Jak wyczyścić buty z nubuku? 6 domowych sposobów

Różowe buty nubuku na różowym tle, jak czyścić?

Jak wyczyścić buty z nubuku? Można w tym celu wykorzystać specjalistyczne preparaty lub postawić na domowe sposoby. Niezbędne środki do czyszczenia znajdziesz najpewniej w swoim mieszkaniu, na kuchennej półce. Pamiętaj, że nubuk wymaga sprawdzonych sposobów pielęgnacji – niewłaściwie użyte środki mogą go łatwo zniszczyć.

Do czyszczenia butów z nubuku przyda ci się szczotka z miękkim włosiem – te z twardym włosiem mogą bowiem uszkodzić strukturę materiału. Aby na nubuku nie osiadał piasek i kurz, warto regularnie czyścić go taką szczotką – uchroni to również buty przed szybkim pojawieniem się ciemnych śladów. Co jednak zrobić, jeśli na bucie pojawią się tłuste plamy? W jaki sposób pozbyć się błota? Sprawdź, jak prawidłowo wyczyścić nubuk .

Jak wyczyścić buty z nubuku? Domowe sposoby

Standardowym sposobem na wstępne pozbycie się zabrudzeń na butach nubukowych jest użycie suchej gąbki, a następnie odstawienie ich w przewiewne, zacienione miejsce – dzięki temu naturalnie wyschną. Pamiętaj, aby nie ustawiać butów na grzejnikach ani na kaloryferach. Jeśli są mokre od wewnątrz, wypełnij je papierowymi ręcznikami lub gazetami – dzięki temu cholewka zachowa właściwy kształt.
Pamiętaj, że butów z nubuku nie czyści się wodą, która może doprowadzić do odbarwień i pozostawić wyraźne plamy. Jakie sposoby sprawdzą się po wstępnym usunięciu zabrudzeń? I jaka jest alternatywa dla gąbki?
Talk
Talk to idealny sposób na tłuste plamy. Jak go wykorzystać? Wystarczy, że posypiesz nim buty z nubuku, a następnie odłożysz je i poczekasz, aż talk całkowicie wchłonie tłuszcz – zwykle trwa to około 60 minut. W przypadku mniejszych zabrudzeń plama najprawdopodobniej zupełnie zniknie, natomiast w przypadku większych zniknie przynajmniej w dużym stopniu. Następnie wystarczy pozbyć się talku, używając np. suszarki z zimnym nawiewem, suchej szczoteczki lub odkurzacza.
Skórka od chleba
Na twoich butach widoczne są zabrudzenia z suchego błota? Doskonale poradzi sobie z nimi skórka od chleba, którą z łatwością można strzepnąć kawałki błota. Warto zaznaczyć, że skórką od chleba można potraktować również mniejsze zabrudzenia. Na koniec wystarczy wytrzepać buty z okruszków.
Gumka do ścierania
Jak wyczyścić buty z nubuku, kiedy są suche? Jeśli mają widoczne ślady po przydepnięciach, warto wykorzystać gumkę do ścierania. Wystarczy delikatnie potrzeć tego typu zabrudzenia, a następnie pozbyć się z butów resztek gumki.
Soda oczyszczona
Do miseczki wlej szklankę mleka i dodaj łyżkę sody, a następnie całość wymieszaj. Weź ściereczkę i wetrzyj mieszankę w powierzchnię buta. Gdy wyschnie, postaraj się delikatnie strzepnąć resztki sody. Możesz do tego wykorzystać np. suchą szczoteczkę do rąk.
Woda i ocet
Jak wyczyścić nubukowe buty, jeśli znajdują się na nich tłuste plamy, a nie masz talku? Do miseczki nalej wodę i ocet w proporcji 10:1. Namoczoną w płynie ściereczkę przyłóż dosłownie na chwilę do zabrudzenia, nie pocierając powierzchni buta. Następnie pozbądź się skondensowanego tłuszczu za pomocą szczoteczki do zamszu i nubuku.
Papier ścierny
Jeśli zabrudzenia są niewielkie, możesz wykorzystać również drobnoziarnisty papier ścierny. Pamiętaj jednak, że czyszczenie tym sposobem wymaga wielkiej precyzji i nie zawsze przynosi pożądane efekty.

Jak wyczyścić buty z nubuku? Produkty sklepowe

Jeśli domowe sposoby na czyszczenie nubuku nie radzą sobie ze wszystkimi zabrudzeniami, możesz wykorzystać profesjonalne preparaty. Na przykład możesz użyć specjalnych kostek lub pianek, które polecane są przy wyjątkowo uciążliwych plamach. Dzięki temu, że preparaty te wnikają w strukturę obuwia, są w stanie rozpuścić zabrudzenia. Pamiętaj, że po nałożeniu takiego środka należy odczekać kilka minut, a następnie zetrzeć ślady za pomocą wilgotnej szmatki.
Na półkach sklepowych można łatwo znaleźć również produkty z nanocząsteczkami, które skutecznie usuwają zabrudzenia oraz zapobiegają wnikaniu wilgoci w strukturę materiału. Warto przyjrzeć się także preparatom w kremie.

Pielęgnacja i impregnacja butów z nubuku

Bardzo ważnym etapem w pielęgnacji obuwia z nubuku jest również impregnacja. Możesz wykorzystać najpierw preparat do odnowy i renowacji butów, który doskonale odświeża kolor materiału – warto bowiem wiedzieć, że nubuk pod wpływem światła jaśnieje. Następnie zastosuj środki przeznaczone już bezpośrednio do impregnacji butów – ich cena wynosi średnio 30–50 zł. Zwykle po spryskaniu impregnatem należy odstawić buty na dwie godziny albo poczekać do momentu, aż całkowicie wyschną.

Zobacz też:

Zobacz video: Customizowane sneakersy, czyli buty bardzo osobiste
Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

Pozostałe wiadomości