Styl życia

Nadchodzi fala upałów. Lekarz radzi, jak chronić dzieci przed przegrzaniem i udarem słonecznym

Styl życia

upały

Synoptycy zapowiadają, że nad Polskę nadciąga zwrotnikowe powietrze znad północnej Afryki, a wraz z nim fala upałów. Najbliższe dni zapowiadają się bardzo słonecznie. Na termometrach zobaczymy 30 stopni Celsjusza i więcej. Jak chronić dzieci podczas upałów? Pediatra Łukasz Durajski radzi, na co rodzice powinni zwrócić szczególną uwagę.

Upały. Jak chronić dzieci?

W gorące i upalne dni dorośli przede wszystkim nie powinni przegrzewać swoich dzieci. Gdy maluch bawi się na świeżym powietrzu, musi naturalnie się ochładzać. Co to znaczy?

- Na pewno warto zwrócić uwagę na kwestię ubioru, bo mamy tendencję do ubierania dzieci cieplej od siebie. Polecam zapamiętać prostą zasadę, by zakładać maluchowi co najwyżej jedną warstwę więcej, niż my sami mamy na sobie. Z kolei, gdy przychodzi ochłodzenie w godzinach popołudniowych, można nałożyć już lekki sweterek. Dzieci tak samo, jak my potrzebują się schładzać, tym bardziej że są aktywniejsze od nas, dużo biegają, ruszają się. Jeśli mają na sobie kilka warstw ubrań, nietrudno o przegrzanie - mówi w rozmowie z nami pediatra Łukasz Durajski.

By uchronić malucha przed palącym słońcem, należy zabezpieczyć jego głowę. Świetnie sprawdzą się do tego czapki z daszkiem lub przewiewne kapelusze.

Dzieci muszą pić wodę

Lekarz podkreśla, że w czasie upałów podstawowym zadaniem rodziców jest pilnowanie, by dziecko piło wodę. - Nie zalecam podawania słodkich, gazowanych napojów w ogóle. Lekko schłodzona woda, może być z dodatkiem cytryny w postaci lemoniady - będzie najlepszą opcją. W ciepłe dni kuszące są również lody. Jeśli dziecko nalega, by zjeść zimną przekąskę, to radziłbym nie podawać lodów wprost z zamrażarki. Trzeba chwilę odczekać. Wszystko po to, żeby nie powodować nagłej zmiany temperatur - podkreśla specjalista.

Udar słoneczny u dziecka - pierwsze objawy

W czasie upałów często dochodzi do udarów słonecznych. Rodzice powinni szybko zauważyć i zareagować na pierwsze objawy. Co powinno zaniepokoić?

- W początkowym etapie dziecko będzie osowiałe, apatyczne, nieswoje, może zacząć majaczyć, mieć przyspieszone tętno i wysoką temperaturę. Jeśli dochodzi do pogorszenia, to występują nudności, wymioty, może się zdarzyć utrata przytomności czy zaburzenia oddychania. Kolejne to dreszcze, zwiotczenie mięśni - wylicza pediatra.

Co zrobić, gdy mamy podejrzenie, że dziecko doznało udaru słonecznego? - Obowiązkowa jest diagnoza u specjalisty. A po powrocie do domu podajemy wodę i elektrolity. Można również położyć chłodny okład na czoło. Wszystko po to, by powoli ochładzać organizm dziecka. Na pewno nie wolno wkładać malucha do zimnej wody, nie można okładać go lodem. Trzeba stopniowo obniżać temperaturę, by nie doznało szoku termicznego - zauważa doktor Łukasz Durajski.

Zobacz wideo: Herbata, woda czy napoje gazowane. Co najlepsze na upały?

Zobacz także:

Rozwód w brytyjskiej rodzinie królewskiej. Wnuk Elżbiety II poinformował, że ostatecznie zakończył swoje małżeństwo

Aktor miał wabić, odurzać i gwałcić dziewczynki. "Potrafił robić zdjęcia 12-latce w trakcie seksu"

Matka zostawiła dziecko w Oknie Życia. Po dziewczynkę zgłosił się ojciec

Autor: Justyna Piąsta

Pozostałe wiadomości