Hobby

Cała prawda o Teksasie. "Potrafią w sobotę wieczorem jechać do baru na koniu"

Hobby

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Cała prawda o Teksasie

Artur Owczarski, autor bestsellerowej opowieści o słynnej Drodze 66, tym razem odkrywa dla nas region w południowej części USA. W nowej książce pt. "Teksas to stan umysłu" przedstawia m.in. ślady polskości i dziedzictwo kulturowe emigrantów z Opolszczyzny. Co łączy nas z Teksańczykami?

Artur Owczarski - podróżnik i pisarz

Artur Owczarski podróżuje od prawie dwudziestu lat, a jego ulubione kierunki, do których nieraz powracał, to Chiny i Stany Zjednoczone. W wyniku wypraw do USA napisał dwie książki "Droga 66. Droga Matka: o historii, legendzie, podróży" oraz "Teksas to stan umysłu".

Podróżnikowi w Teksasie przede wszystkim podoba się przywiązanie do tradycji i kultury kowbojskiej. Jak podkreśla, mieszkańcy bardzo dbają tam o relacje międzyludzkie.

Dlaczego Teksas jest podobny do Polski?

Autor książek o Stanach Zjednoczonych zauważa, że Teksańczycy mają dużo wspólnego z Polakami.

– Przede wszystkim to duże poczucie wolności, które jest bardzo istotne, poczucie niezależności i bardzo duże przywiązanie do rodziny – mówi w Dzień Dobry TVN. – To są ludzie, którzy mówią: "Przyjedźcie do nas. Zapraszamy Was z otwartymi rękami, ale nie próbujcie na zmieniać" – dodaje.

Okazuje się, że Teksańczycy są jednocześnie konserwatywni i otwarci. A co najbardziej ujęło Artura Owczarskiego, gdy rozmawiał z Teksańczykami?

– Nostalgia za kowbojami jest potężna, szczególnie na prowincji, gdzie dalej ludzie mają konie. Potrafią w sobotę wieczorem jechać do baru na koniu. Kultywują tę tradycję. Zobaczenie człowieka w ostrogach, w kowbojskim stroju nie jest niczym nadzwyczajnym, zwłaszcza w Banderze, o której pisze, czyli drugiej najstarszej polskiej osadzie w USA. Tam ludzie wręcz pielęgnują to, jak się ubierają i jakie wartości cenią - wyjaśnia i dodaje, że Teksas ma wiele polskich osad m.in. za sprawą emigracji mieszkańców Opola.

Dlaczego noszenie broni w Teksasie jest tak popularne? O co chodzi w festiwalu grzechotników? Posłuchaj całej rozmowy z autorem książki "Teksas to stan umysłu" w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości