Styl życia

Od śmierci Diany minęły 24 lata. Świat zamarł, kiedy wyemitowano jej wypowiedź o powodach rozwodu

Styl życia

Mijają 24 lata od śmierci księżnej Diany. "Królowa ludzkich serc" ciągle wzbudza emocje wśród Brytyjczyków. Zresztą, nigdy nie przestała być ich ulubienicą. Maciej Czajkowski, dziennikarz i były współpracownik BBC opowiedział w studiu Dzień Dobry TVN o międzynarodowym fenomenie księżnej Walii.

Rocznica śmierci księżnej Diany

"I’d like to be a queen of people’s hearts" ("Chciałabym być królową ludzkich serc") – powiedziała księżna Diana w wywiadzie dla BBC w 1995 roku. I nią była. Wszyscy kochali Dianę za otwartość, uśmiech, serdeczność, złamanie sztywnych zasad panujących w rodzinie królewskiej, za to, że była inna. 31 sierpnia mija 24 lata odkąd Lady Di tragicznie zginęła w wypadku samochodowym.

- Diana jest jedną z najważniejszych kobiet w nowoczesnej historii Wielkiej Brytanii. Dzięki niej Wielka Brytania znana jest chociażby z mody - mówił nasz ekspert.

- Były duże pretensje do sektora paparazzi. Kiedy Diana zginęła, prasa nie miała głównej aktorki. W jej miejsce pojawili się Beckhamowie. Diana to osoba, która miała ogromny wpływ na życie Brytyjczyków - dodał.

Księżna Diana - jak zginęła?

Śmierć księżnej Diany w wypadku samochodowym w Paryżu wstrząsnęła całym światem. Do tragicznego zdarzenia doszło równo 24 lat temu. Relacje z miejsca wypadku, w którym zginęła księżna Diana, jej kochanek Dodi Al Fayed oraz ich kierowca, wciąż budzą ogromne emocje i kontrowersje. Za Dianą tęskni cały świat, jej syn Harry miał wtedy dopiero 12 lat.

Królowa Elżbieta od początku próbowała uchronić dzieci. O fakcie dowiedzieli się wszyscy, z wyjątkiem najmłodszych członków rodziny królewskiej. Królowa zabroniła mówić dzieciom o tragedii tamtego wieczoru. Zaplanowała, że Harry i William usłyszą prawdę dopiero w niedzielę rano.

- (...) Kiedy zginęła, miała tyle lat, co dzisiaj Harry. Miała 36 lat. W tym roku kończyłaby 60 - powiedział Maciej Czajkowski.

Słynny wywiad księżnej Diany dla BBC

Wszyscy biografowie księżnej Diany wspominają, że 14 listopada 1995 r., w urodziny księcia Karola, udzieliła ona wywiadu dla BBC. Opowiedziała w nim, jak nieszczęśliwa była w związku. Nie omieszkała dodać, jak jej zdaniem wyzute z emocji relacje łączą wszystkich Windsorów. Świat zamarł, kiedy wyemitowano tę rozmowę.

To wtedy padło słynne zdanie, w którym księżna zawarła powód jej rozwodu z Karolem. Diana była szczera w sprawie romansu Karola i księżnej Camilii.

- Poszłam do szkoły i przekazałam to Williamowi. Zapytał mnie, co się dzieje. Chciał wiedzieć, czy coś zrobiłam i czy dlatego rozpadło się nasze małżeństwo – relacjonowała Lady Di.

- Powiedziałam mu, że w tym małżeństwie było nas troje i że presja mediów była kolejnym czynnikiem. Dodałam, że chociaż nadal kochałam jego tatę, nie mogłam żyć z nim pod jednym dachem – usłyszeli widzowie BBC.

Jak się później okazało, istnieje duża szansa, że księżna Diana została sprowokowana do ujawnienia sekretów brytyjskiego dworu przez sfałszowane dokumenty.

Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz też:

Autor: Oskar Netkowski

Pozostałe wiadomości