w poczuciu destabilizacji wzrasta. Z badań wynika, że dopiero podczas 3-tygodniowego urlopu jesteśmy w stanie odpocząć. Mało kto może sobie na to pozwolić - podkreślała Chorzewska.

- Osoby, który uzależniają swoją wartość od pracy, będą miały z tym problem. Zachęcam zawsze do szukania źródła. Poza pracą długofalową, możemy zrobić grafik i oddzielić pracę od życia domowego. Dbajmy o swoją bazę - sen, jedzenie, czy aktywność fizyczną. Skupiajmy się na własnych potrzebach, żeby nie żyć w automatycznym pędzie - podsumowała.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. 

Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Oskar Netkowski

Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości