Motoryzacja

Mandat z Niemiec ‒ jak go zapłacić?

Motoryzacja

Autor:
Adrian
Adamczyk

W przypadku otrzymania mandatu z Niemiec wielu polskich kierowców ma problem z odczytaniem jego treści. Trudności z wypełnieniem odpowiednich druków i zapłaceniem mandatu pojawiają się także wtedy, gdy mandat jest wystawiony na podstawie rejestratora z fotoradaru. Podpowiadamy, co należy zrobić.

Mandat z Niemiec ‒ informacje ogólne

Mandaty w Niemczech funkcjonują w aspekcie prawnym podobnie jak w Polsce i innych krajach europejskich. Zatem w tym kraju:

  • funkcjonuje taryfikator mandatów. Niemcy przewidują szereg różnych kar za wykroczenia drogowe, np. zakaz wjazdu przez określony czas na niemieckie autostrady, karę grzywny itp.,
  • wystawiany jest mandat po niemiecku, także wówczas, gdy dotyczy zagranicznego kierowcy,
  • wysokość mandatów w Niemczech jest zróżnicowana, możliwe jest łączenie kar przewidzianych dla kierowcy,
  • znane są różne rodzaje mandatów dla kierowców, np. mandaty za prędkość w Niemczech, mandat z fotoradaru, mandaty dla ciężarówek jadących w godzinach niedozwolonych itd.

Mandat niemiecki może być wystawiony w terenie przez upoważnione służby albo przesłany listownie na adres właściciela danego pojazdu. Uchylanie się od zapłaty takiego mandatu niewiele zmieni, bowiem przedawnienie mandatu w Niemczech jest praktycznie niemożliwe.

Z Opolszczyzny do służb
Z Opolszczyzny do służb Jacek Żydziak zajmuje się szkoleniem psów do pracy w policji czy wojsku. Z jego usług korzystają m.in. Amerykanie oraz Izrael. Źródło: Dzień Dobry TVN

Po jakim czasie przychodzi mandat z fotoradaru z Niemiec?

Kierowcy może być wystawiony mandat niemiecki na miejscu zdarzenia, gdy niemiecka policja (Polizei) zatrzyma go do kontroli i wykaże podstawy wystawienia mandatu. W tym zakresie kierowca podlega przepisom prawa drogowego Niemiec. Cennik mandatów w Niemczech jest rozbudowany, przewiduje szereg różnych kar finansowych i innych za drogowe wykroczenia. Przykładowo, za przekroczenie prędkości wymierzana jest kara grzywny do 600 EUR. Niemiecki mandat może więc kosztować sporo kierowcę z kraju, w którym obowiązuje inna waluta niż EUR. Dodatkowo, gdy kierowca zostaje zatrzymany w trasie, a policja wystawia mu np. mandat za przekroczenie prędkości, kierowca powinien go od razu zapłacić, jeśli nie jest zameldowany na terenie Niemiec. Gdy nie ma na to środków, może spodziewać się odholowania auta na pobliski posterunek jako formę depozytu. Taryfikator mandatów w Niemczech, jak i sposoby egzekwowania zapłaty są w tym kraju bardzo surowe. Przyznają to sami Niemcy. Mandaty w Niemczech są bardziej surowe niż w innych krajach unijnych za te same wykroczenia.

Zmorą kierowców zagranicznych jest mandat z Niemiec z fotoradaru. Przychodzi on dopiero po pewnym czasie na adres zamieszkania właściciela pojazdu, który przekroczył prędkość na niemieckiej drodze. Zwykle już przekroczenie dozwolonej prędkości o 20 km/h powoduje, że mandat z Niemiec jest wysyłany kierowcy.

Mandat z Niemiec fotoradaru ‒ jak zapłacić? Ile kosztuje mandat z fotoradaru w Niemczech?

Niemiecki mandat z fotoradaru zwykle jest drogi. To ogólna cecha, jaka wyróżnia mandaty w Niemczech. Fotoradar ‒ taryfikatory za przewinienia w tym zakresie również są surowe. Kierowcy zwykle otrzymują karę finansową do 600 EUR, połączoną z miesięcznym lub dwumiesięcznym zakazem wjazdu na niemieckie autostrady.

Temat karania polskich kierowców za przekroczenie dozwolonej prędkości w Niemczech jest dość popularny ‒ na forach transportowych wciąż powstają nowe wątki z tytułem "dostałem mandat z fotoradaru w Niemczech" albo "po jakim czasie przychodzi mandat z Niemiec". To pokazuje, że problem ten dotyczy wielu kierowców.

Mandat za fotoradar w Niemczech jest przesyłany na adres właściciela pojazdu jako dokument w języku niemieckim. Kiedy już wiemy, ile kosztuje mandat z fotoradaru w Niemczech, warto zastanowić się, jak go zapłacić. Wystarczy wykonać przelew w terminie 7 dni od otrzymania mandatu na wskazane dane w dokumencie. Gdzie zapłacić mandat z Niemiec w Polsce? Można to zrobić online, wysyłając przelew z własnego rachunku rozliczeniowego na rachunek niemieckiego urzędu wskazany w treści wezwania do zapłaty.

Zdarza się, że właściciele pojazdów uzyskują taki mandat, chociaż nie prowadzili auta na terenie Niemiec, lecz tylko wypożyczyli je innemu kierowcy. Co wtedy zrobić? Warto dokładnie przeczytać mandat niemiecki. Tłumaczenie niemieckiego mandatu z fotoradaru to w tym przypadku podstawowy warunek, mimo że wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Na odwrocie mandatu z Niemiec wskazuje się, jak można się od niego odwołać, a także, jak w przypadku mandatu z fotoradaru wskazać osobę, która prowadziła auto i której on rzeczywiście dotyczy. Jak wypełnić mandat z fotoradaru z Niemiec? Należy na wskazany w mandacie adres przesłać dokładne dane osoby, która prowadziła nasz samochód na terenie Niemiec. Dzięki temu niesłusznie wezwany do zapłaty mandatu właściciel auta nie poniesie odpowiedzialności karnej.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Bernhard Lang/Getty Images

Pozostałe wiadomości