Pisanki wielkanocne ręcznie robione - jak je zrobić? Wzory i pomysły na Wielkanoc

Pisanki wielkanocne w misce
Pisanki wielkanocne ręcznie robione - jak je zrobić? Wzory i pomysły na Wielkanoc
Źródło: gettyimages.com/ Linda Raymond
Pisanki na Wielkanoc. W paski, w kropki, albo gładkie - sposobów i wzorów jest wiele. Pisanki to nieodłączny element Świąt Wielkanocnych, a my doradzamy, jak je przygotować, żeby pięknie zdobiły nasz dom w świątecznym okresie.

Rodzaje pisanek wielkanocnych

Wszystkie pomalowane jajka zwykliśmy nazywać potocznie pisankami. Ale mało kto wie, że istnieje kilka ich rodzajów. Do najpopularniejszych należą drapanki, kraszanki i pisanki. Drapanki robi się przez drapanie ostrym narzędziem zafarbowanej skorupki jajka. Powstają wtedy unikatowe, niekiedy regionalne wzory. Kraszanki to jajka, które gotowane są w kolorowym wywarze. Często nazywane są także malowankami. Pisanki to natomiast jajka z różnobarwnymi deseniami. Mogą być pokolorowane barwnikiem lub mogą być ozdobione rysunkami. Zobacz, jak je wykonać.

Wiosna

Źródło: Dzień Dobry TVN
Wiosna, ach to ty!
Wiosna, ach to ty!
Jaka będzie wiosna w tym roku? (napisy)
Jaka będzie wiosna w tym roku? (napisy)
Wiosna w Ogrodzie Botanicznym w Krakowie
Wiosna w Ogrodzie Botanicznym w Krakowie
Atopowe zapalenie skóry atakuje wiosną – jak łagodzić objawy?
Atopowe zapalenie skóry atakuje wiosną – jak łagodzić objawy?
Skaldowie – „Wiosna”
Skaldowie – „Wiosna”
Wiosna już za rogiem, czas odkurzyć rower
Wiosna już za rogiem, czas odkurzyć rower
Szukamy wiosny w lesie
Szukamy wiosny w lesie
HGTV: Wiosenne prace w warzywniku. Jak przygotować glebę
HGTV: Wiosenne prace w warzywniku. Jak przygotować glebę
Przygotowania do wiosny
Przygotowania do wiosny
Wiosenna dawka energii od Qczaja
Wiosenna dawka energii od Qczaja
Olek Klembalski w piosence „Ulotnie”
Olek Klembalski w piosence „Ulotnie”

Pisanki wielkanocne - co jest potrzebne do zrobienia ich?

Do przygotowania pisanek będą potrzebne przede wszystkim jajka i barwnik. Potem w zależności od tego jakie pisanki chcesz zrobić, przygotuj: flamastry, farbki plakatowe, klej, konfetti lub bibułę.

Podstawą każdej pisanki jest jajko. Ugotuj je na twardo i ostudź. Dopiero wtedy będzie można przystąpić do dalszego ozdabiania. Jeżeli chcesz, żeby pisanka była kolorowa, rozpuść w wodzie, z dodatkiem octu barwnik - przepis znajdziesz na opakowaniu.

Pisanki zrobione flamastrem

Ugotowane i zabarwione jajko połóż na zabezpieczonym gazetą stole. Upewnij się, że pisanka jest sucha. Jeśli jest - można przystąpić do ozdabiania. Wybierz swój ulubiony kolor - najlepiej sprawdzą się: niebieski, fioletowy, zielony i czerwony. Uruchom swoją wyobraźnię i działaj. Wzorów jest wiele - paski, kropki, szlaczki. A może kwiatki? Efekt zależy od ciebie.

Pisanki malowane farbkami

Jeżeli masz przygotowaną bazę, czyli ugotowane i ostudzone jajko, procedura jest bardzo podobna, jak przy rysowania flamastrami. Dobierz kolory i działaj. Może dasz się ponieść wiosennemu klimatowi i na pisance namalujesz kwiaty i drzewa? Albo zaznaczysz świąteczną atmosferę malując zajączki i kury? Pełna dowolność. Pamiętaj, żeby zbyt szybko nie wkładać pisanki do koszyczka. Farba musi wyschnąć!

Oklejane pisanki - jak zrobić?

Kolejnym pomysłem na unikatowe pisanki jest ich oklejenie. Do tego potrzebny będzie klej i bibuła, albo konfetti. Ostudzone jajko posmaruj klejem i wyklej wzory za pomocą bibuły. Możesz pobawić się w artystę i dowolnie rozrzucić konfetti, po posmarowanej wcześniej klejem pisance. Poczekaj, aż wyschnie i gotowe.

Zobacz także:

Autor: Adrianna Kowalczyk

Źródło zdjęcia głównego: gettyimages.com/ Linda Raymond

podziel się:

Pozostałe wiadomości